Меню
 
Головна arrow Публікації
Вакцинація.
Інфекційні хвороби здавна були великою бідою для людства. Епідемії не рідко забирали життя людей в кількості більшій, ніж війни та стихійні лиха. Ще й сьогодні в багатьох містах Європи можна побачити "чумні стовпи", які були споруджені більш, ніж 100 років тому на знак подолання в цій місцевості страшної пошесті чуми.

Термін "інфекція" означає зараження, проникнення до організму людини мікроорганізму, що може спричинити хворобу. Протягом століть лікарі, вчені, філософи висловлювали думку про необхідність не стільки лікувати, скільки запобігати захворюванню. Проте, людство навіть не могло уявити собі успіхи, які забезпечать такий напрямок розвитку науки, як активна чи пасивна імунізація - введення в організм дитини ослаблені живі або неживі різновиди мікроорганізмів, які викликають певне захворювання, після чого виробляється несприйнятливість до відповідного збудника інфекційного захворювання (імунітет).

Імунізація єдиний шлях уберегти дитину від небезпечних інфекційних хвороб. Діти відповідають на введення вакцини виробляє антитіла, які й забезпечують захист від інфекцій.

Відмова від вакцинації піддає дитину ризику небезпечних інфекцій, які можуть призвести до інвалідності або навіть смерті. Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає. Програма імунізації дитини починається з першого дня життя і продовжується до 18-річного віку.

На сьогодні в Україні використовуються високоефективні й безпечні вакцини, які пройшли контроль якості, мають відповідну реєстрацію і дозвіл на застосування. Виробництво, транспортування, збереження і використання вакцин здійснюється з обов'язковим дотриманням вимог температурного режиму, так званого "холодового ланцюга", який забезпечує їх збереження та безпеку.

Профілактичні щеплення мають здійснюватися в кабінетах щеплень при лікувально-профілактичних закладах, медичних кабінетах дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів. Категорично забороняється проведення щеплень в у перев'язувальних, маніпуляційних кабінетах.

Профілактичні щеплення проводяться медичними працівниками, які володіють правилами організації і техніки проведення щеплень, а також заходами надання невідкладної допомоги. Щорічно закладами охорони здоров'я разом з територіальними СЕС організовуються та проводяться семінари для медичних працівників з теорії імунізації і техніки проведення профілактичних щеплень. Семінари закінчуються прийняттям заліків у медичних працівників.

Усі батьки мають знати навіщо, коли, як і де необхідно робити щеплення дитині. Без дозволу батьків дитині не може бути проведена жодна медична маніпуляція. Медичний фахівець повинен переглянути разом з батьками карту імунізації дитини, сказати, яке саме щеплення збираються їй зробити, якою вакциною та якими інструментами. Для кожної дитини мають використовуватися тільки стерильні одноразові шприці та голки. Через 45 хвилин після проведеного щеплення дитина має бути повторно оглянута лікарем, який відмічає як дитини сприйняла щеплення і який її стан. Тому, батьки повинні знати, що протягом цього часу їм з дитиною необхідно знаходитися поряд з педіатричним кабінетом і ні у якому разі не залишати медичний заклад.

Батьки повинні бути проінформовані і про можливі побічні дії імунобіологічного препарату. Вони мають ознайомитися із терміном придатності вакцини.

Може статися і так, що за якихось причин дитині вчасно не зробили щеплення. Отже батьки самі повинні слідкувати за графіком вакцинації свого малюка і забити тривогу, коли щеплення не запропоновано у визначений графіком термін. Планову вакцинацію може бути відкладено тільки при наявності гострих проявів захворювання, і її необхідно провести відразу після одужання або покращення стану дитини. У зв'язку з цим, перед кожним щепленням дитина повинна пройти огляд лікаря. Тільки лікар може вирішити питання щодо можливості проведення щеплення, включаючи протипоказання, які можуть бути у деяких дітей.

Не бійтесь і не вагайтесь робити дитині щеплення. Профілактичні щеплення безпечні і більшість дітей їх легко переносить. Тільки в незначній кількості випадків стан дитини може на короткий час погіршитись. Так, в перші три доби після щеплення може виникнути місцева реакція у вигляді гіперемії, набряку м'яких тканин та болю у місці введення, або може відмічатися підвищення температури до субфебрильних цифр, зниження апетиту. Це нормальна реакція на вакцинацію.

Комплекс профілактичних щеплень необхідний кожній дитині вже на першому році життя. Вкрай важливо зробити щеплення вчасно.

Не треба прислуховуватися до безвідповідальних заяв деяких медиків, котрі не є компетентними в питаннях імунопрофілактики.

Половина всіх смертей від коклюшу, третина всіх випадків поліомієліту й четверта частина всіх смертей від кору виникають у дітей першого року життя. Саме тому в перший рік життя діти повинні одержати повний курс вакцинації. Вакцинація найбільш ефективна, якщо вона проводиться відповідно до графіка, в зазначені терміни або якнайближче до них.

Всі діти мають право на вакцинацію, і це право забезпечується державою.

Т.А. Тігаєва, зав. сектора УОЗ з охорони здоров'я дитинства
"Гарт", 20.03.09, №12

 
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівскьї обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc      E-MAIL Розробка сайтів