За неповні 6 років існування у Чернігові Обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом його медичним працівникам вдалося не тільки взяти епідемію ВІЛ/СНІД під контроль, а і суттєво знизити темпи поширення цієї інфекції за рахунок посилення санітарно-просвітницької роботи, підвищення обізнаності населення щодо шляхів зараження вірусом імунодефіциту і застосування сучасних методів діагностики і лікування. Втім, поки що Чернігівщина продовжує посідати одне з перших місць в державі за темпами поширення інфекції і бути частиною ланцюга в епідемічному середовищі України.
Так, станом на 1.11.11р. під медичним наглядом перебуває 2301 ВІЛ-інфікований житель області, з них 283 – хворі на СНІД. Найвищі показники поширення інфекції у Прилуках, Чернігові, Щорському, Талалаївському, Прилуцькому районах. Протягом 10 місяців 2011-го року взято під медичний нагляд 343 ВІЛ-інфікованих. Особливість ВІЛ-інфекції на Чернігівщині – збільшення частки інфікування статевим шляхом – 57% ( у 2005-му році цей шлях посідав 2-ге місце після парентерального , тобто, поширення інфекції у середовищі ін»єкційних наркоманів). Крім того, за останні роки зріс відсоток інфікованих жінок, що пов»язано з особливостями статевої поведінки ВІЛ-позитивних жінок . На сьогодні відсоток ВІЛ-позитивних матерів становить 1,3%, не уточнений шлях інфікування – 0,7%. За віковою структурою найбільша кількість випадків зараження припадає на вік 30-39 років (47%), та 25-29 років (20%), сумарно вікова група 20-39 років становить 67%.. Протягом 10 –ти місяців 2011-го року зареєстровано 94 випадки смерті ВІЛ-інфікованих, з них 50 випадків від СНІДу, 44 випадки - смерть від іншого захворювання.
Головне напрацювання медиків, що працюють над подоланням епідемії на Чернігівщині – забезпечення широкого і безоплатного доступу населення до кваліфікованого тестування на ВІЛ. Завдяки зусиллям обласної влади, Чернігівщина посідає перше місце серед областей України за кількістю обстежень на ВІЛ. Так, протягом 10-ти місяців 2011-го року у медичних закладах області проконсультовано та обстежено на ВІЛ-інфекцію понад 92-тисячі осіб, з них близько 13-ти тисяч – у групах підвищеного ризику. Обстеження за допомогою тест-систем здійснюється на безоплатній основі і швидко, у чому змогли переконатися і представники мас-медіа, які за 15 хвилин вже отримали результати аналізів.
Під диспансерним наглядом в області перебуває 62 дитини зі встановленим діагнозом ВІЛ-інфекції. На Чернігівщині забезпечений доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до застосування антиретровірусної терапії – на сьогодні її отримують 383 людей, з них 49 - діти.
Найголовніше завдання у подоланні епідемії ВІЛ/СНІДу - переривання епідемічного ланцюга і стабілізація епідпроцесу. Зважаючи на те, що ВІЛ-інфекція – поведінкове захворювання, зараження якою відбувається через асоціальний спосіб життя та відсутність санітарної культури, запорука успіху полягає у профілактиці, формуванні відповідального ставлення до статевих відносин, до свого здоров»я і здоров»я оточуючих .
Прес-служба Управління охорони здоров»я облдержадміністрації
|