Меню
 
Головна arrow Публікації
Шафонський Опанас Филимонович.

В цьому році виповнюється 2оо років від дня смерті українского доктора медицини та доктора права, історика, філософа автора відомого в Принесенні «Черниговского наместничества топографическое описание»

Майбутній талановитий лікар народився в родині сотника невеликого містечка Сосниця. Дбаючи про майбутнє сина, батько віддає його на виховання вченому іноземцю, потім – в Чернігівський колегіум, в стінах якого навчалось тоді більше 250 юнаків. Багато з них, одержавши вірний напрямок в житті під керівництвом талановитих вчителів та вихователів, змогли реалізувати свої здібності і стали визначними постаттями в різних галузях освіти, медицини та інших наук.

В ті часи заможні батьки віддавали дітей для подальшого навчання за кордон. Така ж доля спіткала і Опанаса Шафонського. Навчаючись протягом семи років в Німеччині, він отримав цілих три дипломи. В Гальському університеті – доктора права, Лейденському – філософії, Страстбургському –доктора медицини.

Повернувшись в Росію, обіймає посаду штаб-лікаря, потім – старшого лікаря Московського генерального шпиталю.

Треба згадати, що в той час в Москві та в інших місцях Росії та України вирувала епідемія чуми, яка знищувала людей тисячами. Опанас Шафонський приложив багато зусиль, щоб зупинити це страшне захворювання. Недаром його називають одним з основоположників епідеміології. Його праця «Описание моровой язвы, бывшей в столичном городе Москве с 1770 по 1072 год, приложением всех для прекращения оной тогда установленных учреждений» була видана не тільки в Москві, Санкт-Петербурзі, але й за кордоном.

У 42-річному віці Опанас Шафонський повертається до Чернігова, куди його було призначено спочатку радником, а потім головою кримінальної палати новоствореного Чернігівського намісництва. Тут він одружується на чернігівці Анні Михайлівні. Згодом у них народжується два сини – Андрій та Григорій.

Під час Чернігівського періоду життя наш земляк подарував історії визначну свою працю «Черниговского наместничества топографическое описание», яка народилася внаслідок копіткого обстеження історії, становища рік, озер, лісів, рослинного та тваринного світу, клімату, доріг. Крім того, детально описується адміністрпативно-політична система управління, дається характеристика землеробству, виробництву мануфактури, стану торгівлі, ремесел тощо. Ця робота мала величезне значення не тільки майже триста років тому, але й і в наші часи є дійсним скарбом для істориків та краєзнаців.

Якщо подивитись на наше місто через призму майже трьох століть, то можна собі уявити невеличке по нашим міркам містечко з 4 тисячами жителів (майже в 100 разів менше сучасного), які жили в 700 переважно деревяних будинках. В місті було 4 цегельних заводи, 12 церков, 2 монастирі, 2 богодільні. Вісімнадцяте століття ознаменувалось також зародженням медицини Чернігівщини.

Безсумнівно корисне життя всебічно обдарованої людини закінчилося в 1811 році. Похований Опанас Шафонський на цвинтарі Воскресенської церкви в Чернігові.

Головний бібліограф Чернігівської обласної наукової медичної бібліотеки Ірина Іванівна Воронцовська.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів