Зважаючи на зміни, що відбуваються у вітчизняній системі охорони здоров’я, при створенні центрів первинної медико-санітарної допомоги необхідно визначити їхню роль у подоланні епідемії ВІЛ/СНІДу. Іншими словами, сімейні лікарі не можуть стояти осторонь раннього виявлення та лікування хвороб, спричинених вірусом імунодефіциту. Відповідних теоретичних знань у них вистачає, а от тест-системами та сучасним лабораторним обладнанням вони практично не забезпечені. Тому ще минулого року керівництво області звернулося до світової медичної спільноти з пропозицією про співпрацю з організаціями, що переймаються проблемами ВІЛ-інфекції. На це відгукнулася американська ABT Assotiation , яка у рамках довготривалих програм USAID обрала Чернігівщину у якості пілотного регіону, в якому буде реалізовуватися міжнародний проект «Фінансування і управління у системі охорони здоров’я». Ним передбачено навчання представників первинної ланки надання медичної допомоги діагностиці та принципам лікування ВІЛ/СНІД.
Враховуючи, що боротьба з ВІЛ/СНІД є надзвичайною медико – соціальною проблемою, яка визначена одним з пріоритетних напрямків роботи всієї вітчизняної медицини, такі питання вважаються стратегічно важливими. Заходи з профілактики поширення вірусу імунодефіциту здійснюються на виконання обласної Програми «Забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки» , координуються обласною радою з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД при облдержадміністрації на міжгалузевому та міжсекторальному рівнях. Завдяки реалізації цієї Програми, останнім часом в області вдалося стабілізувати темпи поширення ВІЛ-інфекції та уповільнити приріст захворюваності населення, зменшити рівень інфікування осіб молодого віку та показник передачі інфекції від матері до дитини. Зараз в регіоні під наглядом медиків перебуває 2832 ВІЛ-інфікованих, у тому числі протягом 2013 року зареєстровано 341 особу.
За словами представника ABT Assotiation Пітера Кроулі, на Чернігівщині налагоджено охоплення населення ВІЛ-сервісними послугами. «Підписання Меморандуму, як складової міжнародного проекту, буде корисним не тільки Чернігівщині, а і іншим регіонам України. Передбачається, що протягом року ми будемо мати робочий приклад оптимізації ВІЛ-сервісних послуг, що дозволить обрати оптимальну організаційну модель» - зазначив Пітер Кроулі.
Як зауважила голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням Тетяна Александріна: «У проекті буде застосовуватися децентралізований підхід до тестування – у закладах ПМСД тестування здійснюватиметься швидкими тестами. Значне місце у проекті приділяється навчанню кадрів первинної ланки, яке здійснюватиметься за кошти проекту. Отже, ми сподіваємося, що такими партнерськими стосунками на прикладі Чернігівської області, яка сама ініціювала участь у проекті, будуть розроблені механізми боротьби з інфекцією, якими зможуть скористатися в інших регіонах України. Чернігівщина довела – креативний підхід до цих соціально значущих проблем – мета і завдання місцевих медиків».
Під час підписання Меморандуму виконуючий обов’язки заступника голови облдержадміністрації Юрій Музика наголосив: « Наразі в області створено 24 центри ПМСД, в яких надається допомога понад 80% населення Чернігівщини. Тому їхню роль у подоланні епідемії ВІЛ/СНІД важко переоцінити. А підписання Меморандуму дасть новий поштовх цієї роботі».
У підписанні Меморандуму прийняла участь начальник Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Галина Василькова.
Прес-служба управління охорони здоров’я ОДА.
|