5 березня 2009 року у конференц-залі поліклінічного відділення Чернігівської обласної лікарні відбулося підсумкове засідання колегії УОЗ за участю, заступника голови облдержадміністрації, керівника апарату ОДА Приходька В.В., на якому було проаналізовано роботу системи медичної допомоги за 2008 рік. Начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Володимир Іванович Ященко доповів про підсумки діяльності галузі за 2008 рік та визначив пріоритетні завдання щодо подальшої оптимізації та покращання якості надання медичної допомоги населенню.
Основними пріоритетами розвитку медичної галузі області визначені: покращання надання медичної допомоги матерям та дітям; раннє виявлення та лікування соціально значущих хвороб; подальше впровадження первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини.
Медична допомога в області надається в 928 медичних закладах різного типу, у т.ч. в 35 обласних закладах, 6 міських лікарнях, 22 центральних районних лікарнях, 16 районних лікарнях 25 сільських дільничних лікарнях, 101 лікарській амбулаторії ( із них - 97 сільських лікарських амбулаторій) та 716 фельдшерсько-акушерських пунктах.
В медичних закладах області розгорнуто 12625 стаціонарних ліжок, що складає 112,0 на 10 тис. населення, середній термін лікування в стаціонарі - 13,6 дня. Широкого застосування набули стаціонарзамінюючі технології. В області функціонують 173 заклади, які мають денні стаціонари.
На засадах загальної практики-сімейної медицини медична допомога надається на 266 дільницях, у 128 лікувально-профілактичних закладах області, в т. ч. у 110 закладах сільської місцевості. Як самостійні заклади медичну допомогу на засадах загальної практики-сімейної медицини надають 53 амбулаторії ЗПСМ.
Мережа сільських медичних закладів збережена, реорганізація відбувається з акцентом на лікарські амбулаторії загальної практики-сімейної медицини.
У закладах охорони здоров'я області працює 3920 лікарів та 12053 середніх медичних працівника. Питома вага укомплектованих штатних посад лікарів становить - 71,6%, середніх медичних працівників - 93,2%. Найбільш актуальним є питання повного укомплектування лікувально-профілактичних закладів сільської місцевості медичними кадрами.
Питання боротьби з туберкульозом залишається одним із пріоритетів державної політики у сфері охорони здоров'я, зазначила у своїй доповіді заступник начальника управління охорони здоров'я Товчига Н.В. З метою раннього виявлення хворих на туберкульоз серед дорослого населення в області проводиться флюорографічне обстеження. Протягом 2008 року обстежено 55,0 тис. дорослого населення. Для забезпечення доступності сільського населення до флюорографічного обстеження в області працюють 5 пересувних флюорографів, на яких обстежено 75,0 тисяч сільських мешканців.
Хворі на туберкульоз забезпечуються медикаментами за рахунок державних коштів, оздоровлюються в республіканських протитуберкульозних санаторіях .
Онкологічні хворі в області також забезпечуються онкопрепаратами за рахунок державного бюджету (отримано онкопрепаратів на суму 3,3 млн. грн.). У 2008 році питома вага первинних онкохворих, виявлених на ранніх стадіях складає 46,8%, що дає змогу своєчасно розпочати лікування та значно покращити якість та тривалість життя людини. Так, показник дорічної летальності становить 32,5%; 5-річної виживаності - 58,3%.
На складність демографічної ситуації в області в свій доповіді звернула увагу заступник начальника управління охорони здоров'я Василькова Г.М. Починаючи з 1996 року триває процес скорочення населення, одним з головних чинників якого є зменшення народжуваності з 10,9 на 1 тис. населення у 1990 році до 8,9 у 2008 році. Проте, слід зазначити, що завдяки виконанню комплексних заходів щодо заохочення народжуваності в області, протягом останніх 3-х років відбувається поступове збільшення рівня народжуваності. Протягом 2008 року в області народилося 10114 дітей, що на 540 більше ніж у 2007 році, прийнято 9888 пологів. У 2008 році в області створено 78 індивідуальних та 3 сімейних пологових зали, в яких прийнято біля 45 тисяч партнерських пологів. У звітному році два лікувально-профілактичні заклади області атестовані на звання "Лікарня доброзичлива до дитини".
На сьогодні відчутним джерелом фінансування медичної галузі області є кошти благодійних і громадських організацій "Лікарняних кас". Такі організації функціонують у всіх районах та містах. Станом на 01.01.2009 року кількість членів лікарняних кас складає 90,5 тисяч осіб, що становить 8,0% від загальної кількості населення області. Протягом звітного року до лікарняних кас надійшло коштів на суму 6,6 млн. грн., проліковано 27 тис. хворих - членів лікарняних кас, використано коштів на лікування - 4,8 млн. грн.
У 2008 році була прийнята обласна Програма забезпечення санітарним автотранспортом районних медичних закладів та закладів охорони здоров'я сільської місцевості на 2008-2010 роки, що дозволило спрямувати до лікувально-профілактичних закладів сільської місцевості 75 автомобілів (23 автомобілі для ЦРЛ та 52 автомобіля - для сільських дільничних лікарень та сільських лікарських амбулаторій) на загальну суму 4045 тис. грн. Для обласних медичних закладів було придбано 15 автомобілів на суму 823,0 тис. грн. та 13 автомобілів для міських закладів охорони здоров'я на суму 714,2 тис. грн. Таким чином, у 2008 році до медичних закладів області спрямовано 114 санітарних автомобілів на загальну суму 6,4 млн. грн., що дозволило вперше за останні роки реально покращити стан забезпечення медичних закладів санітарним автотранспортом та забезпечити доступність сільського населення до спеціалізованої медичної допомоги.
Протягом 2008 року значно покращилась матеріально-технічна база медичних закладів області. Так, завершений капітальний ремонт лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні, проведений капітальний ремонт нейрохірургічного відділення обласної лікарні, відділень обласного протитуберкульозного диспансеру, навчального корпусу Чернігівського базового коледжу, дитячого та неврологічного відділень Куликівської ЦРЛ, та поточні ремонти майже в усіх центральних районних лікарнях. На капітальні ремонти та реконструкцію витрачено понад 51,6 млн.грн. з різних джерел фінансування.
Протягом 2008 року для лікувально-профілактичних закладів області поставлено обладнання та апаратури на суму 25,9 млн. грн., м'якого інвентарю на суму 1,8 млн.грн.
За всіма Державними програмами Міністерства охорони здоров'я України у 2008 році отримано 198 одиниць медичного обладнання на загальну суму 16,2 млн. грн. За кошти місцевих бюджетів та інших джерел фінансування придбано медичного обладнання та апаратури на суму 9,5 млн. грн.
Зупинився на досягненнях 2008 року заступник голови облдержадміністрації Приходько В.В. та звернув увагу на те, що в обласному бюджеті на 2009 рік заробітна плата для медичних працівників передбачена на 100%. З районним бюджетом є деякі ускладнення, але облдержадміністрація буде співпрацювати з районними державними адміністраціями в цьому напрямку.
Також Володимир Валентинович зупинився на необхідності вирішення питання забезпечення житлом молодих спеціалістів, які спрямовуються на роботу в сільську місцевість.
Приходько В.В. наголосив, що в цьому році галузь охорони здоров'я повинна зробити важливу річ - не втратити досягнутий рівень надання медичної допомоги населенню області.
Підводячи підсумки діяльності галузі у 2008 році колегією відмічено, що робота системи медичної допомоги області була спрямована на втілення в життя державної політики у сфері охорони здоров'я на регіональному рівні, на доорганізацію системи медичної допомоги, упорядкування мережі та удосконалення структури і функцій медичних закладів, поліпшення організації медичної допомоги на основі пріоритетного розвитку первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики-сімейної медицини, активізації проведення профілактичних оглядів сільського населення, залученню додаткових джерел фінансування, підготовці кваліфікованих кадрів, підвищення ефективності процесу управління, створення єдиної системи інформаційного забезпечення, прогнозування подальшого розвитку системи, впровадження нових форм надання медичної допомоги.
Робота системи медичної допомоги області спрямована на забезпечення населення своєчасною високоякісною медичною допомогою незалежно від соціального статусу і місця проживання громадян.
Заступник голови облдержадміністрації Приходько В.В. разом з начальником управління охорони здоров'я Ященко В.І. вручили кращим медичним працівникам області почесні грамоти МОЗ України за багаторічну сумлінну працю в системі охорони здоров'я, високий професіоналізм, відданість справі та досягнуті успіхи в роботі.
|