14-го червня – Всесвітній день донора, який відзначається за рішенням ВООЗ із 2005-го року.
Серед жителів Чернігівщини понад 30 тисяч людей хоча б раз у житті здавали кров. Серед них понад тисячу мають звання почесного донора, адже здавали кров 40 і більше разів, двоє нагородженні званням заслуженого донора України, вони понад сто разів віддавали свою кров. Донорство важко переоцінити – щорічно в області здійснюється понад три тисячі оперативних втручань, що потребують переливання крові. На жаль, поки що наука не винайшла альтернативи людській крові, тому окрім донорської її взяти ніде.
Втім, на Чернігівщині дефіциту донорської крові не спостерігається, її запасів, що знаходяться в обласній станції переливання крові вистачить на одномоментне переливання 7 тисяч доз плазми, так званий «Стратегічний запас», що підпадає під карантин – якщо протягом двох років його не використовують для масового рятування життя під час техногенних катастроф чи природних катаклізмів, запас віддають у лікарняні заклади , паралельно продовжуючи роботу з його поповнення.
«Протягом останніх років спостерігається тенденція до зменшення кількості донорів на Чернігівщині, - стверджує головний лікар обласної станції переливання крові Василь Зуб, – якщо раніше щоденно ми приймали понад 50 донорів, то зараз 30-40, хоча не було такого дня, аби до нас не звернувся жоден із бажаючих здати кров. Причина зрозуміла – низька свідомість людей, побоювання трансфузійної процедури та чутки стосовно можливості заразитися на СНІД чи вірусний гепатит. А ще деяких не влаштовує розмір грошової компенсації за здану кров – 160 гривень за один літр. До нас не йдуть багаті люди, хоча їм також при оперативних втручаннях потрібна людська кров. Зате працівники правоохоронних органів, медики, студенти, члени організованих колективів охоче беруть участь у днях донорів. Взагалі ми з розкритими обіймами зустрічаємо всіх, хто виявив бажання здати кров. Хочу наголосити, - зазначає Василь Зуб, - процедура забору крові в нашому закладі проводиться у стерильних умовах, можливість чимось заразитися зведена до нуля. Крім того, кожному ми запропонуємо легкий сніданок, можливість відпочити, а хто бажає – отримає грошову компенсацію.»
Керівник закладу розповідає, що через хронічне недофінансування медичної галузі станція переливання крові відчуває певний дефіцит низькотемпературних холодильників, донорських крісел. Поки що немає можливості зробити капітальний ремонт та оновити обладнання. Втім, через благодійницьку допомогу, зокрема, від народного депутата України В. Дубіля, на станції з»явився новенький гематологічний аналізатор, що дозволяє ретельно обстежити донорську кров і швидко визначити всі її показники та складові.
… Кожного дня до обласної станції переливання крові приходять люди. Когось спонукає на це громадянський обов»язок, хтось бажає отримати певну грошову компенсацію, хтось хоче мати додатковий вихідний, хтось приходить аби безоплатно здати кров для своїх рідних та близьких. Але вони впевнені – кожна краплина їхньої крові не буде втрачена дарма.
Здавання крові має безліч переваг – оновлення організму, можливість завжди бути в курсі її загальної картини, отримання певних пільг у разі нагородження званням почесного або заслуженого донора. Втім, чи не найголовніше – це усвідомлення того факту, що ваша кров обов»язково комусь стане в нагоді.
|