Меню
 
Головна arrow Новини
Ревматологія – нові перспективи в лікуванні артритів

В практиці лікарів хворі з суглобовими синдромами зустрічаються досить часто. В Україні в загальній структурі захворюваності дана патологія займає третє місце після захворювань органів кровообігу і травлення, а в структурі первинної інвалідності – друге місце. Статистичні дані свідчать про те, що у кожного п'ятого пацієнта, що звертається за медичною допомогою до лікаря, має місце суглобовий синдром різного ступеня ураження. Своєчасна та правильна діагностика, правильне лікування часто визначають прогноз та перебіг захворювання, якість життя пацієнта, збереження його фізичної активності.

Що нового з’явилось в ревматології за останні роки розповідає лікар-ревматолог вищої категорії Валентина Романюк – Експерт з ревматології УОЗ Чернігівської ОДА, завідувачка відділення «Ревматології» КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР: «Отже це – імунобіологічні препарати. В останні роки впроваджено лікування імунобіологічними препаратами, які відкрили зовсім нові терапевтичні перспективи. Лікарі використовують цей термін для препаратів, які отримані за допомогою біотехнології з генетично модифікованих організмів (біоінженерія) і, на відміну від метотрексату або лефлуноміду, діють, переважно, проти конкретних молекул, що задіяні у виникненні запального процесу. Доведено, що біологічні препарати можуть ефективно використовуватися для гамування типового запального процесу при артриті. На даний час існують різні біологічні препарати, які схвалені для використання».

Ще одним важливим питанням сьогодення є дорослі пацієнти з ювенільним ревматоїдним артритом. «Ювенільний ідіопатичний артрит (ЮІА) ?–?найбільш поширене дитяче ревматологічне захворювання, – продовжує Валентина Романюк. – Його перебіг характеризується розвитком запального ураження синовіальної оболонки суглобів (артритом). Крім пошкодження суглобів в пацієнтів з ЮРА можливим є пошкодження очей, яке має запальний характер, а з часом, розвиваються нездатність реагувати на світло і втрата зору.

Ювенільний артрит є важким тягарем для самого пацієнта та його родини, однією з основних причин дитячої інвалідизації, зумовлює значні соціально-економічні втрати. Наслідками захворювання при швидко прогресуючому перебігу, а також його неадекватної терапії можуть бути: затримка росту та статевого дозрівання, деформації та контрактури кін¬цівок, локальний або системний остеопороз, порушення постави, атрофія м’язів та ураження внутрішніх органів.

Показник смертності серед дорослих пацієнтів із діагнозом ЮІА в 4 рази перевищує показник у загальній популяції. Перебіг ЮІА як запального процесу у 33-75% пацієнтів продовжується в дорослому віці. Хронічні запальні процеси уражують суглоби, тому деякі пацієнти потребують проведення хірургічних втручань, протезування, навіть у молодому віці. Результати різних досліджень показують, що до 50% пацієнтів з ЮІА у віці після 40 років мають ендопротези суглобів».

Також фахівець зазначила, що ЮРА належить до орфанних захворювань. Орфанні хвороби – це вроджені або набуті захворювання, які трапляються вкрай рідко – рідше ніж один випадок на 2000 населення країни. 80% цих захворювань генетично обумовлені. Вони не лише мають тяжкий і хронічний перебіг, але й супроводжуються зниженням якості та скороченням тривалості життя пацієнтів. Такі люди зазвичай потребують дороговартісного, безперервного та пожиттєвого лікування. До Переліку рідкісних (орфанних) захворювань, що призводять до скорочення тривалості життя хворих або їх інвалідизації та для яких існують визнані методи лікування, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.10.2014 № 778, включено понад 300 кодів згідно з міжнародною статистичною класифікацією хвороб МКХ-10 (назв захворювань, розладів, травм, станів). У 2010 році з’явилася біологічна терапія для лікування ювенільного ревматоїдного артриту. З 2013 року розроблена державна програма, яка забезпечувала дітей медикаментами, але, на жаль, лише до 18 років. І ось постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 №160 «Про затвердження Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання» пацієнти з орфанними захворюваннями, в тому числі, з ювенільним ревматоїдним артритом, забезпечуються безкоштовними медикаментами з групи біологічних агентів. Загалом в Україні на ЮРА хворіють близько 2,5 тисячі діток, з них офіційно 451 пацієнт має отримувати біологічну терапію. Щодо дорослих – статистика відсутня, але можна вважати, що хворих– від 10 до 15 тисяч і принаймні 1000 пацієнтів потребують біологічної терапії через стійкість до традиційних хворобомодифікуючих препаратів. Це захворювання є орфанним та потребує підтримки пожиттєво.

На даний час в реєстрі дорослих пацієнтів з ЮРА в Чернігівській області перебуває близько 40 осіб. На базі ревматологічного відділення КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР отримують регулярно імунобіологічну терапію за кошти Державного бюджету 13 пацієнтів.

Ревматологічне відділення КНП «Чернігівська обласна лікарня» ЧОР є провідним центром надання допомоги хворим з ревматологічними захворюваннями: запальні артрити (ревматоїдний артрит, ювенільний артрит, псоріатичний артрит, реактивні артрити, артрити інфекційного ґенезу, подагра), системні васкуліти, системні захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, системна склеродермія, дерматополіміозит, хвороба Шегрена та інші). Відділення приймає участь в проведенні міжнародних клінічних досліджень імунобіологічних препаратів (на даний час тривають випробування препаратів при псоріатичному артриті, ревматоїдному артриті, анкілозуючому спондиліті, планується проведення клінічних випробувань при системному червоному вовчаку).

Досягнення ревматології останніх десятиріч, в тому числі, біологічна терапія, свідчать про те, що застосування сучасних методів лікування та моніторинг клінічного перебігу суглобових захворювань дають змогу ефективно пригнічувати запальну реакцію та досягти тривалої ремісії або призупинити прогресування захворювання та покращити якість життя пацієнтів.

Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc