Меню
 
Головна arrow Публікації
ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ЖІНОЧИХ ЗОВНІШНІХ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ.

Рання діагностика злоякісних пухлин жіночих зовнішніх статевих органів є однією з актуальних проблем сучасної онкології, в зв’язку з тим, що у 75% відсотках випадків захворювання виявляють у занедбаних стадіях, хоча ця локалізація рака відноситься до візуальних форм, тобто таких, які можливо побачити встановити діагноз на ранніх стадіях та провести лікування. Злоякісні пухлини які виявляються на ранніх стадіях виліковні у 100% випадків. Однак п’ятирічна виживаність хворих на рак вульви складає лише 47,3% ( по даним Міжнародної федерації акушерів та гінекологів), що пов’язано з невчасним звертанням жінки до лікаря.

Зазвичай самі жінки це пояснюють тим, що в менопаузальному віці ходить до лікаря на профілактичний огляд вже не потрібно (хай ходять молоді), та й соромляться. Але саме захворювання розпочинається в основному у жінок віком 45-50 років та еволюційно проходить стадії дистрофії вульви, дисплазії вульви, передінвазійного та інвазивного раку. Тому найбільш актуальним є профілактика та лікування фонових захворювань та дисплазії вульви. Треба звернути увагу на появу у молодих жінок дисплазій зовнішніх статевих органів, що обумовлено великим рівнем інфікованості цієї вікової категорії на вірусні інфекції, а саме вірус папіломи людини та віруси герпесу. До факторів ризику виникнення раку зовнішніх статевих органів відноситься:

- ранній вік початку менструації ( до 12 років та раніше);

- ранній початок статевого життя;

- безпліддя;

- наявність хронічних інфекцій,що передаються статевим шляхом, особливо вірусами папіломи людини та вірусами герпесу;

- велика кількість пологів ( більше трьох);

- вік настання менопаузи (до 40 років ) та тривалість їй більше 11 років;

- супутні захворювання: серцево-судинні, хронічні захворювання печінки та шлунково-кишкового тракту, захворювання щитоподібної залози;

- мешканки сіл;

- представники європейської раси.

На що треба звертати увагу жінкам. Самим першим та розповсюдженим симптомом хвороб вульви являється свербіж, який виникає в будь який час доби, але переважно вночі. Інтенсивність його може бути різна у важких випадках може доводити жінку до божевілля. Свербіж може турбувати при фонових захворюваннях вульви, тобто таких які, як «спусковий гачок» запускають весь каскад трансформації клітин в ракові клітини та утворення злоякісної пухлини; а також онкологічних захворюваннях інших локалізацій та при запальних захворюваннях жіночих статевих органів. А також свербіж може турбувати жінку при захворюваннях печінки та жовчних шляхів. підшлункової залози, шлунка, кишечника, нирок, при цукровому діабеті, паразитарних інвазіях (інфікування глистами), порушеннях гормональної функції та інших захворюваннях. Другим симптомом є больовий синдром. Болі можуть виникати самостійно в будь який доби, можуть супроводжувати статевий акт. Третім симптомом на який треба звертати увагу є характер виділень зі статевих шляхів: гнійні водянистого характеру з неприємним запахом та брудні виділення повинні насторожити жінку. Також жінку може турбувати дизурія (болісне та часте сечовиділення). При проведенні щоденних гігієнічних процедур треба звертати увагу на появу сухості шкіри та слизових, тріщин, наявність білих та червоних плям, пухлин, пухирців.

Профілактичними заходами для виникнення злоякісних пухлин вульви є дотримання здорового способу життя, особистої гігієни. Вчасне лікування вірусних захворювань, та лікування загальних хвороб у лікарів- спеціалістів за профілем.

Будьте уважні до себе. Запам’ятайте: краще та дешевше вилікувати захворювання що передують розвитку раку, ніж злоякісну пухлину, що вже існує.

Кожній жінці необхідно щорічно приходити до лікаря жіночої консультації або акушерки оглядового кабінету, незалежно від віку.

Будьте здорові.

Лікар онколог-гінеколог Чернігівського
медичного центру сучасної онкології
Березовська О.Л.


Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів