Меню
 
Головна arrow Новини
6 березня міжнародна медична спільнота відзначає Всесвітній день боротьби із глаукомою.

Його започатковано 2008 року за ініціативи Всесвітньої асоціації товариств глаукоми – WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою – WGPA. Як зазначає лікар-офтальмолог, завідувач офтальмологічного відділення КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Світлана Стратілат, захворювання очей, що починаються непомітно, без симптомів – особливо підступні. Це стосується й глаукоми.

«Глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання, що вражає зоровий нерв і характеризується змінами в полі зору. У низці випадків хвороба супроводжується періодичним або стійким підвищенням очного тиску. Глаукома за умов пізнього виявлення та без адекватного лікування може призвести до неминучої сліпоти. Відтак глаукома – одна із головних причин слабозорості та сліпоти у світі. Існують десятки форм захворювання, найпоширеніша – це первинна відкритокутова глаукома, – стверджує Світлана Стратілат. – При глаукомі зоровий нерв гине. І це відбувається непомітно і практично безболісно для людини, адже вона не помічає, що поле зору в неї поступово звужується. Спочатку вона перестає бачити те, що знаходиться ліворуч і праворуч, а згодом страждає і центральний зір. А у якийсь момент настає повна сліпота».

Фактори ризику глаукоми: їх поділяють на загальні і місцеві. До перших належать вік старший за 60–65 років, несприятлива генетична спадковість, цукровий діабет, артеріальна гіпотонія та гіпертензія, гіпотиреоз.

Місцеві фактори включають зміни в оці, викликані міопією, гіперметропією, дистрофією райдужки, вродженими аномаліями розвитку на фоні зрілої катаракти, посттравматичних та післяопераційних змін.

Існує низка симптомів, на які потрібно звертати увагу: райдужні кола при погляді на джерело світла, періодичний туман перед очима, тиснучий біль в оці, погіршення орієнтації в темряві. За таких симптомів необхідно не зволікати зі зверненням до фахівця.

Як лікувати глаукому?

Метою лікування глаукоми насамперед є припинення або сповільнення її прогресування для максимального збереження зорових функцій, наголошує Світлана Стратілат. Дуже важливо для збереження зору як вчасно виявити патологію, так і якісно контролювати стан зорового нерву та зміни у полі зору. Для цього необхідне найновітніше обладнання. Так у центрі мікрохірургії ока Чернігівської міської лікарні №2 наявна апаратура, що дає змогу на високому рівні контролювати зміни в зоровому нерві та вимірювати товщину шару нервових волокон. І якщо людина вчасно звернеться до лікаря і хворобу виявлять на ранній стадії, то зір буде збережено.

Розпочинають лікування з медикаментозних препаратів. За відсутності або недостатньому ефекті переходять до лазерних операцій. За браком стабілізації глаукомного процесу рекомендоване хірургічне втручання. Мікрохірургічні методи лікування – це фільтруючі операції, спрямовані на створення штучного відтоку внутрішньоочної рідини. Після хірургічного втручання глаукома може залишитися. Тому в подальшому, якщо підвищується очний тиск, застосовуються повторні операції.

Слід пам’ятати, що глаукома – це хронічне захворювання, яке потребує постійного контролю та спостереження лікаря. Запорука успішного лікування – суворе дотримання призначень та рекомендацій лікаря-офтальмолога щодо лікування (місцевого, загального), режиму праці, способу життя тощо. Хворий не повинен самостійно змінювати режим та графік прийому ліків. Усі хворі на глаукому потребують пожиттєвого контролю за очним тиском, станом зорового нерву та полем зору. Пацієнти кожні три місяці повинні проходити повне офтальмологічне обстеження, а за необхідності – частіше. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя: не палити та відмовитися від вживання алкоголю, раціонально харчуватися, надавати переваги овочам та фруктам, частіше бувати на свіжому повітрі, більше рухатися, уникати нервових перевантажень, слідкувати за зоровими навантаженнями, особливо при роботі з комп’ютером.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), на планеті нараховується 12,5 мільйонів людей, що втратили зір внаслідок глаукоми. В Україні ж глаукома посідає 2 місце серед причин первинної інвалідності.

На території, яке обслуговує поліклінічне відділення Чернігівської міської лікарні №2, живуть приблизно 1000 хворих на глаукому. Щорічний приріст хворих становить понад 100 нових випадків.

«Глаукома останнім часом має тенденцію до поширення та значно помолодшала. Якщо раніше хворобу виявляли, починаючи з 50–55 років, то зараз зустрічаються випадки, коли хворіють 35-річні. Тому усім людям у віці старше 40 років необхідно регулярно відвідувати офтальмолога та вимірювати очний тиск. Якщо ж є фактори ризику, то потрібно обстежуватися, починаючи з 35-річного віку», – наголошує Світлана Стратілат.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc