Щоб побороти соціально-небезпечні хвороби - туберкульоз, ВІЛ/СНІД і наркоманію потрібне об'єднання зусиль усіх відповідальних служб, внесення змін до чинного законодавства та поліпшення організаційної роботи в окремих медичних закладах. На цьому наголошували учасники виїзного розширеного засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, що пройшло в приміщенні Чернігівської райдержадміністрації під головуванням заступника голови облдержадміністрації Володимира Приходька.
Про роботу з протидії епідемії туберкульозу на засіданні доповідали заступники голів Борзнянської, Носівської, Сосницької та Чернігівської райдержадміністрацій. Найбільшою проблемою вона називали складність із поміщенням на лікування осіб, що від нього відмовляються. Зазвичай це люди, які ведуть асоціальний спосіб життя та мають супутні захворювання. Три чверті усіх хворих на туберкульоз в області - непрацюючі особи працездатного віку та пенсіонери, переважно, із сільської місцевості. Вони не обмежені в пересуванні і наражають на небезпеку оточуючих. У зв'язку з цим на засіданні прозвучало питання: чи не пора повертатися до примусового лікування хворих на відкриту форму туберкульозу?
Заступник головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Ярослав Вольський зазначив, що цей медичний заклад намагається змусити людей лікуватися через суд і на сьогодні вже має 6 відповідних судових рішень. Незважаючи на це, роботу диспансеру комісія оцінила, як недостатню і прийняла рішення про створення робочої групи з вивчення ефективності роботи його головного лікаря.
Ситуацію з поширенням ВІЛ/СНІДу охарактеризував головний лікар обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун. Він повідомив, що за офіційною статистикою, носіями ВІЛ-інфекції є 1% населення Чернігівщини. За неофіційною - усі 10%. 80% виявлених хворих зникають з поля зору медиків. З огляду на те, що на перше місце вийшов статевий шлях зараження, профілактична робота набуває особливої ваги. Адже СНІД, можна сказати, став на порозі кожного дому. Зупинити, а потім побороти цю "чуму ХХІ-го століття" можна тільки спільними зусиллями усіх соціальних служб, наголосив М. Дейкун.
Серйозними перепонами в боротьбі з наркоманією головний лікар обласного наркологічного диспансеру Петро Седень назвав відсутність реабілітаційних центрів для пролікованих та недосконалість українського законодавства, яке не дозволяє проводити профілактичні огляди серед дітей та молоді. У зв'язку з цим голова комісії Володимир Приходько доручив підготувати й направити до Національної ради звернення з пропозицією внести необхідні законодавчі зміни.
Зі своїми зауваженнями і пропозиціями на засіданні виступили також головний державний санітарний лікар області Микола Донець та начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Володимир Ященко.
За підсумками зібрання було прийнято ряд управлінських рішень. В їх числі - забезпечення 100% фінансування заходів з протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, оснащення відповідних лікувальних кабінетів, пунктів та лабораторій, підвищення рівня поінформованості дітей і молоді про загрозу наркоманії та ВІЛ-СНІДу, залучення до виконання відповідної програми неурядових організацій та ін.
|