Меню
 
Головна arrow Новини
МОЗ оновило календар профілактичних щеплень

В Україні наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 жовтня 2019 року №2070 оновлено Національний календар профілактичних щеплень та Перелік медичних протипоказань.

Перелік медичних протипоказань до профілактичних щеплень використовують як лікарі первинної ланки під час вакцинації, так і спеціалісти вторинної і третинної ланок для надання рекомендацій пацієнтам. Потреба оновити цей документ відповідно до світових рекомендацій та передових практик назріла давно, адже у старій версії протипоказання часто були недостатньо клінічно обґрунтовані.

Оновлений Перелік враховує сучасні міжнародні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центрів з контролю та профілактики захворювань, настанови Американського товариства фахівців з інфекційних хвороб, узгоджені з австралійськими, канадськими та британськими рекомендаціями щодо профілактичних щеплень під час різних клінічних станів з урахуванням доказової бази.

Новий Перелік медичних протипоказань має такі переваги:

а) надано відповіді щодо багатьох клінічних станів, з якими зустрічаються лікарі в повсякденній практиці, та їхню деталізацію;

б) запроваджено поняття «застереження» і надано більше можливостей для прийняття рішень лікарем первинної ланки стосовно доцільності вакцинації;

в) додано ситуації, щодо яких раніше не було настанов з вакцинації (вакцинація перед та після оперативних втручань; вакцинація осіб, що перебувають у контакті з імунокомпрометованими; тощо).

Медичні протипоказання поділено на абсолютні протипоказання до щеплення та застереження від вакцинації.

Абсолютні протипоказання — це стан реципієнта вакцини (предхвороба, хвороба, загострення хвороби чи клінічний стан), за якого існує чітко визначена ймовірність виникнення серйозної побічної реакції на введену вакцину. Абсолютні протипоказання можуть бути постійними і тимчасовими залежно від вакцини (живої чи інактивованої) та клінічного стану пацієнта.

Застереження від вакцинації (вакцинація з пересторогою) – це ситуації, коли лікарю доводиться враховувати переваги щеплення над його ризиками.

Остаточне рішення щодо щеплення приймає лікар залежно від ситуації. Лікар визначає протипоказання до вакцинації згідно з рекомендаціями оновленого Переліку та іншими національними настановами. За потреби у додатковій інформації щодо діагнозу, перебігу захворювання і за необхідності додаткових обстежень лікар скеровує пацієнта до профільного спеціаліста для отримання відповідного висновку, за результатами якого остаточно приймає рішення щодо вакцинації.

Вакцинація за календарем профілактичних щеплень є безоплатною. Її можна зробити у сімейного лікаря або педіатра.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc