Про актуальність профілактичних щеплень в Україні загалом та на Чернігівщині зокрема розповів доцент кафедри дитячих інфекційних захворювань та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Федір Лапій, якій брав участь у науково-практичному семінарі педіатрів Чернігівської області щодо актуальних питань неонатології.
Зокрема, фахівець зазначив, що вакцинація переслідує єдину мету – захист від інфекційних захворювань, що можуть спричинити масову загибель, як це було ще у передвоєнний час у всьому світі. І лише з п»ятдесятих років минулого століття завдяки вакцинації вдалося зменшити негативний вплив на організм дитини збудників кору, дифтерії, правця, віспи та ще багатьох інфекційних хвороб. І якби раптом проведення щеплень в Україні було скасовано – кожне із новонароджених дітей обов»язково перехворіло би , наприклад, на кір. Більше того, щороку в нашій державі народжується 400-420 тисяч малюків , без щеплення майже 20 тисяч з них померли б від кору, адже це дуже контагіозна інфекція і має властивості спричинення ускладнень з боку ЦНС. А ось від вітряної віспи в державі обов»язкова вакцинація не проводиться, тому до 18% новонароджених хворіють на цю недугу.
Іншій приклад – інфекційний паротит, або свинка, протікає у дітей важко, іноді спричиняючи ускладнення з боку серцево-судинної , нервової системи (частіше менінгіт), інших органів. Отже, якщо можна попередити розвиток ускладнень, високу температуру під час цієї хвороби, безсоння, кашель та іншу симптоматику, чому б дитині не зробити вакцинацію проти свинки? Скільки повинно померти від тієї ж свинки дітей, щоб батьки нарешті зрозуміли, що варто вдатися до щеплення?
«Хочеться навести фразу з популярного телесеріалу «Доктор Хауз»,-продовжує Федір Лапій, - коли його запитала молода мати, чому я для лікування своєї дитини повинна вкладати гроші у фармацевтичні компанії, Хауз відповів – а ще є компанії, що випускають на ринок безліч різнокольорових дитячих трун. І вони також потребують чималого фінансування. Це я до того, що так, зараз вакцина коштує грошей. Але сума від50-ти до 160 гривень підйомна для родини, в якій ростуть діти. Краще порахуйте, скільки батько витрачає на місяць гривень на цигарки. Тютюнові вироби аж ніяк не додадуть здоров»я, а вакцина зможе вберегти відразу від 6-ти захворювань».
Також Федір Лапій зазначив, що не варто звертати увагу на інформацію, яка поширюється у ЗМІ стосовно збільшення кількості ускладнень після проведення щеплення. Такі інформації не відповідають дійсності – вакцини ретельно перевіряються виробниками, ускладнень не більше, ніж колись, а причина проста – люди потребують «смажених» фактів, тому іноді журналісти підігрують публіці. «Я також батько двох дітей, враховуючи, що я фахівець з імунопрофілактики, повірте на слово – невже б я не знайшов альтернативи щепленню для своїх дітей? Знайшов би, але ж її нема, тому мої діти щеплені згідно з графіком їх проведення».
Тому фахівець рекомендує – не нехтувати щепленням. Хоча це справа і певною мірою добровільна, втім, якщо ви не хочете вакцинувати свою дитину – подумайте про інших дітей, які знаходяться поруч у дитячому садочку або у школі – вони під постійною загрозою зараження.
Як повідомляє педіатрична служба Управління охорони здоров»я ОДА, зараз тривають тендерні процедури щодо закупівлі необхідної кількості вакцин. Незабаром їх буде достатньо.
|