Щитовидна залоза, гормони якої відповідають за обмін речовин в організмі людини, не може нормально функціонувати без йоду. Його дефіцит призводить по погіршення пам'яті, розумової активності, зниження працездатності, виникнення ряду захворювань. Серед них - вроджені вади розвитку, розумова відсталість, кретинізм, глухонімота, патології щитовидної залози та інші. Як повідомила головний позаштатний ендокринолог управління охорони здоров'я Чернігівської облдержадміністрації Любов Черв'якова, поширеність дифузного нетоксичного зобу І ступеня та вузлового зобу на Чернігівщині майже вдвічі вища, ніж по Україні в цілому. Тенденцію до зростання в останні 3 роки має і рак щитовидної залози. Ці та інші захворювання є наслідком йододефіциту, в зоні якого знаходиться Україна і Чернігівська область зокрема. Дану проблему обговорювали учасники засідання "круглого столу", що відбувся в Обласному центрі інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя - науковці, медики, освітяни, представники влади, журналісти.
Як розповів доктор медичних наук, професор Київського інституту ендокринології та обміну речовин Віктор Кравченко, від нестачі йоду страждає близько 2 млрд. населення планети, в тому числі й українці. Дефіцит йоду в організмі вагітної жінки призводить до незворотніх порушень розвитку мозку дитини, її психічного та фізичного відставання після народження. Нестача йоду негативно позначається на шкільній успішності дітей, впливає на інтелект нації в цілому, завдає державі величезних економічних збитків. Щорічні втрати України від лікування йододефіцитних захворювань та зниженої продуктивності праці, за підрахунками вчених, становлять близько 43 млн. дол. США. До 80% цих коштів можна зберегти, якщо вжити профілактичних заходів.
У багатьох країнах світу, за словами В. Кравченка, вже давно впроваджені програми з подолання йододефіциту. Україна ж за рівнем йодопрофілактики посідає останнє місце в Європі і одне з останніх у світі. Не чекаючи прийняття відповідного закону (у Верховній Раді вже не перший законопроект припадає пилом), населенню треба самому почати дбати про своє здоров'я.
Ідельний спосіб профілактики - вживання морепродуктів, найдешевший -йодованої солі, наголошували учасники 'круглого столу'. На Чернігівщині вона є у продажу, але в загальному обсязі споживання солі населенням її частка становить усього 4,6%. Як повідомив голова Чернігівської міської екологічної асоціації "Зелений світ" Іван Осадців, 86% жителів Чернігівщини поінформовані про користь йодованої солі. Але постійно її вживає тільки 17%, близько половини - час від часу. Для поліпшення ситуації "Зелений світ" починає впровадження Програми подолання йододефіциту.
Даний проект має назву 'Допомога обласній владі в ліквідації йодного дефіциту в Чернігівській області' і реалізовуватиметься за підтримки Дитячого Фонду Організації Об'єднаних Націй (ЮНІСЕФ). За словами координатора проекут Олега Осадціва, головне завдання - донести інформацію про користь йодопрофілактики до кожного містечка, села і селища Чернігівщини. А ще - забезпечити йодованою сіллю ті населені пункти, де її немає. Для збору такої інформації в області працюватиме безкоштовна телефонна лінія: 0-800-501-381. У школах будуть проведені тематичні уроки здоров'я, в медичних закладах з'являться відповідні буклети, листівки, плакати. Окрім того, в рамках проекту буде розроблено обласну Програму подолання йододефіциту.
|