Дбаючи про забезпечення сільського населення Чернігівської області високоякісними лікарськими засобами, комунальне підприємство "Ліки України" утримує в селах не тільки прибуткові аптеки, а й збиткові. Так, із 37 сільських аптечних закладів підприємства 8 не спроможні себе забезпечувати, однак про їх закриття мова сьогодні не йде. Загалом із восьми десятків аптек і аптечних пунктів, що працюють в сільській місцевості, 73% підпорядковані "Лікам України" і там, де вони розташовані, конкурентів зазвичай немає. Комерційні структури не відкривають свої аптек у селах з невеликою кількістю населення, тому що для них головне - отримання прибутку. КП "Ліки України" теж, звісно, дбає про прибутки, але підпорядкованість обласній раді змушує його дослухатися до вимог вищого керівництва, реагувати на потреби населення і відкривати аптеки навіть там, де це економічно недоцільно.
"В селах у нас тільки шість аптек, які більш-менш себе утримують, - говорить генеральний директор КП "Ліки України", депутат обласної ради Світлана Пасталиця. - Решта дотується районними аптечними закладами, яким вони підпорядковані. Але навіть прибуткові аптеки, якщо постає, приміром, питання ремонту, не завжди здатні його профінансувати. От, як зараз у Холмах. Будівельники такий кошторис надали, що тій аптеці роками треба збирати гроші на ремонт. І це - одна з кращих аптек".
Витрати, пов'язані з утриманням, ремонтом, забезпеченням необхідним обладнанням сільських неприбуткових аптек, доставкою ліків у села, лягають на підприємство в цілому. На цінах медпрепаратів, наголошує керівник, це не позначається. Їх вартість залежить від закупівельних цін, які, разом з курсом валют, постійно коливаються, і тільки це є причиною різних цін на один і той же препарат у різних аптеках.
Найбільшою проблемою сільських аптек, за словами Світлани Пасталиці, є кадрове забезпечення. Адже понад 20% їх працівників - люди пенсійного віку. Потреба у фахівцях змушує керівництво "Ліків України" працювати із сільськими головами, регулярно проводити профорієнтаційну роботу серед молоді, агітувати їх на навчання у фармацевтичних вузах. Діти погоджуються, їдуть, вчаться, але в село, на жаль, не повертаються. У зв'язку з нестачею фахівців, торік у селах області підприємству довелося закрити 3 аптеки, в цьому році - ще дві.
"Коли в селі закривається аптека, депутати обласної ради отримують великий потік звернень від людей. Та якщо збиткові аптеки, як це не важко, ми ще можемо якось утримувати, то там, де нема фахівця, ми нічого не можемо зробити", - зазначає С. Пасталиця.
На запитання, яка доля спіткає сільські аптеки в разі приватизації "Ліків України" (що лобіюється деякими депутатами обласної ради), гендиректор відповіла, що залишаться, очевидно, тільки прибуткові з них. Крім того, зникне конкуренція, яка дозволяє стримувати зростання цін на медичні препарати. Про те, що цю стримуючу функцію виконує саме комунальне підприємство, свідчить такий приклад: коли у Бахмачі "Ліки України" відкрили свій заклад, ціни в аптеках району впали у 5 разів. "Я була вкрай здивована, коли почула про це на нараді. Це не я аналізувала", - зауважила С. Пасталиця.
|