Меню
 
Головна arrow Новини
26 червня світова спільнота об’єднується заради позбавлення людства від наркотиків: за багаторічною традицією, цього дня відзначається Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиками та їхнім незаконним обігом.

У сучасному суспільстві мало хто не знає про шкоду наркотиків, але все ж ці речовини, як і раніше, продовжують приваблювати деяких людей, стаючи згубними для багатьох. Наркотичні речовини, без перебільшення, це отрута, що повільно руйнує мозок людини, її психіку та внутрішні органи. Всі наркозалежні люди довго не живуть, незалежно від виду вживаного наркотику. Вони втрачають інстинкт самозбереження, що призводить до того, що близько 60% наркозалежних, протягом перших двох років після залучення до наркотиків, вдаються до спроби самогубства. На жаль, багато з них реалізують ці спробу.

Як свідчать статистичні дані Всесвітньої організації охорони здоров’я, здебільшого цій згубній звичці піддаються молоді люди віком від 15 до 35 років, хоча спостерігаються випадки, коли таку залежність виявляють і у людей більш старшого віку, втім, це скоріше виняток, ніж стала тенденція. Серед наркозалежних часто зустрічаються випадки одного з найсерйозніших захворювань нашого часу – СНІДу, що не піддається лікуванню. Наркозалежні гублять не тільки себе і своїх близьких, але і майбутнє потомство, оскільки їхні діти народжуються з глибокими психічними та фізичними каліцтвами.

«Нині в нашій держави із діагнозом «наркоманія» на обліку перебувають понад 60 тисяч людей. На Чернігівщині – 1919 наркозалежних, з яких хворих, що вживають опіоїдні психоактивні речовини – 1377, по Чернігову – 1192 особи, з яких 834 людини – залежні від опіоїдів, – зазначає завідувач диспансерного наркологічного відділення КЛПЗ «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Юрій Поклад. – Серед загальної кількості хворих на наркоманію 340 ВІЛ-інфікованих, зокрема, хворих на СНІД – 53, 140 – на туберкульоз, гепатит А – 58 осіб, гепатит В – 47, гепатит С – 320 людей. Отже, ми бачимо, що наркоманія супроводжується ще і іншими проблемами зі здоров’ям».

Залежність від наркотичних речовин – проблема комплексна, яку варто вирішувати у різний спосіб – від психологічної підтримки – до стаціонарного та амбулаторного лікування. Всі ці методи застосовуються і чернігівськими медиками, що базуються на відповідних указах профільного міністерства та міжнародних протоколах. Як розповідає Юрій Поклад, поширеність вживання наркотичних речовин серед українських підлітків була не вищою за середньоєвропейські показники. «Рівень вживання марихуани (гашишу) у три рази менший у порівнянні з деякими розвинутими країнами. Загалом, – продовжує Юрій Поклад, – в Україні «найпопулярніші» види наркотиків, це марихуана, екстазі, амфетаміни. Ми надаємо всі необхідні види доступної наркологічної допомоги, тим більше, що нині вона зосереджена в одному закладі – обласній психоневрологічній лікарні. Один із дійових методів лікування наркологічної (опіоїдної – найпоширенішої залежності серед споживачів ін’єкційних наркотиків) залежності – замісна терапія, яка, зокрема, має на меті зменшення, а у подальшому і припинення вживання наркотичних психоактивних речовин. Замісна терапія завдяки фінансуванню з Глобального фонду та державного бюджету застосовується безкоштовно. За свою головну мету ми вважаємо збільшення періоду ремісії у залежних від наркотиків, адже це – хронічне захворювання. Тому тут якраз в нагоді і стає метод замісної терапії, адже хворі перебувають у полі дії відповідної програми терміном до 1 року (85%) і до 3 років і більше (65-68%). Крім того, кожен хворий, окрім щоденного лікування, має і соціально-психологічний супровід. І це дає хороші результати, достатньо сказати, що протягом останніх п’яти років в області відсутні випадки смерті від передозування наркотичними речовинами. Також не виявлено нових випадків ВІЛ-інфікування. Загалом програма замісної підтримуючої терапії поширюється на ВІЛ-інфікованих (70% у м. Чернігові). В області працюють 4 сайти замісної терапії – на базі обласної психоневрологічної лікарні (у нашому відділенні, у м. Прилуки, м. Ніжині) та в обласному протитуберкульозному диспансері. У програмі ЗПТ беруть участь 285 осіб (174 в м. Чернігові), 30% хворих отримують препарати для самостійного прийому вдома».

Юрій Поклад додає: у роботі з попередження та позбавлення наркоманії чернігівські медики співпрацюють із громадськими неурядовими організаціями, такими, як БО «Чернігівська МЕРЕЖА». Особлива роль у цій роботі припадає і на правоохоронні структури.

Отже, лікувати наркозалежність дуже важко. Нелегко проводити і її профілактику, бо наркоманія – потужний і найнебезпечніший вид залежності, який здатен за короткий термін призвести до інвалідності та смерті. Відтак всім потрібно пам'ятати, що ніхто з померлих наркозалежних людей не збирався продовжувати прийом наркотиків, всі хотіли лише спробувати, задовольнити свою цікавість. Але у них кінець, як правило, трагічний: загублена людська доля і власне життя!Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc