Меню
 
Головна arrow Новини
Запобігання безконтрольному прийому антибіотиків та самолікуванню

Протимікробні препарати (антибіотики, противірусні, протигрибкові й протипаразитарні препарати) представляють собою лікарські засоби, що застосовуються для профілактики та лікування інфекцій у людей, тварин і рослин.

Стійкість до протимікробних препаратів виникає в результаті поступової мутації бактерій, вірусів, грибків і паразитів таким чином, що вони можуть протистояти лікам, які використовували для боротьби з ними. Що значно ускладнює лікування поширених інфекцій, а також підвищує ризик тяжкого перебігу й летального наслідку хвороб.

Стійкі бактерії виживають і розмножуються й здатні поширюватися дуже швидко.

Розвиток стійкості до протимікробних препаратів є природним процесом. Проте стрімке зростання впродовж останніх років антимікробної резистентності значною мірою зумовлене діяльністю людини.

Особливо тривожною тенденцією є швидке поширення бактерій з множинною або тотальною стійкістю («супербактерії»), що викликають інфекції, які не піддаються лікуванню протимік­робними препаратами, які існують на сьогодні.

Зростання антимікробної резистентності спричиняє й неналежне та надмірне використання протимікробних препаратів у медицині, а також сільському господарстві, неправильне їх призначення, недотримання режиму лікування пацієнтами, незадовільна діяльність щодо профілактики інфекцій, обмежений доступ до якісних вакцин та засобів діагностики, низький рівень обізнаності щодо застосування протимікробних препаратів, високий рівень самолікування, а також відсутність контролю за дотриманням законодавства (безрецептурний відпуск рецептурних ліків).

Неконтрольоване та безвідповідальне споживання антибіотиків в умовах продовження тенденції до підвищення захворюваності на COVID-19 та пневмонію може мати негативні наслідки. У період пандемії коронавірусу Європейський офіс ВООЗ наголошує, що антибіотики не лікують такі хвороби, викликані вірусами, як грип або COVID-19.

У разі якщо інфекційні захворювання більше не піддаються лікуванню препаратами першої лінії, застосовуються більш дороговартісні лікарські засоби, а одужання займає більше часу. Це призводить до підвищення витрат на лікування та зростання економічного тягаря.

Стійкість до протимікробних препаратів ставить під загрозу певні досягнення медицини останнього часу, а відсутність ефективних варіан­тів профілактики та лікування інфекцій призводить до підвищення ризику ускладнень під час проведення хірургічних операцій, трансплантації органів, хіміотерапії.

Що кожен громадянин може зробити для запобігання поширенню стійкості до антибіотиків?

Приймати антибіотики тільки за призначенням кваліфікованого працівника охорони здоров’я.

Ніколи не вимагати призначити антибіотики, якщо, за словами лікаря, в них немає необхідності.

Завжди дотримуватися рекомендацій професіонала охорони здоров’я щодо застосування антибіотиків.

Ніколи не давати свої ліки іншим особам та не використовувати залишки.

Дотримуватися простих превентивних заходів: регулярно мити руки, дотримуватися гігієни під час приготування їжі, уникати тісного контакту з хворими, практикувати безпечний секс, а також своєчасно робити щеплення.

Тягар антимікробної резистентності має дуже широкий вплив — на систему охорони здоров’я та економіку в цілому. Інфекції, викликані резистентними штамами мікроорганізмів, зазвичай характеризуються більш тяжким перебігом, частіше вимагають госпіталізації хворого, збільшують тривалість перебування його в стаціо­нарі, зумовлюють застосування більш дорогих препаратів. Усе це призводить до збільшення витрат на лікування, погіршує прогноз терапії, а також створює умови для виникнення епідемій.

Також інформуємо про те, що відповідно до:

• п.п.1 п.162 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016р. № 929 …Відпуск рецептурних лікарських засобів здійснюється виключно за рецептом у порядку, встановленому МОЗ України.

• п. 3 Порядку затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» …Рецептурні лікарські засоби відпускаються за рецептами медичних працівників з аптек та аптечних пунктів.

Без рецепта лікарські засоби відпускаються з аптек, аптечних пунктів згідно наказу МОЗ України від 18.04.2019р. № 876 «Про затвердження Переліку лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів».

• ст. 424 КУпАП продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках – тягне за собою накладення штрафу на працівника аптечного закладу.

У разі виникнення питань, звернутись до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області:

Адреса: 14000, м. Чернігів, вул. П’ятницька,39, оф.602

Телефон: 674-450

Електронна адреса: [email protected]

Державна служба з лікарських засобів
та контролю за наркотиками
у Чернігівській області


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc