Меню
 
Головна arrow Новини
Рак шийки матки можна попередити.

Рак шийки матки у жінок - достатньо розповсюджене захворювання. Щороку у світі реєструється 500 тисяч нових випадків захворювання на цю недугу, а помирає від неї 270 тис. жінок (в середньому, одна - кожні 2 хвилини).

В Україні медики щорічно реєструють 5 тисяч первинних хворих на рак шийки матки, у Чернігівській області - понад 100 випадків. Останнім часом відмічається зростання захворюваності у молодому віці, від 20 до 30 років, коли жінка знаходиться у розквіті сил. Це пов'язано із раннім початком статевого життя, частою зміною статевих партнерів, інфекцією, яка передається статевим шляхом - особливо папіломовірусною, палінням, імунодефіцитом, недотримання статевої гігієни.

Майже 25% випадків раку шийки матки діагностується в занедбаному стані. І це, незважаючи на те, що шийка матки легко доступна для огляду і обстеження.

Ранніх симптомів захворювання не зафіксовано.

Розвиток злоякісної пухлини має два періоди: доклінічний або прихований, коли пухлина нічим себе не виявляє, і період клінічних проявів, обумовлених ростом пухлини та її розповсюдженням. Прихований період триває кілька років. Виникає запитання: "Як "захопити" злоякісну пухлину в той період, коли вона себе ще не проявляє, а "носій пухлини" не почуває себе хворим і не відчуває потреби звернутися до лікаря? Відповідь однозначна: необхідно регулярно проходити профілактичні огляди, навіть якщо жінка почуває себе здоровою.

Під час таких оглядів виявляються не тільки ранні форми раку, які протікають безсимптомно, а й передракові захворювання. Їх виявлення і відповідне лікування є реальною і дієвою профілактикою онкологічної хвороби.

Рак шийки матки не виникає раптово. Йому передує тривалий період - 10-15 років. Для раннього виявлення передракових станів і безпосередньо раку існують ефективні методи діагностики. Це, передусім, цитологічний метод, який дозволяє виявити зміни в клітинах за 3 роки до появи перших ознак захворювання.

Цитологічна діагностика - це мікроскопічне дослідження мазків із поверхні шийки матки. Метод простий, високорезультативний, безболісний, може проводитись багаторазово.

Кольпоскопічний метод діагностики - це огляд шийки матки оптичним приладом при збільшенні у 8-20 разів. Цей метод дозволяє розрізняти доброякісні, передракові зміни на шийці, ранні форми раку, а також прицільно проводити забір матеріалу для цитологічного і гістологічного досліджень.

Морфологічний метод є завершальним етапом комплексного обстеження шийки матки для встановлення діагнозу.

Для діагностики інфекцій, які передаються статевим шляхом і викликають зміни в клітинах (вірус папіломи людини, хламідії, мікоплазми та інші), існує метод ДНК-тестування, так звана ПЛР (полімеразноланцюгова реакція). Її застосування дозволяє виявити специфічні зміни на шийці матки задовго до морфологічно визначеної пухлини.

Лікування передпухлинних захворювань залежить від причин, які спричинили зміни на шийці матки. Це, передусім, усунення інфекції, малі хірургічні операції, кріодеструкція рідким азотом-196°, лазерне випаровування. Ці методи лікування забезпечують 100% виліковування передпухлинних захворювань і є надійною профілактикою раку.

Комплексне обстеження і правильне лікування передракових захворювань шийки матки дозволяє попередити розвиток раку цього жіночого органу.

Особлива увага повинна бути спрямована на нормальне статеве виховання дівчаток. Адже інфікування у ранньому віці може накласти відбиток на усе подальше життя жінки і призвести до такого небезпечного захворювання, як рак шийки матки.

Дорогі жінки! З метою своєчасного виявлення і лікування гінекологічних захворювань, які можуть стати причиною розвитку раку, щороку проходьте обстеження в оглядових кабінетах поліклінік і жіночих консультацій.

Ольга Бугрей, лікар-онкогінеколог
обласного онкологічного диспансеру

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc      E-MAIL Розробка сайтів