Незважаючи на далеке від достатнього фінансування та кадрові проблеми, система охорони здоров'я Чернігівської області виконує поставлені перед нею завдання - де з більшим успіхом, де з меншим. Підсумки роботи медичної галузі за І півріччя 2009 р. та хід виконання Програми соціально-економічного розвитку на поточний рік було розглянуто на розширеному засіданні колегії управління охорони здоров'я облдержадміністрації, що пройшло за участю керівників медичних закладів, членів профільної комісії обласної ради, представників обкому профспілки працівників охорони здоров'я.
Починалася колегія з приємного - привітання з призначенням на посаду заступника начальника УОЗ Андрія Линника, який до цього працював головним хірургом області. Він же і розпочав інформування про стан справ у медичній сфері, пріоритетами якої є охорона здоров'я матері та дитини, раннє виявлення та лікування соціально значущих хвороб, впровадження сімейної медицини.
Працювати медикам, за словами А. Линника, доводиться в умовах поглиблення демографічної кризи. Населення Чернігівщини за півроку скоротилося на 11,3 тис. осіб і нині складає 1 млн. 127 тис. осіб. Смертність перевищує народжуваність більш ніж удвічі, показник природного приросту залишається від'ємним (- 5,8 на 1000 населення). Більшість людей (майже 96%) помирає від хвороб системи кровообігу, травм та отруєнь, злоякісних новоутворень, хвороб органів дихання та травлення.
Медична допомога в області надається у 928 закладах, мережа яких збережена на рівні минулого року. Ліжковий фонд становить 12 495 ліжок, і хоча його за півроку скорочено на 130 ліжок, забезпеченість місцями у лікарнях значно перевищує нормативний показник.
В усіх регіонах області впроваджені засади загальної практики - сімейної медицини. Сімейні лікарі працюють у 128 закладах, з яких 86% розташовані в сільській місцевості. Загалом сімейною медициною охоплено понад 44% населення, більшість сімейних лікарів обслуговують і дорослих, і дітей.
Питання боротьби з соціально-небезпечними та соціально-значущими хворобами знаходиться на постійному контролі управління охорони здоров'я. У І півріччі п.р. показник захворюваності на туберкульоз зменшився на 12,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, дещо впала і смертність від цієї недуги. Проте медиків турбує проблема ВІЛ-асоційованого туберкульозу, від якого за звітний період померло 27 осіб, збільшення кількості бактеріальних форм туберкульозу органів дихання, недостатня завантаженість пересувних флюорографів.
Ситуація з ВІЛ-СНІДом теж не залишається поза увагою медиків регіону. Їх тривогу викликає те, що рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію, порівняно з торішнім півріччям, зріс на 19% . Обстеження тільки 6% населення упродовж січня-червня п. р. дозволило виявити 671 зараженого. Профілактикою вертикальної трансмісії охоплено майже 98% вагітних та 96% новонароджених. Діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, 100% обстежуються на ВІЛ-інфекцію та забезпечуються адаптованими молочними сумішами.
У зв'язку з ускладненням епідситуації із захворюванням на новий, так званий "свинячий" грип А/Н1N1, в області реалізується комплекс заходів із його профілактики. Зокрема, створені оперативні штаби координації протиепідемічних заходів та оперативному реагуванню у випадках ускладнення епідситуації, забезпечена готовність госпітальних баз на випадок появи й поширення цього захворювання.
Серйозну увагу медики приділяють виконанню Державної програми по запобіганню та лікуванню серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань, заходи якої включені в Стратегію демографічного розвитку Чернігівської області та Концепцію розвитку кардіологічної служби. На жаль, поширеність хвороб системи кровообігу зросла в І півріччі майже на 18%. Побільшало,зокрема, хворих на ішемічну хворобу серця - на 20,2%, гіпертонію - на 19,4%, судинно-мозкові захворювання - на 15%, гострий інфаркт міокарда - на 11,4%. Смертність, щоправда, від них, завдяки широкому застосуванню нових методів терапії, знизилась.
Питання охорони материнства і дитинства, а також надання медичної допомоги ветеранам Великої Вітчизняної війни у своїй доповіді розкрила заступник начальника управління охорони здоров'я Галина Василькова. Вона повідомила, що здоров'я матері й дитини знаходиться в області під особливою опікою. З огляду на те, що матеріально-технічне оснащення акушерських стаціонарів є незадовільним, робиться все можливе для поліпшення ситуації. Так, у цьому році необхідного їм обладнання й апаратури було придбано майже на 1 млн. грн., левова частка цих коштів надійшла з державного бюджету.
Велику занепокоєність обласного медичного керівництва, за словами Г. Василькової, викликає дефіцит акушерів-гінекологів та педіатрів. В деяких районах області висококваліфіковану допомогу породіллям і малюкам уже просто нікому надавати. У зв'язку з цим та невеликою кількістю пологів (в окремих районах їх буває не більше сотні за рік), постає питання доцільності утримання пологових стаціонарів у малонаселених районах та створення міжрайонних центрів, де було б усе необхідне - і фахівці, і обладнання.
На контролі управлінців і оздоровлення дітей у літній період. За інформацією Галини Василькової, в санаторіях, підпорядкованих МОЗ, за півроку оздоровлено 1099 юних жителів Чернігівщини, в санаторіях управління охорони здоров'я - 1038. Перевага при виділенні путівок надається дітям-інвалідам, дітям-сиротам, а також із багатодітних сімей, які стоять на диспансерному обліку.
Актуальним залишається питання лікувально-профілактичної допомоги ветеранам Великої Вітчизняної війни, яких на обліку в медичних закладах області знаходиться 105,5 тисяч. У І півріччі п.р. комплексними оглядами охоплено 78% з них, стаціонарним лікуванням - понад 11%. В обласному госпіталі для інвалідів та ветеранів, який фінансується з обласного бюджету, на харчування одного пацієнта виділялось 32,43 грн. на день, на медикаменти - 27,22 грн. Однак у районах області, зауважила Г. Василькова, нормативи витрат на лікування ветеранів не завжди дотримуються і це треба виправляти.
Про фінансово-господарську діяльність закладів охорони здоров'я області на колегії доповіла заступник начальника управління з економічних питань Алла Здор. Вона повідомила, що на утримання лікувально-профілактичних закладів Чернігівщини в І півріччі 2009 р. було спрямовано 305 млн. грн., що на 37,4 млн. грн. або 14,1% більше відповідного періоду минулого року. Проводилась робота з недопущення дебіторської і кредиторської заборгованостей. Прострочена заборгованість і заробітної плати відсутня.
Говорила доповідач також про надзвичайно низький рівень витрат на утримання пацієнтів у лікарнях, проблему придбання інсулінів, яка наприкінці року може загостритися. З огляду на дефіцит коштів для закупівлі ліків хворим на цукровий діабет, видатки на ці потреби збільшені на 1,9 млн. грн. за рахунок загального та спеціального фондів місцевих бюджетів. Станом на 01.07.2009 р. на забезпечення хворих інсулінами використано 4,7 млн. грн. або 61,8% річних призначень.
Сподіваючись на бюджетне фінансування галузі, яке залишається основним, працівники системи охорони здоров'я проводять чималу роботу із залучення власних надходжень. У І півріччі медичними закладами надано послуг та злучено благодійних пожертв у грошовій та натуральній формі на загальну суму 20,3 млн. грн. Це майже на 25% більше відповідного періоду минулого року.
Окрім піврічних підсумків, на колегії розглядалися також інші актуальні питання: про роботу зі зверненнями громадян, про хід підготовки медичних закладів до роботи в осінньо-зимовий період та впровадження заходів з енергозбереження, про концепцію розвитку медичної служби Корюківського району. Поінформувавши учасників зібрання, доповідачі відповіли на всі їхні запитання.
У відповіді на одне з них, яке для жителів ряду населених пунктів області є особливо болючим, Галина Василькова наголосила, що реорганізація галузі, в тому числі, оптимізація мережі медзакладів, буде спрямована, передусім, на підвищення якості медичного обслуговування. "Це - вимога часу, і це прийде само собою". Створення госпітальних округів, як зазначалось на колегії, має на меті підвищення рівня надання медичної допомоги населенню, удосконалення її організації та раціональне використання наявних ресурсів. Саме на це та на подальший розвиток галузі і були спрямовані рішення, прийняті за підсумками даного засідання колегії.
|