Протягом майже 20 років в Україні, як і у всьому світі, спостерігається розвиток епідемії імунодефіциту. Втім, незважаючи на поширення хвороби серед населення, на Чернігівщині можна визначити основні тенденції, які свідчать про деякі позитивні зрушення на шляху боротьби із цією підступною хворобою. За словами заступника головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Ніни Товчиги, на сьогодні люди із ВІЛ/СНІДом, повністю забезпечені препаратами антиретровірусної терапії (АРТ), які закуповуються за рахунок державного бюджету (наприкінці минулого року 400 жителів області отримували АРТ, зараз – близько 800). Крім того, АРТ застосовують також як дієвий метод профілактики з її допомогою можна звести до мінімуму концентрацію вірусу в організмі людини. Позитивним є і той факт, що в обласному центрі боротьби зі СНІДом працює психологічна служба підтримки хворих, яка допомагає інтегруватися носіям вірусу у житті. В області всі діти, народжені від ВІЛ-інфікованих матерів, забезпечені штучними молочними сумішами за рахунок коштів з обласного бюджету.
Починаючи із 2005 року заклад повністю забезпечений сучасними тест-системами (за їхньою допомогою проводиться понад 100 тисяч досліджень на рік), має лабораторію, обладнану всім необхідним для діагностики ВІЛ/СНІДу. «Чернігівщина посідає перше місце в Україні за показниками доступності населення до якісного і своєчасного обстеження на ВІЛ-інфекцію, адже кожний житель навіть найвіддаленішого населеного пункту може на місці здати кров, яку оперативно буде доставлено в лабораторію нашого центру», - наголошує Ніна Товчига.
В області створено 28 кабінетів довіри, які допомагають у подоланні епідемії ВІЛ/СНІД. Тепер основний акцент у боротьбі з ВІЛ робиться не стільки на широке обстеження населення, скільки на раннє виявлення та лікування громадян, що належать до вразливих категорій населення, серед яких споживачі ін’єкційних наркотиків, працівники комерційного сексу, люди, що мають численні та незахищені статеві стосунки.
«На сьогодні в області під наглядом лікарів перебуває понад 2600 ВІЛ-інфікованих, з них 380 мають діагноз СНІД, дітей зі СНІДом – 60. Основна проблема епідемії – поєднання імунодефіциту з іншими хворобами, зокрема, туберкульозом. Тому лише комплексне лікування супутніх інфекцій зможе встановити своєрідний бар’єр на шляху поширення хвороби, – зазначила Ніна Товчига.
Сучасні тенденції епідемії ВІЛ/СНІД полягають в зміні домінуючого шляху ВІЛ-інфікування. Якщо епідемія починалася з ін’єкційних наркоманів чоловічої статі, то зараз перше місце посідає статевий шлях передачі вірусу, що свідчить про поширення інфекції серед широких верств населення. Крім того, кількість ВІЛ-інфікованих жінок майже дорівнює кількості чоловіків. Отже, епідемія набуває «жіночого обличчя». Змінилася і вікова структура ВІЛ: раніше це були молоді люди до 30 років, тепер – чоловіки та жінки 30-45 років, причому такі, що мають роботу, родину і здебільшого ведуть адаптований до суспільства спосіб життя. Таким чином, раніше середньостатистичним ВІЛ-інфікованим був безробітний чоловік-наркоман, то зараз його соціальний портрет – 30-35 річна жінка з вищою освітою, що не вживає наркотичних речовин.
Обласна влада, розуміючи сучасні тенденції у розвитку епідемії, приділяє необхідну увагу її подоланню та стримуванню розповсюдження інфекції серед населення. Для забезпечення дітей безкоштовними молочними сумішами на рік виділяється 300 тис. грн., на лікування одного носія інфекції – 6 тис. грн., на закупівлю тест-систем – 700 тис грн.
Боротьба з ВІЛ/СНІД – справа кожного. Враховуючи, що епідемія носить поведінковий характер, зараження відбувається через асоціальний спосіб життя, корегування у цьому напрямку значною мірою зменшить існуючі фактори ризику, сформує нормальне ставлення до статевих відносин, а відтак – до свого здоров’я.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|