Еритроцитоз – це стан, який супроводжується збільшенням кількості еритроцитів та гемоглобіну в крові (тобто, згущенням крові). В результаті цього погіршується робота серця, як насосу. Це сприяє утворенню тромбів в судинах та розвитку інфарктів, тромбоемболій в різноманітних органах: мозку, серці, нирках. Пацієнти зазвичай мають яскраво-червоне забарвлення обличчя та носа, синюшність губ, нижніх кінцівок, скаржаться на погане самопочуття (слабкість, дратівливість, поганий сон, задишку, головний біль, шум у вухах). Причиною такого стану може бути захворювання крові або хвороби, при яких виникає гіпоксія тканин або зневоднення.
Серед таких захворювань слід визначати "стрес"-еритроцитоз, обумовлений тяжкою працею, глибокими переживаннями, безсонням. Найчастіше він виникає у чоловіків 30-60 років європейської раси, емоційних, які ведуть активний спосіб життя, схильних до підвищення тиску та надмірної маси тіла. При цьому під дією адреналіну з органів-депо (печінки, селезінки, м’язів) викидаються запасені еритроцити, що призводить до згущення крові. Такий стан тимчасовий, швидко приходить до норми, купується самостійно.
Окрему групу становлять еритроцитози, зумовлені зневодненням організму. Причиною може бути прийом недостатньої кількості рідини, сильне потовиділення, блювота, пронос, опіки. При цих станах рідка частина крові виходить з організму, тим самим згущуючи саму кров.
При захворюваннях дихальної системи можливий розвиток "легеневих" еритроцитозів. Найчастіше такі стани розвиваються при хронічних обструктивних бронхітах, бронхіальній астмі, пневмосклерозі, пухлинах легень. За рахунок порушення газообміну в "хворих" легенях організм намагається компенсувати недостатність кисню збільшеною кількістю еритроцитів. Зловживання тютюнопалінням обов’язково призводить до згущення крові з усіма вищевказаними наслідками. Підвищений вміст окису вуглецю в повітрі, що вдихається під час частого паління, призводить до гіпоксії тканини. Слід врахувати, що постійне злісне паління, як правило, спричиняє хронічний бронхіт "тютюнопалія".
Поява еритроцитозу буде вірогіднішою, якщо цю шкідливу звичку має людина з зайвою вагою та хронічним захворюванням легень.
Згущення крові закономірно виникає в умовах високогір’я (так звана "хронічна гірська хвороба"), що проявляється серцебиттям, головним болем, задишкою, підвищенням артеріального тиску.
Шкідливі професії, пов’язані з розробкою марганцевих руд, при контакті з ядохімікатами, передозування кобальту, міді, вітаміну В12, кортикостероїдів, призводять до підвищення гемоглобіну. Це, в свою чергу, проявляється зниженням розумової працездатності, порушенням зору, підвищеною втомлюваністю.
Велику частку хвороб займає ендокринна патологія. При цукровому діабеті, токсичному зобі, тиреотоксикозі, раку щитовидної залози, пухлинах наднирників підвищується кількість гормонів, що прискорюють утворення гемоглобіну та еритроцитів. Після видалення пухлини, нормалізації гормонального фону, показники крові, як правило, нормалізуються.
Відчувши на собі більшість цих симптомів, погіршення стану, слід негайно звернутись до дільничного терапевта для додаткового обстеження і надання необхідної медичної допомоги. Від того, наскільки точно буде встановлено причину підвищеного рівня гемоглобіну та еритроцитів, буде залежати лікування хворого. Прогноз цілком залежить від перебігу та відповіді на лікування основних захворювань.
Як правило, при усуненні причин, порушення з боку показників крові нормалізуються, що дає змогу попередити такі загрозливі для життя ускладнення, як тромбози та інфаркти.
І наостанок декілька порад:
1) двічі на рік бажано перевіряти аналіз крові;
2) уникати перегрівання на сонці;
3) вживати достатню кількість рідини;
4) контролювати артеріальний тиск;
5) боротись із зайвою вагою;
6) частіше відпочивати, врегулювати фізичні та емоційні
навантаження;
7) при наявності патології з боку серця, легень, нирок, ендокринних
залоз оглядатися спеціалістами і виконувати їхні призначення.
Адже попереджений – значить озброєний.
Алла Нагорна, лікар-гематолог Чернігівського обласного онкодиспансеру
|