Чернігівський обласний госпіталь для інвалідів та ветеранів Великої Вітчизняної війни - медичний заклад, лікуватися в якому, згідно з чинним законодавством, мають право 4 категорії громадян: інваліди війни, учасники бойових дій, учасники війни та особи, прирівняні до них за пільгами. Основний контингент - це люди, народжені до 1932 року - чоловіки й жінки. Хоча є й "афганці" та учасники бойових дій в інших "гарячих" точках. Загальна кількість потенційних пацієнтів госпіталю наближається до 100 тисяч чоловік. Місць у госпіталі ж усього 100. Їх розподіляють по районах і містах області помісячно пропорційно до кількості ветеранів. Направлення з конкретною датою надходять у центральні районні чи міські лікарні, і вже там медики дивляться, кому конче потрібна госпіталізація.
Як розповів головний лікар госпіталю Володимир Товчига, сьогодні в очолюваному ним закладі функціонує два відділення на 50 ліжок кожне: терапевтичне і неврологічне. Обидва мають статус реабілітаційних, що дозволяє їм надавати допомогу хворим після операцій, виходу із гострих станів тощо. Зокрема, в терапії пацієнти мають можливість лікувати шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну систему, органи дихання. Розподіляють ветеранів по відділеннях в залежності від того, якого характеру хвороби у них превалюють. Але якщо людина потрапила в неврологію, їй допоможуть пролікувати й терапевтичні захворювання.
За 8 років існування госпіталю в ньому обладнано кабінети фіброгастродуоденоскопії, функціональної діагностики, стоматологічний. Робити аналізи, додаткові обстеження та консультувати пацієнтів госпіталю допомагає обласна лікарня, на території якої знаходиться ветеранський медичний заклад. Все дуже зручно: треба ветерану обстежити і навіть пролікувати очі - до його послуг офтальмологічне відділення. Має чоловік урологічні проблеми - на допомогу приходять фахівці відповідного відділення лікарні. І так в усьому. Перебуваючи в госпіталі, ветеран за короткий час може обстежити і пролікувати все, що йому потрібно. Якщо з'ясовується, що хворий потребує операції чи спеціалізованої допомоги за профілем, не охопленим госпіталем, то він звідти може перейти в стаціонар лікарні і там (уже, правда, на загальних підставах) довести до ладу своє здоров'я.
Найбільшою приємністю для пацієнтів госпіталю є те, що все лікування тут надається безкоштовно (і ліки самим купувати не треба). І годують, як у санаторії - 5 разів на день. За словами В. Товчиги, фінансується госпіталь з обласного бюджету і того, що виділяється, цілком достатньо для обслуговування ветеранів. Норматив фінансування регламентується постановою Кабінету Міністрів і складає 40 грн. на медикаменти і 35 грн. на харчування на одну особу в день. Та тішить пацієнтів не тільки це.
"Лікарі тут дуже хороші, - ділиться враженнями 80-річна жителька Анісова Чернігівського району Марія Дюка. - Я один-два рази на рік сюди потрапляю і дуже задоволена ставленням персоналу: і санітарочки, і сестрички, і лікарі хороші й уважні, тут уже гріх щось сказать. І годують добре: і борщі, й супи, і каші хороші, і омлети, і яйця варені, "Гурманіку" дають, фрукти, соки..."
Делікатне ставлення персоналу до хворих відмічають і молодші пацієнти госпіталю. Зокрема, учасник бойових дій в Афганістані, полковник запасу Володимир Андрійчук із Чернігова говорить: "Тут персонал більш м'який, ніж в інших лікарнях. Він розуміє, що сюди часом приходять люди нервові, з порушеною психікою, тому поводить себе обережно, не акцентує увагу на якихось гострих моментах".
Лікуватися в госпіталі, кажуть його пацієнти, - саме задоволення, якщо порівнювати з перебуванням в інших медичних закладах. Отож і не дивно, що черга сюди розписана на рік. У зв'язку з цим ветерани висловлюють побажання збільшити в госпіталі кількість ліжок. Хоча, якщо постаратися і взяти до уваги досвід В. Андрійчука, то прискорити свою госпіталізацію цілком можливо.
"Коли я став на облік в поліклініці, то порахував, що чекати мені доведеться 5 років, - говорить ветеран. - Проте несподівано, в липні минулого року, мені зателефонували і запропонували лягти у госпіталь. У цьому ж році я вже сам подзвонив і запитав, чи немає часом місць. Помітив, що на початку весняно-польових робіт вірогідність потрапити сюди зростає".
Окрім обласного госпіталю, медична допомога ветеранам війни на Чернігівщині надається в більш як 700 палатах практично всіх медичних закладів. Згідно з наказом управління охорони здоров'я облдержадміністрації, обслуговування ліжок в цих палатах також фінансується окремо із місцевих бюджетів. Стан цих бюджетів різний, отож і обслуговування ветеранів не скрізь однакове і не завжди належне.
"Фінансування в районах зараз досить мізерне, тому з упевненістю можу сказати: такого лікування й харчування, як у нас, ветерани більше ніде не отримують," - зазначив В. Товчига.
Прес-служба управління охорони здоров'я
Чернігівської облдержадміністрації
|