Аналіз захворюваності на грип та ГРВІ за останні 10 років свідчить, що масштаби нинішньої епідемії на Чернігівщині - не найбільші. До кінця року, за прогнозами, кількість тих, хто перехворів, трохи перевищить 200 тисяч осіб. У попередні ж роки ця цифра коливалася від 242 до майже 300 тисяч. Про це повідомив головний державний санітарний лікар області Микола Донець.
За інформацією обласної санітарно-епідеміологічної станції, питома вага грипу найбільшою була в 2000 році - 21% і в 2003 - 18%. За 9 місяців п.р. грип у структурі вірусної захворюваності складав 2,9%, а в період нинішньої епідемії (станом на 17 листопада) перевищив 11%.
Незважаючи на порівняно невисокі показники, сьогоднішня ситуація ускладнена поширенням вірусу каліфорнійського грипу типу А (H1N1). Пневмонія, яку він здатен викликати, має нову клінічну форму - тяжку і швидкоплинну. "Боятися не треба, але й недооцінювати не можна", - зазначає начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Володимир Ященко. - Аналіз летальних випадків від пневмонії засвідчив, що майже всі померлі звернулись по допомогу на п'яту-сьому добу від початку захворювання".
Станом на 16 годину 18 листопада від негоспітальної пневмонії, як ускладнення від вірусних інфекцій, померло 15 жителів області. Дітей, на щастя, серед них нема, хоча є одна вагітна жінка. А загалом смертність на Чернігівщині в період останньої епідемії становить 2,48 на 10 000 тих, хто звернувся по медичну допомогу. Для порівняння: у Львівські області - 4,8; Івано-Франківській - 3,5; Тернопільській - 5,6; Чернівецькій - 3,95 і тільки в Київській менше, ніж у нас - 1,75.
За словами М. Донця, щорічно від ускладнень, викликаних грипом, на Чернігівщині помирало троє-п'ятеро людей, від пневмонії - близько 10. Поява нової, негоспітальної пневмонії, звісно, не радує, але будемо сподіватися, що у січні 2010 року вакцина проти грипу H1N1, як обіцяно, надійде, і люди матимуть змогу пройти профілактичне щеплення.
Поставка в область свіжої вакцини проти сезонного грипу, за словами Миколи Донця, розпонеться наприкінці листопада. Своєчасне щеплення, наголошує головний санітарний лікар, допоможе людям захистити себе від грипу на період третьої хвилі цього захворювання. Друга, найслабша, за прогнозами, може розпочатися вже в середині грудня, а третя - на початку лютого наступного року. Імунітет після щеплення в організмі людини виробляється упродовж місяця. Тож ті, хто вакцинується до Нового року, спокійно почуватимуться решту зими. Щеплення буде проводитися в лікувально-профілактичних закладах за місцем проживання. Примушувати, наголошують медики, ніхто нікого не буде, та й закон не дозволяє цього робити. Це - тільки рекомендація.
На сьогодні ситуація із захворюваністю на грип та ГРВІ в області стабілізувалась, констатує Микола Донець. Рівень захворюваності поступово знижується, але ще залишається досить високим у Чернігові, Срібнянському районі, Новгород-Сіверському, Куликівському, Ічнянському, Городнянському та Борзнянському. Шістнадцять районів області мають незначне перевищення епідеміологічного порогу, тож там на кінець тижня може бути прийняте рішення про відміну обмежувальних заходів. Обласна СЕС, за словами головного державного санітарного лікаря, дотримується позиції індивідуального підходу до відміни обмежень - в залежності від епідситуації на тій чи іншій адмінтериторії. Свої пропозиції СЕС винесе у п'ятницю й на засідання уряду, де розглядатиметься питання відміни Постанови Кабінету Міністрів України №1152 від 30 жовтня 2009 року.
Довідка про епідеміологічну ситуацію в області станом на 16 годину 17 листопада.
З початку епідемії (станом на 16 год 17 листопада) за медичною допомогою в Чернігівській області звернулося 46976 осіб, хворих на грип та ГРВІ. З них госпіталізовано було 1936 осіб. Станом на 18 листопада, в області зареєстровано 15 летальних випадків від ускладнення грипу і ГРВІ
За останню по звітності добу за медичною допомогою звернулись 2737 осіб, хворих на грип та ГРВІ, в т.ч. 801 дитина. Госпіталізовано 103 особи, з них 38 дітей.
|