Де б жінку не застало 8 Березня - у в'язниці, витверезнику чи психлікарні, вона того дня, як і всі жінки планети, має право на вітання і подарунки. Такого ж права - зробити їй щось приємне до свята - не позбавлені й люди, які ту жінку оточують. Міркуючи таким чином, керівництво і персонал Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні скромно й без розголосу піднесли своїм пацієнткам подарунок, вартий на особливу увагу. П'ятого березня, за участі священика, в одному з відділень наркологічного центру вони відкрили жіночий пост. Цим лікарня не просто поліпшила умови перебування на стаціонарі жінок із наркологічними діагнозами, а й здійснила справжній прорив у цій справі.
"Здавна повелося, що наркологічні ліжка можуть бути тільки чоловічими, - говорить головний лікар медичного закладу Людмила Ященко. - Тому жіночих палат у нас якось ніколи й не було. Хоча жінки складають десяту частину хворих наркологічного профілю, торік їх госпіталізували 357. Цих пацієнток ми "розселяли" по загальнопсихіатричних відділеннях, де вони бачили людей із психічними розладами, що неправильно. Отож, керуючись Законом України "Про психіатрію" та вимогами комісії по боротьбі з тортурами, які стоять на сторожі дотримання прав пацієнтів психіатричних лікарень (в тому числі, гендерних та інтимних), ми власними силами, без будь-якого зовнішнього фінансування, відремонтували 4 палати і відрили жіночий пост на 10 ліжок. Ми впевнені, що, потрапляючи в такі прекрасні умови, жінки будуть скоріше одужувати і повертатися до нормального життя".
Палати для лікування жінок, хворих на алкоголізм і наркоманію, відремонтовані за сучасними стандартами і розраховані на 2-3 ліжка. Скрізь - світлі, в теплих тонах стіни, нейлонові штори, нові меблі. Так само гарно й у душовій і санвузлі. Тепер, зазначає Л. Ященко, можна братися й за проблему сімейного алкоголізму. Якщо чоловік і дружина побажають пролікуватися одночасно, їх розмістять хоч і на різних постах, але в одному відділенні. Вони зможуть зустрічатися в їдальні, спілкуватися, підтримувати один одного.
Прагнення обласної психоневрологічної лікарні наводити в себе європейський лад, як пояснила головний лікар, викликане бажанням зробити перебування хворих у стаціонарі якомога комфортнішим і гуманнішим. Адже, як стверджує голова Асоціації психіатрів України Семен Глузман, саме гнітюче незадовільні умови у психіатричних лікарнях сприяють дегуманізації їх персоналу, що потім відбивається на пацієнтах.
Насамкінець залишається додати, що створення жіночого посту у відділенні №19 тривало цілий рік. Його відрили б і раніше, якби не одна прикрість - дірявий дах. Він протік у відлигу, коли палати вже були готові, і засмученому персоналу довелося їх ремонтувати вдруге.
Прес-служба управління охорони здоров'я
Чернігівської облдержадміністрації
|