Меню
 
Головна arrow Новини
Минулого тижня до Чернігівської міської лікарні №2 потрапили двоє людей із діагнозом «ботулізм». На лікарняні ліжка хворі потрапили через нехтування простими правилами профілактики захворювання.

За словами завідувачки інфекційного відділення Світлани Ворони, обом пацієнтам стало зле після вживання в’яленої плотви домашнього приготування. Один пацієнт вже одужує, інший перебуває в реанімаційному відділенні на штучній вентиляції легень, через пізнє звернення за допомогою його стан оцінюється, як важкий. Пацієнтові введено протиботулінічний антитоксин та протиботулінічну сироватку – препарати-антидоти, що нейтралізують отруту, яку виділяє збудник хвороби та який токсично діє на весь організм. Тому хворий отримує ще і дезінтоксикаційну терапію. Світлана Ворона вкотре застерігає чернігівців від вживання в’яленої риби та домашніх консервів, адже саме ці продукти можуть містити ботулінічні бактерії.

Враховуючи, що через недотримання індивідуальних правил профілактики захворювання ботулізм знову заявив про себе (і це при тому, що сезон шлунково-кишкових отруєнь ще не настав), не зайвим буде нагадати, як його можна уникнути.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’ясо, риба, іноді овочі. Потенційно небезпечні всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких усе гаразд із органолептичними якостями, можуть бути зараженими. На жаль, наявність ботулізму не можна визначити за кольором або смаком, оскільки мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукт.

Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, так само рідко мікроорганізм передається від матері до дитини через грудне молоко.

Нині невідомі випадки ботулізму, пов’язані з уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів. Світлана Ворона наголошує – аби вберегтися від ботулізму, слід уникати вживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, м’ясних та грибних консервів, консервів домашнього виробництва. Також не варто споживати продукти, якщо ви не впевнені, що вони зберігали та/або транспортували належним чином.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12?24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас симптоми так само можуть виникнути або раніше (уже через 2 години), або значно пізніше (4 доби і більше). Таким чином, чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період.

Головні симптоми ботулізму: короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп), підвищена втомлюваність, м’язова слабкість, запаморочення, порушення близького зору – хворого турбує «сітка» або «туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів. Крім того, сильно виражена сухість у роті, хворому важко говорити. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на запаморочення, безсоння, загальну слабкість. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що і стає причиною смерті при ботулізмі. Отже, при найменшій підозрі на ботулізм слід негайно звернутися до лікаря – акцентує Світлана Ворона.

Загалом протягом року в області зареєстровано та проліковано 4 випадки ботулізму: 2 – м. Чернігів, 1 – Чернігівський район, 1 – м. Ніжин.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc