Починаючи з 1991 року в Україні впроваджувалося 7 національних програм з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Їх розробка здійснювалася на національному рівні і не враховувала в повному обсязі епідеміологічну специфіку кожного регіону. Такий підхід був неефективним для забезпечення належного впливу на масштаби та силу відповіді країни на епідемію ВІЛ-інфекції.
Наразі Україна не має досвіду комплексного оцінювання результативності заходів регіональних програм та їх впливу на епідемію ВІЛ-інфекції. З метою виявлення регіональних потреб і надання обґрунтованих рекомендацій щодо формування національної та регіональних програм була запроваджена оцінка діючих програм, яка проведена і в Чернігівській області. Оцінка є важливим кроком у підготовці регіональної програми на 2019–2023 роки, яка повною мірою має відповідати новій стратегії ЮНЕЙДС щодо прискорення заходів у відповідь на ВІЛ/СНІД (Fast Track). Оцінка здійснювалась у співпраці з ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» та МБФ «Альянс громадського здоров’я» за фінансової підтримки Центрів США з контролю та профілактики захворювань.
Підхід Оцінки поєднував рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом, малярією, аналіз індикаторів впливу та каскадний аналіз. Під час кабінетного дослідження оцінювався вплив Програми на епідемію в регіоні шляхом оцінки індикаторів впливу. Було проаналізовано ключові індикатори впливу (захворюваність, смертність та ін.), включаючи показники Плану моніторингу і оцінки (МІО), дані офіційної статистики, результати біоповедінкових досліджень, програмного моніторингу МБФ «Альянс громадського здоров’я», результати моделювання епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу у програмі SPECTRUM, результати робочих зустрічей експертної групи.
У рамках оцінювання проаналізовано результати реалізації регіональної програми за ключовими напрямками ВООЗ, які мають найбільший внесок у каскад лікування, а саме: антиретровірусна терапія, консультування і тестування на ВІЛ, профілактичні ВІЛ-сервіси для людей, які вживають ін'єкційні наркотики, працівників комерційного сексу та чоловіків, які мають секс з чоловіками.
За підсумками оцінювання був побудований каскад послуг для людей, які живуть з ВІЛ у Чернігівській області, проведений аналіз реалізації заходів протидії ВІЛ-інфекції по кожному з 5 наведених напрямків та сформовані відповідні рекомендації для національного і регіонального рівнів, пропозиції для наступної Програми на 2019-2023 роки.
За посиланням.
|