Меню
 
Головна arrow Публікації
Рак молочної залози : індивідуальна профілактика.

Рак молочної залози : індивідуальна профілактика

Рак молочної залози відноситься до зовнішніх локалізацій. Це означає, що його можна виявити на ранніх стадіях розвитку, а значить, і успішно пролікувати. Для ранньої діагностики захворювань молочних залоз кожній жінці віком від 20 років слід щомісяця проводити самообстеження.

Як проводити самообстеження?

Рекомендований час проведення самообстеження - перші 7-10 днів після менструації, бо саме в цей період залоза не буває збільшеною чи напруженою. Якщо менструацій у жінки немає, варто робити самообстеження завжди в одне й те ж число місяця.

Самообстеження складається з 3-х основних моментів: огляду у трьох положеннях, пальпації молочних залоз та пахових западин. Огляд проводиться перед дзеркалом при гарному освітлені у таких положеннях:

- руки на поясі;

- руки, підняті вгору з долонями на потилиці;

- руки опущені.

Ваше завдання - з'ясувати, чи не з'явилися ознаки хвороби.

Ознаками хвороби є:
- втягнення або ж навпаки, випинання ділянки шкіри молочної залози;
- втягнення соска, відхилення його у бік;
- зміна звичайної форми або розміру однієї з молочних залоз;
- деформація ареоли - пігментної ділянки шкіри навколо соска;
- зменшення розміру ареоли;
- виділення з соска жовтуватого кольору або кров'янисті;
- почервоніння шкіри молочної залози;
- ущільнення шкіри молочної залози, набряклість;
- виразки або злущування шкіри на соску.

Пальпація молочних залоз здійснюється стоячи або лежачи. Краще це проводити лежачи, бо у цьому випадку мускулатура розслаблена, що надає можливості не пропустити жодної ділянки молочної залози. Пальпація проводиться протилежною залозі рукою. Половина грудної клітки, де знаходиться залоза, що обстежується, має бути піднятою. Для цього під лопатку підкладають невелику подушечку або валик

Техніка обстеження:

Вперше починаючи самообстеження, ви повинні обрати найзручніший для себе спосіб: здійснювати пальпацію круговими рухами або прямувати вгору- вниз по залозі, або проводити пальпацію сегменту за сегментом. Як тільки ви встановили, який з варіантів для вас найзручніший - надалі дотримуйтеся лише його.

Дослідження проводиться у таких 3-х положеннях:
- рука з обстежуваного боку піднята вгору за голову;
- рука спрямована вбік;
- рука лежить уздовж тулуба.

Пальпація здійснюється пучками пальців, акуратно, м'яко. Зручним є такий порядок обстеження: спочатку перевіряють зовнішню половину молочної залози, починаючи від соска, потім внутрішню, прямуючи від соска до грудини. Намагайтеся завжди проводити пальпацію в одному й тому ж порядку і напрямку, одними й тими ж рухами. Це дозволить вам порівняти теперішній стан молочних залоз із минулим.

Після того, як пальпацію молочних залоз закінчено, зверніть увагу на сосок: злегка здавлюючи його та ареолу між пальцями, ви повинні визначити - чи немає виділень, а якщо є, то якого характеру.

Наприкінці проводиться пальпація пахових западин, надключичних і підключичних ділянок: там ви можете виявити збільшені лімфатичні вузли.

При виявлені будь-яких із наведених вище ознак хвороби обов'язково зверніться до лікаря! Наявність якогось із з цих симптомів ще не означає рак, але без уваги їх залишати не можна.

Павло Веремій, лікар-онколог

 
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівскьї обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc      E-MAIL Розробка сайтів