Епідемія туберкульозу на Чернігівщині не вщухає і зупинити її - завдання не тільки медиків, а й усіх служб, причетних до виконання Обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-2011 роки. Адже поширення цієї хвороби - проблема не стільки медична, як соціальна, тож потребує паралельного виконання ряду інших програм - по боротьбі з алкоголізмом, наркоманією, безробіттям та бідністю. На цьому наголошували учасники засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, яке пройшло під головуванням заступника голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира Приходька.
Доповідачі звертали увагу на те, що туберкульоз іде поряд з алкоголізмом, асоціальною поведінкою і найбільше поширення має серед непрацюючих людей працездатного віку та пенсіонерів. Обстеження та лікування цих категорій повинне бути на особливому контролі, оскільки від них іде загроза усім оточуючим. Як повідомив головний державний санітарний лікар області Микола Донець, один хворий з відкритою формою туберкульозу може заразити не менш ніж тридцять людей, що знаходяться поруч. А таких на Чернігівщині виявлено 2300 осіб. "Ситуація дуже серйозна і потребує виконання усіх заходів, передбачених Програмою", - зазначив М. Донець. А от із цим якраз є проблеми. І пов'язані вони, перш за все, з недостатнім фінансуванням. Зокрема, в районах не вистачає грошей на проведення туберкулінодіагностики у дітей, заміну старих флюорографів тощо.
Водночас у процесі обговорення відмічалося, що не скрізь робота з протидії туберкульозу організована належним чином - із максимальним використанням наявних ресурсів і можливостей. Так, у деяких районах тільки в цьому році були прийняті місцеві програми, а, отже, раніше кошти на протидію не виділялися. Не завжди ефективно використовуються пересувні флюорографи, а в деяких районах ніхто - ні влада, ні міліція - не допомагає медикам налагодити обстеження осіб із груп ризику, не координує співпрацю соціальних служб і громадських організацій. Всі ці недоліки знайшли відображення у рішенні, прийнятому за підсумками засідання.
А безпосередньо на ньому були заслухані заступники голів Семенівської, Городнянської, Корюківської та Щорської райдержадміністрацій. У цих районах епідемія туберкульозу поширюється особливо швидко. У зв'язку з цим, керівникам доручили посилити фінансування лікувально-профілактичних закладів та організаційну роботу з обстеження груп ризику.
Загалом по області за І півріччя 2009 року зареєстровано 457 випадків уперше виявленого туберкульозу (торік за такий же період - 531). 76% тих, хто захворів - непрацюючі та пенсіонери. Показник захворюваності зменшився на 1,4% до 41,1 на 100 тис. населення, але все одно залишається вищим, ніж в середньому по Україні (38,2 на 100 тис.). Смертність від туберкульозу за 6 місяців знизилась на 19,5%.
Захворюваність на туберкульоз серед дітей залишається стабільно низькою. За останній рік вона зменшилась із 4,2 до 1,4 на 100 тис. населення і тепер - найнижча в Україні (по державі - 4,6 тис. на 100 тис.).
Друга частина засідання обласної ради з питань протидії соціально небезпечним захворюванням була присвячена ВІЛ-інфекції/СНІДу. Начальник управління охорони здоров'я облдержадміністрації Володимир Ященко презентував присутнім проект обласної Програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки. Він повідомив, що епідемічна ситуація з ВІЛ-СНІДу на Чернігівщині залишається напруженою. Станом на 1 липня 2009 р. кількість зареєстрованих ВІЛ-інфікованих складає 1800 осіб, з яких 178 мають діагноз СНІД. Темпи приросту захворювання - доволі високі і становлять 20-25%. Минулого року ВІЛ було виявлено у 1458 випадках, у І півріччі поточного - 671-му. Найвищі показники поширеності реєструються в Чернігові, Прилуках, Талалаївському, Щорському і Прилуцькому районах.
Щодо шляхів передачі ВІЛ-інфекції, то в 2008 р. вперше за роки спостереження зафіксована перевага статевого зараження, що свідчить про вихід епідемії у широкі верстви населення. Незважаючи на зниження частки споживачів ін'єкційних наркотиків (у 2005 р. - 51%, у 2008 р. - 28,4%), абсолютна кількість їх не зменшується. За І півріччя п.р. на диспансерний облік стало 69 наркоманів, що на 12 осіб більше, ніж за аналогічний період торік.
Заходи, передбачені Програмою, спрямовані на зниження рівня захворюваності та смертності від ВІЛ/СНІДу, забезпечення доступу населення до послуг із профілактики, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД. Фінансуватиметься Програма в межах видатків з державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством. Загальний обсяг фінансування - 5 млн. 643 тис. грн.
Проект Програми був обговорений членами зібрання, які внесли доповнення та пропозиції для подальшого винесення його на розгляд сесії обласної ради.
В обговоренні проблеми взяли участь заступник головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Ніна Товчига, начальник відділу у справах релігій облдержадміністрації Віктор Молочко, заступник начальника управління освіти і науки Марія Кальпета. В. Молочко, зокрема, запропонував активніше вдаватися до співпраці з релігійними організаціями, особливо з їх молодіжними осередками. М. Кальпета повідомила про запровадження в системі освіти нових форм роботи з молоддю, а Н. Товчига проаналізувала чисельність груп ризику щодо інфікування ВІЛ-інфекцією в області.
Також Ніна Товчига поінформувала про організацію роботи з консультування, тестування, лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції та її результати. За словами доповідачки, майже кожен другий житель області обстежений на ВІЛ і знає свій ВІЛ-статус. По Україні, в середньому - кожен 5-й. Послуги консультування населенню надають медичні працівники усіх лікувально-профілактичних закладів області. В усіх районах та містах при міських і районних лікарнях функціонують кабінети анонімного обстеження на ВІЛ, при обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом - кабінет та телефон довіри. З кожним роком кількість звернень до кабінету збільшується, що свідчить про усвідомлення людьми загроз, які несе суспільству це захворювання.
|