«На жаль, через неблагополучну ситуацію із ВІЛ-інфекцією у Куликівському, Ріпкинському, Щорському, Прилуцькому районах, містах Прилуки та Чернігів наша область продовжує посідати одне з перших місць в Україні за темпами розповсюдження захворюваності на імунодефіцит», - про це повідомлено на засіданні обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Як зазначали учасники засідання, епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекцією в області залишається напруженою. За період епідеміологічного нагляду ( з моменту реєстрації першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987-му році до 2010-го року включно) на Чернігівщині офіційно зареєстровано 3270 випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 423 випадки захворювання на СНІД, від якого померло 175 осіб. Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровані у Прилуках (366,3 на 100 тисяч),Чернігові (335,8 на 100 тисяч), Талалаївському (330, 6 на 100 тисяч),Щорському (331,8 на 100 тисяч) районах.
Звертає на себе увагу збільшення кількості осіб, що інфікувалися статевим шляхом (із 49% у 2008-му році до 58% у 2010-му). За результатами моніторингу причин смертності ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД у 2010-му році в області померло 109 осіб ( серед яких одна дитина), з них 60 випадків – смерть від СНІДу. Для з»ясування комплексної оцінки інтенсивності епідемічного процесу у 2010-му році вперше було проведено рейтинг адміністративних територій області, в якому перші рангові місця надавалися районам та містам обласного підпорядкування із найменшим значенням рівнів показників захворюваності, поширеності на ВІЛ, смертності від СНІДу, інфікованості ВІЛ та набільшими показниками обстеження населення на ВІЛ. З»ясувалося, що найсприятливіша епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції у Коропському (1), Менському(2), Сосницькому (3) районах, а останні рейтингові позиції посідають Щорський(25), Прилуцький (24) райони та місто Прилуки (23).
Учасники засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, яке проходило під головуванням заступника голови облдержадміністрації Віктора Тканка, познайомилися із ситуацією щодо розповсюдження хвороб імунодефіциту у Куликівському, Ріпкинському та Щорському районах. Представники райдержадміністрацій повідомили про контрольованість з боку органів виконавчої влади процесу поширеності цих хвороб. Втім, з»ясувалося, що відповідні служби у цих районах не володіють достатньою інформацією щодо реальної картини розповсюдження ВІЛ\СНІДу у своїх регіонах. Наприклад, у Ріпкинському районі практично не налагоджена робота з громадськими організаціями по виявленню та супроводу груп ризику, не контролюється стан міграції хворих на ВІЛ-інфекцію, у Куликівському районі перше місце посідає невизначений шлях інфікування вірусом імунодефіциту, що свідчить про незадовільну роботу медиків у цьому напрямі та відсутність кваліфікованих кадрів у кабінетах довіри. У Щорському районі, окрім подібних проблем, виникає і ще одна – вкрай незадовільне фінансування роботи з боротьби із ВІЛ-інфекціями, адже у минулому році на ці цілі з районного бюджету виділено суцільний мізер – 700 гривень.
Учасники засідання ухвалили рішення – для покращення ситуації необхідно найближчим часом створити відповідну комісію, яка вивчатиме на місцях реальну картину із поширеністю захворюваності на ВІЛ/СНІД у цих районах, особливо у плані використання бюджетних коштів, а соціальним службам та громадським організаціям, таким як обласне відділення «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ», консультативно допомогти місцевим медикам.
|