За попередніми прогнозами синоптиків, зима, що невпинно наближається, буде теплою – з середніми температурами 2-6 градусів морозу. Це змушує медиків готуватися до спалахів застудних захворювань, оскільки такі температури є доволі сприятливими для поширення вірусних інфекцій та грипу. Пам’ятати про них і запобігати зараженню необхідно всім і кожному.
Одним із найефективніших методів профілактики грипу у світі визнана вакцинація, наголошує головний терапевт Чернігівської області Галина Лисенко. Особливої актуальності вона набуває сьогодні, коли все частіше поширюються нові штами грипозного вірусу, до яких у населення відсутній імунітет. Варто лише згадати минулорічний спалах каліфорнійського грипу А(Н1N1), від якого вмирали молоді люди й вагітні жінки.
За словами Г. Лисенко, на сьогодні в Україні зареєстровано 5 вакцин проти грипу: флюарикс, інфлуван, ваксігрип, грипол плюс і грипол нео. Щеплення ними захищає від усіх наявних в Україні штамів сезонного і пандемічного грипу, в тому числі й від каліфорнійського. Ці вакцини, розфасовані в окремі шприци, реалізовуються через аптечну мережу області і не становлять загрози здоров’ю людини, оскільки є "неживими", інактивованими (тобто такими, де вірус уже вбитий). Через це вони дозволені навіть вагітним.
Щодо наявності антигрипозних вакцин, то їх, зазначає головний терапевт, в аптечні мережі вистачає. На складі, зокрема комунального підприємства "Ліки України" вони зберігаються у відповідних умовах із дотриманням встановлених для них температур. Зараз вакцини завозяться по мірі необхідності і реалізуються, в тому числі, й за заявками підприємств та організацій, які дбають про здоров’я своїх працівників.
Вколоти імунопрепарат кожен громадянин може в щеплювальному кабінеті своєї поліклініки за місцем проживання. Щепитися краще зараз, в передепідемічний період, тому що для вироблення імунітету потрібно два тижні. Якщо ж людина зробила це в період епідемії і раптом захворіла на грип, це означатиме, що вона на час щеплення вже була носієм інфекції і перебувала в інкубаційному періоді. Загалом імунітет після щеплення виробляється надовго, на всю холодну пору року його вистачить однозначно, запевняють фахівці.
Каліфорнійський грип штаму А(Н1N1), за прогнозами ВООЗ, ніде з України не подівся і циркулюватиме поряд із звичайним сезонним. Якогось нового, незнаного досі вірусу, цієї зими не очікується.
До груп ризику, яким у першу чергу рекомендується щепитися від грипу, відносяться медичні працівники, діти після 6 місяців, вагітні жінки, люди з хронічними захворюваннями легень, нирок, серцево-судинної системи та зі зниженим імунітетом. Протипоказана ж вакцинація людям з алергічною реакцією на імунопрепарат і тим, чий організм не переносить білка.
Якщо вже дуже не хочеться щепитися або немає такої можливості, то таким громадянам головний терапевт рекомендує поприймати настій женьшеню чи ехінації, які теж певною мірою підвищують імунітет. Окрім того, вживати побільше свіжих овочів та фруктів, пити соки.
В разі ж захворювання вірусною інфекцією слід звернутися до лікаря по кваліфіковану медичну допомогу. При підозрі на грип, дільничного, звісно, краще викликати додому. Для зниження температури при грипі, наголошує Галина Лисенко, категорично забороняється пити аспірин. Допускається вживання парацетамолу та ібупрофену.
В період епідемії грипу, нагадує лікар, треба особливо ретельно дотримуватися особистої гігієни: частіше мити руки і обличчя, промивати ніс. В разі відсутності води – користуватися спиртовмісними серветками або гелями для протирання рук.
Прес-служба управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
|