Судово-медична служба Чернігівщини, яка підпорядкована управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації, існує вже декілька десятиліть і виконує доручення органів прокуратури, МВС, СБУ, інших органів правопорядку. Загалом в обласному бюро судово-медичної експертизи працює 125 осіб, з яких 36 – лікарі, 40 - середні медичні працівники (медсестри та лаборанти) та інші працівники, що забезпечують цілодобову діяльність служби. У кожному з районів області існують підрозділи обласного бюро судово-медичної експертизи.
«Становлення обласного бюро починалося ще у 50-х роках минулого століття, коли у ньому працював один лікар, одна медична сестра та один санітар моргу, - розповідає начальник обласного бюро судово-медичної експертизи Ігор Потапенко, - але зростаюча роль медичної експертизи та криміногенна ситуація спонукали до розширення служби. Ми займаємося встановленням причин настання смерті, що пов’язана зі скоєнням кримінальних злочинів і прокуратура та міліція цілком покладається на судово-медичні висновки. Крім того, ми маємо потужну лабораторну базу (цитологічну, імунологічну, криміналістичну), яка працює з речовими доказами , вилученими органами правопорядку. Є відділ огляду осіб, який займається встановленням та ідентифікацією травм та інших тілесних пошкоджень в інтересах досудового слідства. Наша установа єдина, яка здатна ідентифікувати та встановити осіб, причетних до тяжких злочинів – зґвалтування, серійних правопорушень.
Невід’ємна частина роботи – визначення застарілих поранень та ушкоджень, отриманих під час бойових дій, війн, ідентифікація рештків загиблих, встановлення батьківства. На жаль, ми не маємо власної генетичної експертизи, сподіваємося, що у зв’язку з процесом реформування медичної галузі, ця проблема буде вирішена. Розуміючи фінансово-економічну складність в державі і неможливість залучення необхідних коштів у розвиток служби, іноді доводиться вдаватися до спонсорської допомоги, завдяки якій поступово вдається здійснювати ремонти приміщень, оновлювати оргтехніку та витратні матеріали.
З метою покращення нашої роботи ми постійно проводимо навчання не тільки штатних працівників, а й кандидатів на посади. До речі, я, як керівник служби, намагаюсь виважено ставитися до підбору кадрів, адже випадкових людей у судово-медичній експертизі не може бути. Головна якість, що повинна бути притаманною нашим працівникам – це почуття власної відповідальності за свою роботу. На щастя, люди до нас йдуть і ми маємо можливість обирати для того, щоб кожен працівник високо тримав марку судово-медичної експертизи Чернігівщини» - наголошує Ігор Потапенко.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|