Меню
 
Головна arrow Публікації
10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я

Особливістю дитячого та підліткового віку є те, що будь-яка суттєва проблема, що має важкий, гострий чи тривалий характер, здатна порушити процес формування й розвитку організму, психічних особливостей і функцій особистості. Найжахливіше, що в результаті цього дитина може скоїти непоправне – суїцид. За даними ВООЗ, щорічно накладають на себе руки понад 200 дітей і 1,5 тисяч підлітків у світі. В Україні 100-150 дітей та підлітків на рік здійснюють суїцид.

Треба констатувати, що в Україні на загальнонаціональному рівні немає правдивої статистики з проблеми суїцидів. І єдине, чим ми можемо користуватися – це статистичні дані, які у відкритому доступі на джерелах Державної служби статистики України. Але з багатьох позицій ті дані не можуть вважатися вичерпними й задовільними.

І, мабуть, найбільш дошкульний факт, який стосується безпосередньо психологічної сторони цієї проблеми й аспекту її вирішення, полягає в тому, що в Україні не ведеться узагальнений державний моніторинг спроб вчинення самогубств, які фіксуються психіатрами. А тим більше не виконується моніторинг спроб самогубств. І це геть спотворює картину адекватного бачення проблеми, бо за міжнародною статистикою на одне самогубство припадає 25 спроб. Це означає, що зовсім інакше треба підходити до цієї проблеми й, фіксуючи спроби, намагатися якось їх упередити. Важливо підкреслити, що це не просто затуманює картину, а й істотно заважає нам використовувати зарубіжний досвід.

Може, когось здивує, але, виходячи з цієї, м’яко кажучи, не дуже досконалої статистики, загалом спостерігається тенденція до зниження кількості самогубств. Але водночас фіксується різке підвищення, у порівнянні з цією тенденцією, приблизно у межах 25% кількості самогубств серед підлітків 10–14 років. І оце збільшення якраз збігається з активізацією так званих «смертельних груп» у соціальних мережах. Вразливою категорією є, насамперед, хлопчики десяти-чотирнадцятирічного віку. Це не означає, що дівчатка не чинять самогубства. Протягом більш ніж п’яти років серед дівчат показник тримається стабільно на одному рівні.

Ідея цінності життя у дітей та підлітків зовсім інша. Їх життєвий досвід дуже малий і часто обмежується враженнями від телевізійних фільмів, коли персонажі приходять до життя, або живуть в іншому вимірі і навіть намагаються заважати в реальному житті. Тому багато підлітків, які здійснюють самогубство, впевнені, що: 1) вони будуть врятовані; 2) якщо їх не збережуть, вони все одно будуть жити, тільки в іншій формі. Ми звикли бути несерйозними до таких способів вирішення проблем підлітків. Навіть серед професіоналів, цей тип самогубства був названий «показово-шантажувальна поведінка». Це певне нехтування. З одного боку, молодий чоловік дійсно використовує для реагування на проблему таким чином, і робить спроби. Але, з іншого боку, ці спроби рано чи пізно можуть бути фатальними.

Є три групи причин самогубства дітей і підлітків:

- Перша і, ймовірно, найважливіша у таких випадках є характерологічні особливості.

- Друга – це саме підлітковий вік. Існує навіть термін «підліткового і юнацького самогубства».

- А третя причина-складні, психотравматичні ситуації. Але це поодинокі випадки.

Найчастіше самогубцями є діти і підлітки з різними акцентами характеру. Це може бути астенічний тип-дитини з слабкою нервовою системою, закритою. Другий варіант – це акцентація з циклотимією, коли гарний настрій замінюється депресивним настроєм. Це щось на межі норми і патології. А по-третє, найбільш поширений акцент у підлітків – це істероїдний тип, показна поведінка. Найчастіше проявляється у дівчат. У таких випадках дитина хоче щось довести самогубством, домогтися чогось, наприклад, жалю. Зазвичай ці діти дійсно не хочуть залишати життя.

Ніколи не варто забувати

Дорослі мають пам’ятати, що суїцидні настрої у підлітків є наслідком недостатньої уваги до них. Під час кризи дитина завжди потребує підтримки та участі дорослих. Важливо враховувати характер оточення підліткового мікросередовища та мати елементарні знання психології цього віку.

Тож суїцидальні реакції можуть виникати:

- за мотивом «невдале кохання» – людина вчиняє суїцид під впливом інтенсивних любовних переживань у разі розриву стосунків, через зраду, при ранній вагітності. Кохання як мотив суїциду найчастіше трапляється у молоді віком 15–17 років;

- за мотивом «крик про допомогу» – індивід скоює суїцидальну спробу, намагаючись привернути увагу інших. До цієї групи належать демонстративно-шантажні спроби, скоєні з метою вплинути на певних суб’єктів з соціального оточення (батьків, однолітків тощо);

- за мотивом «синдром Вертера» – одразу після публікації роман Й. Гете «Страждання молодого Вертера» (1774 р.) викликав хвилю самогубств серед молоді. Тому наслідування суїцидальної поведінки психологи називають ефектом (синдромом) юного Вертера. Девід Філліпс, провівши дослідження, дійшов висновку, що кількість суїцидів різко збільшується після публікації на перших шпальтах газет повідомлення про самогубство.

Самогубства у дітей від 5 до 10 років не можуть бути спричинені будь-якими соціально-психологічними факторами. У цьому віці діти ще не в змозі повністю зрозуміти навколишню реальність, адекватно реагувати на нього. Вони ситуаційні. І хоча депресія у дітей, в принципі, можлива, найчастіше-це реакція на ситуацію: побиті, в тому числі і батьками, отримали погану оцінку.

Група 15-19 вік – група ризику в цьому відношенні. Хоча частка цієї вікової категорії дуже низька. Цей період людського життя дуже часто асоціюється з різними життєвими конфліктами. Багато нерозв'язних проблем є дуже болючим в цьому віці.

Як розрізнити суїцидальну поведінку, як запобігти трагедії, як виховувати дитину, щоб навіть у найскладнішій ситуації їй ніколи не спало на думку піти з життя, – це головні запитання.

З метою профілактики суїцидів у закладі освіти психолог повинен працювати у трьох напрямках:

- проводити роботу з дітьми (опосередковано), що передбачає укріплення психічного здоров’я у цілому, формування активної життєвої позиції, навичок конструктивного розв’язання проблем, що виникають, прийняття соціальної підтримки;

- проводити бесіди, лекторії з батьками, наприклад, про необхідність обмеження доступу до засобів для скоєння самогубства (належне зберігання медикаментів, зброї), про способи надання психологічної підтримки тощо;

- проводити роботу з педагогами шляхом психологічної просвіти з питань життя і смерті, навчити їх виявляти стресові стани, ознаки депресії та суїцидальної поведінки, підвищувати рівень знань педагогів про доступні види психологічної підтримки й інші джерела допомоги.

Загальні рекомендації педагогам і батькам з надання допомоги дітям у запобіганні суїцидальної поведінки:

1. Слід відмовитися від авторитарності й наказового тону під час спілкування з дитиною.

2. Варто будувати стосунки на основі договору, прохань, пояснень.

3. Серйозно поставтеся до всіх погроз зі сторони дитини, не ігноруйте їх.

4. Дайте відчути дитині, що її люблять і її проблеми вам не байдужі.

5. Пояснюйте, що самогубство – неефективний спосіб розв’язання проблеми.

6. Зверніться по допомогу до авторитетних для дитини / підлітка людей.

7. Зверніться разом з підлітком до психоневрологічного диспансеру, дитячого чи підліткового психіатра.

Важливо знати

Що необхідно знати про підлітковий суїцид, щоб вчасно надати допомогу?

Тривожними для батьків і вчителів мають стати такі фактори: розмови дитини про самогубство або про суїцидальні думки в однолітків, подруг, однокласників (іноді дитина не каже про самогубство прямо); надмірна самокритика й переживання з приводу своїх поразок і невдач, дуже низька самооцінка підлітка; захоплення кумирами, які вчинили самогубство; прослуховування «похмурої» музики, читання літератури, сюжети якої, так чи інакше торкаються теми суїциду; соціальна ізоляція; депресивний стан; виникнення на тілі поранень; відсутність гігієни та байдуже ставлення до власного зовнішнього вигляду.

Крім того, важливо пам’ятати:

1. Суїцид, зазвичай, не відбувається раптово, без попередження. Більшість підлітків, що роблять замах на своє життя, діляться планами, але майже 80% дорослих не чують або не хочуть цього почути.

2. Суїцид не передається у спадок. Але сім’я, де вже було скоєне самогубство, стає для дітей зоною підвищеного ризику.

- Якщо у розпал сімейного скандалу підліток загрожує суїцидом, батьки повинні негайно зупинити сварку, якою б зухвалою не була його поведінка.

- Розмова з підлітком про суїцид не наводить його на думку покінчити з собою. Промовляючи свої тривоги, підліток звільняється від них. Головне, щоб підтекстом цих розмов не стала поетизація, героїзація смерті, як видатного вчинку сильної особистості.

- Думки про самогубство можуть минути, людина може повністю позбутися їх. Суїцидальні думки – не вирок.

- Відкрите обговорення підлітком своїх проблем і відчуттів може врятувати йому життя. Часто людина до останнього сумнівається у скоєнні самогубства, важливо вчасно виявити ці наміри та відверто поговорити.

- Рідко причиною самогубства є один фактор (розбите серце, сварка з близькими). Певний з них може стати спусковим механізмом, але не є єдиною причиною. Зазвичай проблеми накопичуються певний час (дитину ніхто не підтримує, вона боїться засмутити близьких або не довіряє дорослим чи психологам).

Алгоритм психолого-педагогічного супроводу дітей і підлітків, схильних до суїцидів

1. Виявіть джерело психологічного дискомфорту.

2. Дізнайтеся, як дитина вирішувала схожі ситуації в минулому.

3. Визначте, що може бути корисним для вирішення даної проблеми.

4. Визначте, що залишається позитивно значимим для підлітка.

5. Навчіть використовувати методи зняття психологічної напруги.

6. Намагайтесь зменшити ступінь психологічної залежності від причини, що спричинила суїцидальні поведінку.

7. Вселяйте надію на краще майбутнє.

8. Спробуйте сформулювати найближчу реалістичну ціль для дитини.

9. Не залишайте підлітка одного в ситуації високого суїцидального ризику.

Головний експерт з дитячої психіатрії УОЗ
Порошина Олена Валентинівна

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів