Меню
 
Головна arrow Публікації
РАННЯ ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жіночого населення. Він складає 20% від усіх онкологічних захворювань жінок. Ризик захворіти має кожна восьма - дев’ята жінка на протязі життя. Чи можна попередити цю хворобу? На жаль причини виникнення хвороби до кінця невідомі. Існують так звані фактори ризику при усуненні яких хвороба зустрічається в меншій кількості випадків. Але основним фактором зменшення смертності від раку молочної залози є рання діагностика. Чим на більш ранній стадії діагностовано захворювання – тим більші шанси на повне одужання. Крім того при ранніх стадіях лікування потребує менших затрат, та призводить до менших фізичних та психологічних наслідків.

Що потрібно знати для того, щоб виявити захворювання або передпухлинну патологію на якомога більш ранній стадії:

- Жінкам всіх вікових категорій рекомендується один раз на місяць проводити самообстеження молочних залоз (СМЗ).

- Якщо Вам немає 20 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при виявленні змін у молочних залозах звертайтеся до лікаря.

- Якщо Вам від 20 до 39 років, кожного місяця проводьте СМЗ, при відсутності скарг зі сторони молочних залоз мамолога можна відвідувати 1 раз у рік.

- Якщо Вам більше 40 років, кожного місяця проводьте СМЗ, 1 раз у 2 роки проходьте мамографію та УЗД молочних залоз та 1 раз у рік відвідуйте мамолога.

СМЗ потрібно проводити 1 раз на місяць через 7-10 днів після початку менструації. Якщо менструації вже закінчилися, СМЗ проводиться також 1 раз у місяць (краще вибрати якийсь один день, наприклад 1 число кожного місяця). СМЗ включає в себе два основних компоненти: огляд та пальпацію(прощупування). При цьому бажано зрівнювати результати минулих обстежень.

Огляд молочних залоз проводиться в добре обладнаному приміщенні, перед дзеркалом. Молочні залози уважно оглядаються з усіх сторін у трьох позиціях: руки опущені впродовж тулуба, руки за головою та рука на поясі. При виконанні останніх двох позицій треба напрягти великі грудні м'язи.

Огляд починають з оцінки розмірів, форми і симетричності молочних залоз. Крім того, слід звернути увагу на підшкіряні судини, особливо вени. Їх надлишкова налитість і звивистість можуть бути симптомами захворювань. Любі зміни порівняно з попереднім оглядом повинні підлягати більш детальному дослідженню.

Наступним етапом оцінюється стан шкіри. До небезпечних шкіряних симтомів відносяться:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри (ділянки западання або випинання, шкіра у вигляді лимонної шкірки);

- інші відхилення від нормального виду.

Окремо оцінюється стан сосків та ореол. Насторогу мають визивати такі відхилення:

- зміна кольору (пігментація, почервоніння);

- зміна поверхні шкіри соска та ореоли (присутність виразок та тріщин);

- зміна форми та розташування соска (втягнення або надмірне випинання соска, відхилення соска в сторону від звичайної осі);

- наявність виділення із соска;

- інші відхилення від нормального виду.

Пальпація молочних залоз проходить у двох положеннях – стоячи та лежачи. Існує три основних способи пальпації. Всі вони однаково ефективні, але застосовувати слід якийсь один. При виконанні пальпації треба дослідити усю тканину молочної залози, підключичну ділянку та підм'язову ямку.

У положенні стоячи треба підняти одну руку догори, пальці іншої руки з'єднати разом та розпрямити і подушечками пальців дослідити тканину молочної залози, яка знаходиться навпроти. При цьому молочну залозу треба трохи притискати до грудної стінки. У положенні лежачи пальпація проводиться наступним образом: треба лягти на рівну поверхню, під плечі покласти невисоку подушку. Одну руку покласти за голову, а подушечками пальців іншої проводити дослідження молочної залози, яка знаходиться навпроти. Після цього змініть положення рук та дослідіть іншу молочну залозу.

Якщо при обстеженні виявляються будь-які відхилення у структурі молочних залоз необхідно негайно звернутись до спеціаліста, найкраще до мамолога, який встановить точний діагноз та розпочне при необхідності адекватне лікування. Хочу застерегти від спроби самолікування та лікування в так званих знахарів та екстрасенсів – це призведе до втрати часу та розповсюдження пухлини по організму.

Хірург-онколог
КНП "Чернігівський медичний центр
сучасної онкології"
Василь Костюк
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів