За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров»я, психічне здоров»я – це стан благополуччя, який дозволяє людині реалізовувати свій потенціал, долати життєві труднощі і стреси, плідно працювати, брати участь у громадському житті. 11 років тому в Україні набрав чинності Закон «Про психіатричну допомогу», який регламентує її надання в рамках правових норм цивілізованих країн: прийнято рішення про введення посад психологів у медичних закладах і передусім, в лікарнях швидкої допомоги та центрах катастроф.
Проблема психічних розладів – одна з головних причин зниження якості життя. За дослідженнями ВООЗ, у світі близько чверті населення (!) страждає на ті чи інші форми психічної патології, тимчасові або постійні. Втім, в нашій державі під цей критерій підпадає, на відміну від європейських країн та США, лише 2,5 відсотки громадян. « На жаль, це не свідчить про те, що українці більш здорові у психологічному плані, - стверджує головний лікар обласної психоневрологічної лікарні Володимир Ященко, - причина у тому, що українці не звикли з власної ініціативи звертатися до психіатрів, спеціалісти стурбовані тим, що звернення відбувається вже на кінцевих стадіях розвитку хвороби, коли її зупинити вже неможливо.»
Володимир Ященко вважає, що головні причини психічних розладів в Україні – скрутна економічна ситуація і політична нестабільність, послаблення соціального захисту та рівня освіти, насиченість життя стресами та неможливість адекватної на них реакції з боку людини, поширеність зловживання алкоголем та наркотичними засобами. Тому на сьогодні на обліку у психіатрів перебуває понад 19тисяч 600 жителів Чернігівщини, серед яких близько 300 дітей. Майже 70-ти відсоткам хворих встановлено діагноз «шизофренія» - найбільш поширене і водночас майже не вивчене захворювання психіки, яке майже не піддається лікуванню і може призвести до інвалідності. Показники захворюваності осіб з розладами психіки та поведінки в Чернігівській області становить 290,6 на 100 тисяч населення, в Україні – 232,4. Найбільше хворих зареєстровано у Чернігові, Ніжині, Коропі. У зв»язку із незадовільними показниками психічного здоров»я населення Чернігівщини, в області було прийнято Концепцію розвитку психіатричної служби, розрахованої на період 2006-2010-го років, її головні принципи потребують удосконалення згідно з вимогами майбутнього реформування галузі охорони здоров»я. Доповнена концепція повинна декларувати доступність і якість психіатричної допомоги шляхом інтеграції спеціалізованих послуг в систему первинної МСД, підвищення рівня виявлення хворих та своєчасного втручання і ефективного впливу на перебіг психічних захворювань. Очікувані результати – підвищення ефективності охорони психічного здоров»я, покращення, відновлення людських ресурсів, зменшення напруги у суспільстві.
Обласна психоневрологічна лікарня – головний лікувально-профілактичний спеціалізований заклад на Чернігівщині, який розрахований на 930 ліжок. 2007-го року 18 лікарняних відділень були реорганізовані у 10 спеціалізованих центрів гострих поведінкових розладів, порушень психічного розвитку, психосоматичних розладів, неврозів, кризових станів, інтенсивної терапії, наркологічної допомоги, примусового лікування, реабілітаційної допомоги, хоспісної допомоги. Крім того, на Чернігівщині психіатрична служба представлена Валківською лікарнею на 80 ліжок у Прилуцькому районі, Левоньківською лікарнею Чернігівського району на 135 ліжок, стаціонарним відділенням у Семенівці на 30 ліжок, 25-ма психіатричними кабінетами при ЦРЛ, ЦМЛ, диспансерним відділенням ОПНЛ з денним стаціонаром, спеціалізованою бригадою при Чернігівській станції ШМД.
«Прийнятий у лютому 200-го року ЗУ «Про психіатричну допомогу», що заклав основні принципи регулювання складних питань забезпечення правового і соціального захисту осіб, що страждають на психічні розлади, реалізується не повною мірою. Ще й досі його основні положення, на жаль, не виконуються, а саме: не забезпечується достатнє фінансування, соціальні служби не повною мірою опікуються профілактикою психічних хвороб та реабілітаційним супроводом хворих. Тому проведення Дня психічного здоров»я – це додаткова можливість привернути увагу громадськості, влади до актуальних проблем охорони психічного здоров»я, сприяти формуванню позитивного емоційного клімату та підвищенню толерантності до людей із психічними вадами», - зазначив Володимир Ященко.
|