На жаль, як би медики не намагалися призупинити темпи поширення туберкульозу, хвороба не здається, навпаки, набуває важких мультирезистентних форм, які практично не лікуються та поєднуються із ще однією медичною проблемою сучасності – ВІЛ-інфекцією. Втім, не слід вважати, що незадовільна ситуація із туберкульозом спостерігається лише в Україні і на Чернігівщині зокрема. Наприклад, голландці, які ще кілька десятиліть тому вважали, що взяли під суворий контроль розповсюдження цієї підступної хвороби, тепер, так би мовити, хапаються за голову, адже збудник – паличка Коха – знову почала стрімко поширюватися цією країною. В Україні загалом, в тому числі і на Чернігівщині, ситуація поки не залишає підстав до оптимізму – кожного року сухоти вперше виявляються у близько 300-500 жителів нашої області.
Темпи поширення туберкульозу Всесвітня організація охорони здоров»я намагається якщо не знизити, то хоча б вивчити їхню динаміку та можливий прогноз, Для цього її представники їздять світом та знайомляться із ситуацією на місцях. З такою метою ВООЗівці приїхали і до Чернігова. Розповідаючи про мету свого візиту в нашу область, член делегації, епідеміолог з Латвії Гірдс Чемберс зазначив – «…Ми вивчатимемо не скільки те, чи можуть чернігівські лікарі боротися із туберкульозом, скільки можливості вашої лабораторної бази по ранньому виявленню мультирезистентних форм захворювання, наскільки дієвими є ті препарати, якими ви лікуєте хворих. Ми з»ясуємо дотримання українських фтизіатрів європейських протоколів лікування сухот. Коли з»являться якісь висновки, ми зможемо рекомендувати місцевим медикам, як покращити вашу службу по боротьбі з різними формами туберкульозу».
Гості познайомилися із можливостями обласного і Прилуцького протитуберкульозних диспансерів, а також із роботою спеціалізованої лабораторії Чернігівської міської лікарні №2, яка має доволі потужну базу та спеціалістів по виявленню палички Коха.
«Висновки робити поки зарано, - повідомив співробітник всесвітньо відомого Національного інституту по контролю за інфекційними хворобами в Атланті (США) доктор Патрік Мунен, - ми тільки знайомимося із ситуацію з туберкульозом у вашому регіоні і в Україні в цілому, попереду на нас чекає ще багато роботи. Туберкульоз – проблема всього світу, можете бути впевненими, що ми поділимося своїми висновками із керівництвом ВООЗ, звісно, на якусь допомогу ви зможете очікувати. Ті лікарні . що ми бачили, мають діагностичну базу, втім, її можливості відрізняються від загальноєвропейських та американських стандартів. Єдине, що вже зараз я можу сказати – наші дослідження допоможуть вам виявити проблемні зони у вивчені туберкульозу і методах лабораторної діагностики».
Додамо : минулого року активні форми туберкульозу були виявлені у 749-ти жителів Чернігівщини ( 68,4 на 100 тисяч населення), активний туберкульоз легенів – у 659-ти громадян. 2010-го року від різних форм туберкульозу померли 165 громадян (138 чоловіків і 27 жінок), 65 хворих на туберкульоз померли від СНІДу.
|