Меню
 
Головна arrow Новини
Про діяльність управління охорони здоров’я у м. Чернігові.

Про діяльність медичної галузі міста у поточному році інформував на розширеній міській нараді начальник управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради Юрій Бойко. За його словами, медико-демографічна ситуація у місті залишається складною, хоча в останні роки намітилась деяка позитивна тенденція. Так, за підсумками 2009 року рівень народжуваності зріс на 4,4% у порівнянні з 2008 роком, а смертність зменшилась на 5,6%.

Водночас у місті зберігається тенденція до зростання захворюваності, у порівнянні з минулим роком на 6%. Зростання рівня поширеності хвороб свідчить про накопичення хронічної патології і відповідно потребує збільшення обсягів медичної допомоги. У структурі захворюваності переважають хвороби органів дихання, травми та отруєння, хвороби сечостатевої системи, системи кровообігу. У структурі поширеності найбільшу питому вагу складають хвороби органів дихання, системи кровообігу, органів травлення, кістково-м’язової системи та сполучної тканини.

Найбільш поширеною патологією є серцево-судинні захворювання. Майже кожний третій випадок, з яким звертається населення до лікувально-профілактичних закладів, становлять хвороби системи кровообігу. Серцево-судинні і судинно-мозкові хвороби стали головною причиною смертності. За статистикою ці хвороби складають 62,7% усіх випадків смерті і третину причин інвалідності.

Злоякісні новоутворення залишаються важливою медико-біологічною та соціально-економічною проблемою. За підсумками 2009 року онкологічна захворюваність зросла на 1,5% і складає 391,1 на 100 тис. населення проти 384,3 у 2008 році, що перевищує середньообласний показник (363,1 на 100 тис.населення).

Ситуація із захворюванням населення міста на соціально-небезпечні хвороби також залишається складною. Якщо у 2009 році відмічалось зниження захворюваності на туберкульоз на 11,9% (57,5 на 100 тис. населення проти 64,6 у 2008р.), то за підсумками першого півріччя зареєстровано зростання показника захворюваності населення на туберкульоз на 15,3%.

Ситуація у місті щодо проблеми ВІЛ/СНІДу залишається напруженою. Станом на 01.07.2010р. на диспансерному обліку перебуває 856 осіб, в т.ч. 79 дітей. Найбільша питома вага припадає на вікову групу 25-49 років (45,7%).

За шляхами інфікування: 537 осіб (62,4%) – парентеральний, 222 особи (25,91%) – статевий, 79 осіб (9,3%) – від матері до дитини. Останнім часом спостерігається збільшення питомої ваги осіб, інфікованих статевим шляхом і від ВІЛ-позитивної матері до дитини.

Упродовж останніх років кількість випадків травм і отруєнь серед населення міста має тенденцію до зниження (2009 р. – 9208,3 на 100 тис. населення; 2008р. – 9649,6; 2007р. – 10336,7). Однак, рівень травматизму по місту вищий, ніж по області, а по Чернігівській області цей показник – один з найвищих по Україні.

Минулої зими у місті відмічалась висока інтенсивність епідемічної захворюваності на грип та ГРЗ. Завдяки надходженню необхідної апаратури, обладнання, медикаментів та самовідданій праці медичних працівників вдалося організувати роботу щодо припинення розповсюдження захворювань та надання необхідної медичної допомоги хворим.

Мережа лікувально-профілактичних закладів, в основному, відповідає потребам населення та існуючим нормативам. У місті функціонують 4 міські лікарні та пологовий будинок, 2 дитячі поліклініки, 2 стоматологічні поліклініки (для дорослих і дітей), станція швидкої медичної допомоги. Загальний ліжковий фонд складає 1662 ліжка, потужність поліклінічних відділень – 5246 відвідувань за зміну.

В лікувально-профілактичних закладах міста щорічно впроваджується більше 200 нових методів діагностики і лікування, медична допомога надається по 39 спеціальностях, на оснащенні закладів є унікальна медична апаратура і обладнання (ядерний магніто-резонансний томограф, комп’ютерний томограф, ультразвукова і ендоскопічна апаратура).

Міська стоматологічна поліклініка є одним із кращих закладів цього профілю в Україні. Тут розроблений і функціонує комплекс програмно-технічних засобів з автоматизації основної діяльності закладу. Комплекс “Стоматологія” є унікальним і не має аналогів серед стоматологічних закладів України.

В міському пологовому будинку створено „Лікарню, доброзичливу до дитини” в рамках проекту Міжнародного Фонду ЮНІСЕФ, центр планування сім’ї, центр статевого виховання. На базі дитячої поліклініки №2 відкрита “Клініка, дружня до молоді” по програмі ВООЗ ЮНІСЕФ.

На базі міської лікарні №2 створено центри: боротьби зі СНІДом, політравми, гепатологічний, ендопротезування суглобів, серцево-судинної хірургії.

В міській лікарні №3 проводяться лапароскопічні хірургічні і гінекологічні операції, створена сучасна база для фізіотерапевтичного лікування та нетрадиційної медицини. На базі міської лікарні №1 у літній період протягом 15 років діє відділення дитячого оздоровлення санаторного типу „Дружба”, де щорічно оздоровлюються 540 дітей.

З метою покращання надання медичної допомоги у місті ведеться постійна робота щодо раціонального та ефективного використання наявного ліжкового фонду лікувально-профілактичних закладів, збереження та посилення кадрового потенціалу.

Фінансування галузі охорони здоров’я на 1 мешканця склало 433,4 грн. проти 398,4 грн. у 2008р. (ріст на 8,8%). Збільшилась сума залучених позабюджетних коштів – 13520,6 тис. грн. проти 12739,8 тис .грн. у 2008р. Придбано апаратуру і обладнання на суму 2047,6 тис. грн. проти 4466,5 тис. грн. у 2008 році.

За рахунок місцевого бюджету на пільгові медикаменти використано 1980,4 тис. грн. (в т.ч. на інсуліни 493,0 тис. грн.). Для ветеранів війни на пільгові медикаменти використано 413,6 тис.грн. Здійснено безкоштовно зубопротезування 143 ветеранам війни на суму 72,3 тис. грн.

Продовжується робота із залучення жителів Чернігова до Міської лікарняної каси. Станом на 01.07.2010р. її членами є 9200 осіб. Проліковано 1822 особи на суму 447 880 грн.

Укомплектованість лікарськими кадрами на 01 січня 2010 р. в медзакладах міста становить 97,69%, серед лікарів – 77,1%. Протягом останніх років намітилась тенденція до відтоку лікарських кадрів. Серед працюючих лікарів збільшується кількість осіб пенсійного і передпенсійного віку. Проблеми кадрового забезпечення пов’язані з низькою заробітною платою, соціальною незахищеністю, проблемами з житлом.

Особливо складна кадрова ситуація склалася у дитячих поліклініках, де потреба у лікарських кадрах різних спеціальностей – більше 40 осіб. Управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації надана інформація про потребу закладів у фахівцях різних профілів.

З метою забезпечення подальшої реалізації державних програм у галузі охорони здоров’я впродовж поточного року сесіями міської ради затверджено „Міську програму забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2010-2013 роки” та проект „Автоматизація процесу управління стоматологічною поліклінікою як складова покращання стоматологічного здоров’я населення міста Чернігова” для участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм місцевого самоврядування.

На реалізацію „Програми профілактики і лікування артеріальної гіпертензії, попередження смертності та інвалідності населення внаслідок серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань у м. Чернігові на період до 2010 року” з місцевого бюджету виділено у 2008 р. 90,0 тис. грн., 2009р. – 20,0 тис. грн., а на 2010 р. передбачено 100 тис. грн. Результатом проведених заходів стало зменшення летальності від інфаркту міокарда та від інсульту.

На виконання заходів „Програми протидії захворюванню на туберкульоз у місті Чернігові на 2009-2011 роки” у 2009 р. закуплені рентген-плівка та туберкулін на суму 129,6 тис. грн., на 2010 р. виділено 30 тис. грн.

Протягом звітного періоду лікувально-профілактичні заклади міста отримали медичну апаратуру та обладнання за рахунок державних коштів та у вигляді спонсорської допомоги. Серед них: апарати штучної вентиляції легенів, реанімаційні комплекси, лапароскопічне обладнання, апарати для ультразвукових досліджень, обладнання для фізіотерапевтичного відділення та клініко-діагностичних лабораторій.

У міськлікарні №1 впроваджено бронхоскопічні дослідження. У міськлікарні №2 встановлено і апробовано магніто-резонансний томограф.

Як переможець Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування, Чернігівська міська лікарня №2 отримала 450,0 тис. грн., на які придбано відеоендоскопічну апаратуру для хірургічного лікування захворювань вен у відділенні серцево-судинної хірургії.

У міськлікарні №3 придбано 4-х місцеву інгаляційну установку “Нико” та 4 небулайзери (вартість 70 000грн.), які дозволяють проводити інгаляції хворим різного віку та важкохворим безпосередньо у палаті, апарат для пресотерапії для лікування хронічної венозної недостатності, лімфостазу, набряків, профілактики тромбозу, відновлення тонусу м’язів.

З місцевого бюджету виділено 560 тис. грн. на капітальний ремонт приміщень відділення дитячого оздоровлення санаторного типу “Дружба”, яке є структурним підрозділом міської лікарні № 1.

Подальшого розвитку набуває діяльність лікувально-профілактичних закладів міста на засадах загальної практики-сімейної медицини. У другому кварталі поточного року додатково організовано 4 дільниці. Всього у міських закладах охорони здоров’я працює 53 лікаря загальної практики-сімейної медицини. У найближчій перспективі відкриття дільниці сімейної медицини у районі Масани.

Завдяки впровадженню сучасних перинатальних технологій, смертність серед немовлят у місті станом на 01.06.2010р. знизилась на 50% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У пологовому будинку функціонує 14 сімейних пологових залів (протягом року відкрито 2). Це дало змогу збільшити питому вагу нормальних пологів та знизити захворюваність новонароджених.

Щорічно у поліклінічних відділеннях міських лікарень згідно з графіками проводяться профілактичні огляди ветеранів війни лікарями-спеціалістами. Станом на 01.07.2010 року комплексними профілактичними оглядами охоплено 10690 ветеранів війни, що складає 94,4%. За рахунок місцевого бюджету, станом на 01.06.2010р., для ветеранів війни на пільгові медикаменти використано 229,2 тис. грн. Здійснено безкоштовно зубопротезування 61 ветерану війни на суму 35,97 тис. грн. (план на І півріччя 2010 рік – 35,0 тис. грн.).

Упродовж звітного періоду, за рахунок державних коштів, у відділенні серцево-судинної хірургії міської лікарні № 2 три інваліди війни отримали кардіостимулятори на суму 17,2 тис. грн. До Дня Перемоги у місті проведена благодійна акція „Танець мрії-2”, за кошти якої придбано слухові апарати для ветеранів Великої Вітчизняної

Протягом 2009 року міськими закладами охорони здоров’я проведено 33399 обстежень на ВІЛ, що перевищує визначені програмою контрольовані показники. Позитивний результат мали 0,8% обстежених. Із контингентів, що відносяться до групи ризику, обстежено 7275 осіб (21,8%). З підсумками півріччя обстежено 11429 осіб, з позитивним результатом виявлено 94 особи.

При міській раді працює координаційна рада з питань боротьби з туберкульозом та ВІЛ/СНІДом, на засіданнях якої щоквартально розглядаються заплановані питання. У поточному році створено міську координаційну раду з питань протидії поширення пияцтва, алкоголізму та наркоманії.

Перспективне бачення розвитку медичної служби знайшло своє відображення у Стратегічному плані розвитку міста на період до 2015 року

Відділ зв’язків з громадськістю міської ради

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів