Йододефіцит – не сенсація, і часто здається, нібито його й немає. Однак втрати для здоров’я та інтелектуального потенціалу, спричинені йододефіцитом, важко переоцінити. Ось чому важливим кроком до його ліквідації стане прийняття регіональної цільової програми запобігання виникненню захворювань, спричинених йодною недостатністю в Чернігівській області.
Загалом третина населення нашої планети страждає від нестачі йоду. Українці – в їх числі. За висновками експертів ВООЗ, Україна віднесена до числа 130 держав, де в харчуванні населення виявлено дефіцит йоду. Особливу загрозу він становить для розумових здібностей і, відповідно, життєвої успішності людини. В результаті наявного йодного дефіциту Україна втрачає інтелектуальний, освітній, професійний та науковий потенціал. Кількість дітей з різними ступенями розумового відставання щорічно збільшується, в середньому, на одну спеціалізовану школу. Інтелектуального потенціалу, який кожного року втрачається через йодний дефіцит, вистачило б на 3000 геніїв.
Вчені підрахували, що економічні втрати через йодний дефіцит в Україні складають щорічно близько 44 мільйонів доларів США. Інвестування в програму попередження йодного дефіциту і ліквідація даної проблеми дозволить повернути в бюджет до 80% коштів, потенційно втрачених через знижену продуктивність. Світовий досвід свідчить, що найшвидший результат у вирішенні проблеми ліквідації йододефіцитних захворювань може бути досягнутий шляхом законодавчого визначення необхідності загальної масової профілактики йодованою сіллю.
Україна – один із основних виробників солі в Європі. Вітчизняні виробники виготовляють щорічно до 150 000 тонн адекватно йодованої солі і можуть повністю забезпечити потреби країни. Проте на місцеві ринки, на жаль, надходить тільки 30% всієї йодованої солі, а більшість продукції експортується. Як наслідок, залишаються незахищеними від йододефіциту значні верстви населення, особливо вагітні жінки та новонароджені. І це при тому, що норми надходження йоду в організм вагітних та жінок-годувальниць значно вищі, ніж для всього іншого населення.
Допомогти жителям Чернігівщини взялися лікарі – активісти екологічної асоціації "Зелений Світ" Іван та Олег Осадцеви. Спільно з Міжнародним дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ вони реалізують проект "Допомога обласній владі у ліквідації йодного дефіциту в Чернігівській області". В рамках проекту проводиться співпраця з освітянами, медичними працівниками, представниками обласної влади.
Поняття про важливість проблем, пов’язаних із йододефіцитом, та шляхи їх подолання необхідно формувати змалечку. З цією метою в усі школи області передані пакети матеріалів та дисків з навчальним фільмом для проведення занять, присвячених даній тематиці. Завдяки цьому усі школярі Чернігівщини дізналися про користь йодованої солі для здоров’я.
Окрім того, проведено конкурс дитячого малюнка на тему подолання йододефіциту. По три переможці конкурсу із кожного району області та м. Чернігова нагороджені цінними подарунками – чималими комплектами канцтоварів і приладдя та гарними українськими книжками із серії енциклопедичних видань.
Над реалізацією вищезазначеного проекту працюють різні за фахом люди, яких об’єднує вислів із клятви Гіпократа: "Я направлю режим хворих на їхню користь". Окрім лікарів Осадцевих, до проекту долучилися журналіст Владислав Савенок та економіст Любов Янченко, медсестри Тамара Топік та Журба Ірина. Спільно з Обласним центром інформаційно-аналітичних технологій та пропаганди здорового способу життя вони розповсюджують по медичних закладах області буклети, інформаційні матеріали з питань подолання йододефіциту. Проект Регіональної цільової програми запобігання виникненню захворювань, спричинених йодною недостатністю в Чернігівській області, вже підготовлений і поданий на розгляд в профільну комісію обласної ради.
"Ми розробили обласну Програму подолання йододефіциту. Вона не потребує грошових вкладень. Натомість, завдяки їй жителі Чернігівщини стануть здоровішими і активнішими", – наголосив лікар Іван Осадців. Він підкреслив, що кожен сам має зробити вибір – вживати йодовану сіль, спеціальні препарати, морепродукти або не зважати не проблему йододефіциту. Але інформацію про вплив нестачі йоду на здоров’я повинні мати всі.
Безпосереднім вивченням ступеню йодного дефіциту у жителів області (по всіх районах) займався лікар-ендокринолог Олег Осадців – аспірант Інституту ендокринології та обміну речовин, де й проводились аналізи, потрібні для підтвердження необхідності прийняття такої програми.
Відділ пропаганди здорового способу життя Обласного центру інформаціно-аналітичних технологій і пропаганди здорового способу життя
|