Меню
 
Головна arrow Новини
Про профілактичні щеплення. Чи потрібно робити дітям щеплення?

Завідувач інфекційного відділення обласної дитячої лікарні, головний позаштатний дитячий інфекціоніст управління охорони здоров’я ОДА Микола Картель: «На запитання батьків - чи можна обійтися без щеплень проти основних інфекційних хвороб? – я завжди відповідаю: можна, але цим ви значно скорочуєте тривалість життя своїй дитині, змушуєте її наражатися на смертельну небезпеку та ставите під загрозу здоров’я оточуючих».

Більшість населення Землі живе сьогодні завдяки профілактичним щепленням проти інфекційних хвороб. Для прикладу: у 2003 році у штаті Кано (Нігерія) було призупинено здійснення вакцинації проти поліомієліту. Через два роки у державі спалахнула епідемія цієї небезпечної хвороби, яка поширилася не тільки Африканським континентом, а і дійшла до Туркменістану. На щастя, до України збудник хвороби не дістався. Не можна не посилатися на досвід історії – багатьом відомі факти ліквідації та приборкання таких смертельних недуг, як натуральна віспа, туляремія, правець, черевний тиф, сибірська виразка та інші.

Щорічно в нашій державі помирає близько 7 тисяч дітей, серед яких ті, які померли від менінгококової, ротовірусної інфекції, туберкульозу, дифтерії, кашлюку, вірусного гепатиту. Всі ці смертельні випадки можна було б попередити за допомогою своєчасно здійсненої вакцинації. Подолання таких хвороб, як дифтерія, краснуха, гепатит Б для нашої держави залишається однією з найважливіших проблем у сфері охорони здоров’я. Спалахи цих хвороб фіксуються в Україні значно частіше, ніж у країнах ЄС, а відмова від щеплення може призвести до підвищення рівня дитячої смертності від цих захворювань. Статистичні дані свідчать: 240 дітей в Україні щорічно хворіють на НІР – менінгіт, з них від 4 до 12 дітей помирали, на НІР- пневмонію – 1200 дітей, з яких 20-60 дітей помирали. А після впровадження в Україні обов’язкової вакцинації проти НІР-інфекцій у 2006 році смертність дітей до 4 років від цих інфекцій вдалося скоротити майже у півтора рази. Завдяки щепленням вдалося майже повністю ліквідувати правець у новонароджених, а додаткова масова імунізація проти дифтерії сприяла зниженню захворюваності на цю інфекцію у 18 разів та смертності – у 20 разів.

«95% щепленого населення створюють колективний імунітет, який захищає також невакцинованих людей. А коли охоплення вакцинацією зменшується, виникає загроза спалахів інфекційних хвороб, - стверджує Микола Картель. – Втім, деяких батьків це аж ніяк не стимулює до відповідальної турботи про здоров’я та життя власних дітей».

Згідно із Національним календарем щеплень, дітям в Україні здійснюється профілактична вакцинація проти 10 інфекційних хвороб – туберкульозу, гепатиту Б, дифтерії, кору, краснухи, паротиту, поліомієліту. НІР-інфекції, правця, кашлюку. Президентом України 21.10.09р. підписаний Закон України «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки», який передбачає залучення до вакцинації не менше 95% дитячого населення. «Майже всі випадки ускладнень через щеплення дітей в області госпіталізуються саме в інфекційне відділення дитячої обласної лікарні. На щастя, за 30 років моєї роботи дитячим інфекціоністом, серйозних прикладів ускладнень не було. Лише у двох випадках відмічались певні проблеми, спричинені іншими факторами, не пов’язаними з вакцинацією. Відмовитися від щеплення можуть кожні батьки і щорічно таких на Чернігівщині близько 5%. Але ж давайте поглянемо на це з іншого боку – хто таким батькам давав інше право – право на відмову від здоров’я для дитини, зниження якості її життя та створення небезпечних умов для інших хлопчиків та дівчаток, що спілкуються з невакцинованою дитиною у повсякденному житті? На мій погляд, це певною мірою злочин, - зазначає Микола Картель. –Адже законослухняні батьки також мають право на захист своїх дітей від смертельно небезпечних інфекційних хвороб. Віддавши багато років свого життя лікуванню дитячих інфекційних хвороб, я не одній тисячі батьків довів – щепитися вкрай необхідно! Впевнений, це буде актуальним і через 100, і через 200 років, адже у найближчому майбутньому кращої профілактики людство не знайде».

Також Микола Картель наголошує – на сьогоднішній день на Чернігівщині є повний перелік необхідних для вакцинації препаратів для здійснення календарного щеплення. «Якщо деяких батьків насторожує походження наявних вакцин, адже здебільшого всі вони імпортного виробництва, то можу пояснити, - говорить фахівець, - кожен з таких препаратів проходить кількаступеневий контроль і на вітчизняний фармацевтичний ринок неякісні препарати не потрапляють. Тому вакцин не слід лякатися, вони здатні лише захистити здоров’я і життя кожної дитини. Існує закон природи, який діє незалежно від нас – не можна жити у суспільстві і бути вільним від нього. Інфекційні хвороби не обирають багатих або бідних, розумних та не дуже, вони вражають всіх без винятку».

Прес-служба управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів