За рівнем оплати праці система охорони здоров'я посідає передостаннє місце серед інших галузей України і відстає від промисловості в 1,7, а від освіти - в 1,2 раза. Середня зарплата в медичній сфері торік складала 1178 грн., лікарі, зокрема, отримували, 1670 грн. Якщо рахувати погодинно, то це 7 грн. або 86 центів за годину, тоді як у світі оплата роботи медиків еквівалентна трьом доларам США. Про це на обласній звітно-виборній конференції профспілки працівників системи охорони здоров'я говорив голова її обласного комітету Павло Потапко. Рівень оплати праці медиків, наголошував він, становить 50% від того, що своїми законами гарантувала держава.
"Оплата праці медичних працівників неадекватна тому моральному, фізичному та психоемоційному навантаженню, яке вони отримують, цілодобово надаючи допомогу хворим", - сказав він.
На цьому тлі, вважає голова профспілки, недоплати працівникам галузі, які мали місце в Семенівському, Бахмацькому, Ічнянському, Куликівському та Новгород-Сіверському районах області - явище ганебне. Недопущення подібного вимагає від профспілкових комітетів активної і фахової роботи, наголосив П. Потапко.
Особливу увагу у своєму виступі він приділив охороні праці та техніці безпеки в лікувальних закладах області, і, передусім, захворюваності медичних працівників. Адже із 21 випадку професійного захворювання за 5 останніх років, 20 були пов'язані із зараженням туберкульозом на робочому місці. А всього з 2005 року на активну форму цієї хвороби на Чернігівщині захворіло 89 працівників медичної сфери. У зв'язку з цим безпека праці в протитуберкульозних закладах, фінансування і проведення оздоровчих заходів є важливим завданням як для керівництва системи охорони здоров'я, так і для профспілкових органів, підкреслив керівник профспілки.
Іншою проблемою, що набуває все більшої актуальності, є виявлення і лікування вірусних гепатитів В та С. Серед медичних працівників області зареєстровано 15 хворих на гепатит В і 10 - на гепатит С, а лікування цих інфекцій надзвичайно дороге. Сприяти розв'язанню проблеми може тільки проведення обов'язкового скринінгу на гепатит С усіх медичних працівників, їх щеплення від гепатиту В за рахунок держбюджету, введення обов'язкового страхування на випадок захворювання гепатитом, внесення деяких змін у законодавство. Профспілки, зазначив П. Потапко, вимагатимуть цього від вищих державних органів.
Говорилось на конференції і про позитивні досягнення в проведенні культурно-масової, спортивної та оздоровчої роботи. Так, зокрема, в більшості лікувально-профілактичних закладів, за словами П. Потапка, зберігаються славні традиції організації спортивних змагань, поїздок історичними місцями, конкурсів між відділеннями, вшанування ветеранів тощо. Все це згуртовує колективи, добре відбивається на виробничих показниках.
Літньому оздоровленню дітей профспілка приділяє особливу увагу. За 5 останніх років на березі Чорного моря відпочило майже 5 тисяч дітей працівників галузі. В найближчих намірах профспілки - організувати таке оздоровлення і для дорослих.
На конференції виступили також профспілкові лідери і керівники окремих медичних закладів, голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області Микола Богдан та голова Центрального комітету профспілки працівників охорони здоров'я України Вікторія Коваль. Більшість із них говорили про те, що для поліпшення становища медиків потрібне їх об'єднання у відстоюванні свої прав. "Якщо ми з вами не об'єднаємось, не поборемо в собі інтелігентність і виваженість, нас і далі ніхто в державі не чутиме. Від нас із вами дуже багато залежить", - сказала, зокрема, Вікторія Коваль.
Насамкінець учасники конференції визнали роботу обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я задовільною, затвердили звіт ревізійної комісії, обрали членів та голову профкому (знову Павла Потапка), делегатів на 6-й з'їзд працівників системи охорони здоров'я та обласну міжспілкову конференцію Федерації профспілок області.
Федерація профспілкових організацій Чернігівської області
|