Меню
 
Головна arrow Новини
Про шляхи оптимізації спеціалізованої медичної допомоги жителям Чернігівщини та про створення центрів первинної медико-санітарної допомоги йшлося на розширеному засіданні постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС 12 квітня 2013 року.

Участь у роботі постійної комісії взяли народний депутат України Владислав Атрошенко, заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, виконуючий обов’язки заступника голови облдержадміністрації Юрій Музика.

Керівники галузі охорони здоров’я, головні лікарі медичних закладів на засіданні розглянули можливі шляхи процесу реформування медичної галузі, зокрема, створення міжрайонних акушерських відділень, обласного перинатального центру та центрів ПМСД. Як зазначила начальник управління охорони здоров’я ОДА Галина Василькова, на фоні негативних демографічних процесів велике занепокоєння медиків викликають показники здоров’я жінок репродуктивного віку та дітей, залишається високий показник передчасних пологів, перебіг вагітності та пологів нерідко ускладнюється соматичною патологією. Протягом останніх років рівень материнської смертності в регіоні залишається вищим за державний і вже цього року негативна картина ускладнилася двома випадками материнської смертності у Чернігові, пов’язаними із екстрагенітальною патологією.

«Дана ситуація певною мірою зумовлена відсутністю в області закладу третинного рівня надання спеціалізованої пологової допомоги», - зазначила Галина Василькова.

На даний час медична допомога вагітним та породіллям Чернігівщини надається 2 пологовими будинками, 22 пологовими відділеннями у ЦРЛ та одній ЦМЛ, а також у міських та районних жіночих консультаціях.

Широка мережа стаціонарних та амбулаторно-поліклінічних закладів акушерсько-гінекологічної служби області сприяє доступності спеціалізованої допомоги. Втім, надання допомоги під час пологів на рівні ЦРЛ, в яких приймається менше 300 пологів на рік, обумовлює високий ризик ускладнень в пологах внаслідок недостатнього оснащення необхідною медичною апаратурою, відсутністю цілодобового чергування лікарів - неонатологів, акушерів-гінекологів, анестезіологів-реаніматорів. Таким чином, за словами Галини Василькової, такі заклади стають небезпечними для матерів та дітей. Крім того, існування малопотужних відділень є економічно необґрунтованим.

«Розвиток перинатальної допомоги є невід’ємною складовою процесу реформування системи охорони здоров’я. Тому реорганізація як амбулаторно - поліклінічної, так і стаціонарної акушерсько-гінекологічної допомоги – важливий напрямок у вирішенні проблем охорони здоров’я матерів та дітей», - наголосила Галина Василькова.

Під час реорганізації передбачається певний обсяг акушерсько-гінекологічної допомоги жінкам передати лікарю загальної практики сімейної медицини. Жіночі консультації продовжуватимуть надавати консультативну допомогу вагітним та здійснюватимуть організаційно-методичну підтримку сімейним лікарям. На другому рівні надання медичної допомоги планується створити 8 міжрайонних акушерських відділень (центрів) – Чернігівський міський пологовий будинок ( орієнтовна кількість пологів – 4000 на рік), акушерське відділення Чернігівської ЦРЛ (1000 пологів), Ніжинський міський пологовий будинок (2000 пологів), акушерське відділення Прилуцької ЦМЛ (1200 пологів), акушерське відділення Бобровицької ЦРЛ (700 пологів), акушерське відділення Козелецької ЦРЛ (500 пологів), акушерське відділення Менської ЦРЛ (1000 пологів), акушерське відділення Новгород-Сіверської ЦРЛ (400 пологів).

Створення у Чернігові (2014 рік) обласного перинатального центру на 90 ліжок у складі КЛПЗ «Обласна лікарня», де будуть сконцентровані матеріальні ресурси, сучасні високоефективні медичні технології, дасть можливість забезпечити високу якість надання спеціалізованої допомоги, дозволить суттєво знизити рівень материнської та немовлячої смертності, дитячої інвалідності, зробить більш доступною перинатальну допомогу та покращить стан репродуктивного здоров’я населення. На створення центру буде виділено майже 48 мільйонів гривень.

Інформуючи про створення на Чернігівщині центрів первинної медико-санітарної допомоги, Галина Василькова зазначила: впровадження і розвиток сімейної медицини дасть змогу посилити профілактичну спрямованість медицини, забезпечити доступність та якість послуг, а ще – залучити до розв’язання проблем в охороні здоров’я широкі кола громадськості, змінити ставлення та підвищити відповідальність органів влади усіх рівнів.

«Управлінням охорони здоров’я ОДА розроблено та затверджено «Регіональний план модернізації мережі закладів охорони здоров’я Чернігівської області, що надають первинну медичну допомогу населенню». Таким чином передбачається створити 27 центрів ПМСД. На сьогодні в області вже розпочали роботу два таких центри – у Прилуках та Бобровиці. ПМСД повинні створюватися як окремі юридичні підрозділи за рішенням районних та міських рад. До 2015 року заплановано підготувати 173 лікаря, серед яких 65 – в інтернатурі та 107 – на циклах спеціалізації» - наголосила Галина Василькова.

На засіданні обговорювалось питання створення на базі КЛПЗ «Обласна лікарня» стаціонарного кардіологічного відділення, адже цей заклад забезпечений сучасним обладнанням, працює в режимі ургентної допомоги, має розвинуту анестезіологічну та хірургічну службу. Крім того, задля оптимізації надання кардіологічної допомоги дітям , що страждають на серцево-судинні захворювання, вважається за доцільне перевести дитяче кардіологічне відділення, що працює на базі КЛПЗ «Обласний кардіологічний диспансер», в КЛПЗ «Обласна дитяча лікарня». Таке рішення ґрунтується на тому, що часто патологія серцево-судинної системи у дітей пов’язана із захворюваннями інших органів, що потребує комплексного підходу до їхнього лікування саме у спеціалізованому дитячому закладі третинного рівня.

Після обговорення перерахованих питань медичні фахівці разом із депутатами обласної ради висловили свої пропозиції та доповнення, які будуть враховані у затвердженні порядку денного найближчої сесії обласної ради.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів