Про стан надання медичної допомоги хворим на туберкульоз у Городнянському, Корюківському, Прилуцькому, Щорському та Сосницькому районах за підсумками виконання рішень колегій МОЗ від 03.09.09р та 09.12.2010р йшлося на розширеному засіданні колегії управління охорони здоров»я облдержадміністрації 28 липня 2011р. Також її учасники ознайомилися зі станом надання медичної допомоги жінкам та дітям у Носівському, Бахмацькому та Ріпкинському районах, з ходом підготовки медичних закладів Чернігівщини до роботи в осінньо- зимовий період та здійсненням заходів по енергозбереженню. Крім того, начальник управління охорони здоров»я облдержадміністрації Галина Василькова познайомила з підсумками роботи медичної галузі області за півріччя.
Зокрема, зазначалося, що в зазначених районах певна робота по виявленню, профілактиці та лікуванню туберкульозу проводиться, хоча епідситуація в них залишається складною – у порівнянні з відповідним періодом минулого року відзначається підвищення показника захворюваності. У Городнянському показник виріс на 7,5% з 53,8 до 57,8 на 100 тис населення. У Корюківському районі різке збільшення показника з 3,4 до 51,7 на 100 тис населення пов»язане з організацією роботи пересувного флюорографа – із 11-ти вперше діагностованих хворих 8 виявлено саме пересувним флюорографом. Більш ніж у 2 рази виріс рівень захворюваності у Прилуцькому районі з 25,3 до 54,0 на 100 тисяч населення. Щорський район також має негативні показники зростання захворюваності, яка з 42,5 підвищилася до 70,3 на 100 тисяч населення, а у Сосницькому – з23,6 до 57,6 на 100 тисяч населення.
У клінічній структурі виявляються тяжкі поширені форми туберкульозу легенів, З усіх обстежених за півріччя у Прилуцькому районі зареєстровано 47,4% хворих з деструктивними формами хвороби, у Корюківському – 46,2%, Городнянському -33,3%, Щорському – 26,7%, Сосницькому – 18,2% при середньорайонному показнику 34,3%. Окрім Щорського району в усіх зазначених збільшилася смертність від цієї хвороби – у Городнянському – на 14,2%, Корюківському - на 57, 3%, Прилуцькому – на 26,6%, у Сосницькому районі смертність збільшилася з 4,7% до 19,2%.. Переважна більшість померлих – хворі на мультирезистентні форми туберкульозу та поєднані з ВІЛ-інфекцією. Протягом звітного періоду на сухоти захворіли 2-є дітей у Прилуцькому районі, у яких діагностовано малі форми хвороби через колишні контакти з хворими на мультирезистентні форми. Незадовільні показники профілактичного флюорографічного обстеження спостерігаються в Городнянському -499,3, Щорському – 497,2 та Корюківському -504,0 на 1000 населення. Незадовільно у згаданих районах проводиться туберкулінодіагностика у дітей, що пояснюється відмовами від проведення проб Манту та нестачею туберкуліну. У районах недостатньо використовуються можливості ФАПів, фельдшерських пуктів, СЛА в проведенні амбулаторного лікування хворих
Ці та інші дані щодо стану боротьби із захворюваністю на туберкульоз у цих районах озвучив головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Валерій Дубров. Враховуючи наведені результати, колегія вирішила – стан виконання регіональних заходів обласної програми по забезпеченню профілактики туберкульозу та його лікуванню у зазначених районах визнати такими, що потребують удосконалення по всіх показниках, особливо в плані особистого контролю головних лікарів ЦРЛ щодо профілактичних оглядів населення, груп ризику та забезпечення туберкулінодіагностики серед дітей. «В області ситуація із захворюваністю на туберкульоз дуже складна, - зазначила начальник управління охорони здоров»я облдержадміністрації Галина Василькова, - варто звернути особливу увагу на диференційоване надання допомоги та профілактичне обстеження осіб, у яких захворювання виявлено вперше і громадян з хронічними формами недуги. Крім того, необхідно посилити роль Бахмацького протитуберкульозного закладу у боротьбі з хворобою та з»ясувати, як у зазначених районах виконується обласна Програма протидії туберкульозу».
Головний спеціаліст управління охорони здоров»я ОДА з акушерства та гінекології Володимир Пулін наголосив, що основними завданнями акушерсько-гінекологічної служби області є попередження і зниження материнської та перинатальної смертності та захворюваності. Незважаючи на чітко визначені вимоги до профілактичних оглядів жінок на предмет онкозахворювань, в більшості районів Чернігівщини погіршилася якість цитологічного обстеження. Наприклад. У Н.-Сіверському та Куликівському районах кількість неінформативних мазків у порівнянні з першим півріччям минулого року збільшилася наполовину, поширюється практика проведення профоглядів взагалі без даного виду досліджень. Високими показниками не інформативності мазків вирізняються Ічнянський (71,7%), Сосницький (75,6%), Щорський (70,5%), Срібнянський (66,7%) райони, що свідчить про незадовільну увагу з боку адміністрацій лікарень та районних фахівців. За півріч виявлено 48 випадків раку шийки матки, показник захворюваності збільшився і становить 8,5 на 100 тис населення, виявлено 25 випадків занедбаного раку шийки матки, показник занедбаності становить 52,1% проти 42,9% у минулому році. В Городнянському,Коропському, Куликівському, Срібнянському районах та в Ніжині показник онкозанедбаності становить 100%, у Чернігові – 83,3%, у Козелецькому районі – 75,0%, Бахмацькому, Бобровицькому,Корюківському,Н.-Сіверському та Щорському районах – по 50%. Збільшилася і захворюваність на рак молочної залози, вона становить 21,2 на 100 тисяч населення, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 4,5% зріс і показник занедбаності. Загальні показники онкозанедбаності репродуктивного раку найгірші у Куликівському (100%), Корюківському,Н.-Сіверському ( по 50%), Козелецькому, Срібнянському, Щорському (по 40%), районах. Про надостатність профілактичної роботи з виявлення онкопатологій свідчить той факт, що лише 18,3% хворих на рак молочної залози та 20,8% хворих на візуальні форми раку шийки матки виявлені під час профілактичних оглядів.
За півріччя в області народилося 4685 дітей, що на 267 дітей менше відповідного періоду минулого року. Зареєстровано 33 дитячої смерті у віці до 1-го року, коефіцієнт смертності становить 7,8 на 1000 народжених живими проти 7,5 у 2010 –му році (середньоукраїнський показник за 3 місяці 2011-го року становить 8,89). Випадки дитячої смертності зареєстровані в 14-ти районах та 3-х містах області.
Стан імунопрофілактики серед дітей залишає бажати кращого , наприклад, рівень охоплення дітей до 1-го року життя вакцинацією АКДП знизився майже вдвічі. Загалом низький відсоток охоплення населення профілактичним щепленням пов»язаний з недостатньою кількістю вакцин, які область отримала протягом поточного року. Така ж ситуація характерна і для України в цілому.
Колегія вирішила – визнати стан роботи акушерсько-гінекологічної та педіатричної служб такими, що потребують покращання та удосконалення і вжити заходів щодо дотримання вимог відповідних рішень «Комплексних заходів з попередження материнської смертності, зниження мертвонароджуваності….», а також підвищити якість профілактичних оглядів жінок тощо.
Заслухавши та обговоривши доповідь начальника управління охорони здоров»я ОДА Галини Василькової про підсумки роботи галузі у першому півріччі та завдання щодо оптимізації її роботи у другому півріччі, колегія визначила - в області здійснювалася певна робота, спрямована на подальше удосконалення функціонування системи надання медичної допомоги,покращання фінансування, матеріально-технічного та кадрового забезпечення. Зокрема вирішено – начальнику управління охорони здоров»я Чернігівської міської ради, керівникам обласних лікувально – профілактичних закладів, головним лікарям ЦРЛ, ЦМЛ продовжити впорядкування та оптимізацію мережі лікувально-профілактичних закладів області, забезпечити дієвий контроль за ефективним використанням ліжкового фонду, уникненням дублювання на відповідних рівнях надання медичної допомоги. Забезпечити контроль за дотриманням фінансово-бюджетної дисципліни, збереженням та раціональним використанням наявного обладнання, витратних матеріалів, медикаментів, впровадженням енергозберігаючих технологій тощо.
|