З 16 по 23 жовтня 2013 року на Чернігівщині проходить акція «Дні профілактики та раннього виявлення артеріальної гіпертензії». Вона проходитиме у рамках реалізації Пілотного проекту з державного регулювання цін на лікарські препарати для осіб з гіпертонічною хворобою на виконання соціальної ініціативи Президента України Віктора Януковича щодо європейського підходу до встановлення цін на лікарські засоби. Акція спрямована на широке інформування населення щодо причин виникнення, профілактики, лікування гіпертонічної хвороби та її ускладнень.
За словами головного позаштатного спеціаліста з кардіології УОЗ ОДА, в.о. головного лікаря обласного кардіологічного диспансеру Ігоря Батога, основний чинник, що призводить до поширення гіпертонічної хвороби серед населення – нехтування закликами медиків щодо постійного контролю артеріального тиску. «Частіше за все люди звертаються до спеціалістів вже тоді, коли хвороба набула важкого перебігу, адже більшість громадян не звикли звертати увагу на цифри свого артеріального тиску. Тому Управління охорони здоров’я облдержадміністрації вважає за необхідним посилити роботу у цьому напрямку та сприяти доступності громадян до вимірювання артеріального тиску. А зробити це дуже легко – у кожному з лікувально-профілактичних закладів Чернігівщини протягом акції буде здійснюватися масове вимірювання артеріального тиску. Пацієнти, які відвідують поліклініку, амбулаторії ЗПСМ, ФАПи, дільничні лікарні матимуть змогу ознайомитися з цифрами свого артеріального тиску. До участі в акції долучаються також студенти медичних коледжів, волонтери, працівники Червоного Хреста, представники громадських організацій. Крім того, у деяких ЛПЗ працюватимуть так звані «школи гіпертоніка» (такі школи створені в усіх районах Чернігівщини), де медики навчатимуть громадян, як вимірювати тиск, ознайомлять із принципами прийому гіпотензивних препаратів, а також розкажуть про засади здорового способу життя. 16 жовтня о 15.00 годині в обласному кардіологічному диспансері теж працюватиме «Школа гіпертоніка». Тому ми запрошуємо всіх бажаючих жителів як Чернігова, так і області взяти участь у її роботі. А взагалі ми вважаємо – кожен із громадян повинен мати апарат для вимірювання тиску і бути ознайомленим із правилами його використання».
Пілотний проект з державного регулювання цін на лікарські препарати для осіб із гіпертонічною хворобою набуває подальшого розвитку. Міністерством охорони здоров’я затверджені нові ціни на препарати. Крім того, перелік таких препаратів значно розширений. Медики наголошують – для отримання рецепта необхідно звернутися до дільничного терапевта, лікаря ЗПСМ або до кардіолога чи спеціаліста іншого профілю. У кожному з лікувально-профілактичних закладів області є список препаратів, які відпускаються за референтними цінами. Такі ж списки має і кожен з аптечних закладів. Крім того, участь у Пілотному проекті беруть комбіновані препарати типу «еналаприл + гідрохлортіазид» та «лізіноприл+ гідрохлортіазид». Введення комбінованих форм гіпотензивних препаратів значною мірою сприятимуть стійкій нормалізації артеріального тиску під контролем лікаря.
«Часто виникають питання, - зауважує Ігор Батог, – коли пацієнт звертається до аптеки за тим чи іншим гіпотензивним препаратом, але не має рецепта. В одній аптеці йому препарат не відпускається, а в іншій – відпускається навіть без рецепта. Така ситуація поки дійсно існує, адже ще не всі аптечні заклади Чернігівщини беруть участь у Пілотному проекті. Але, враховуючи, що в країнах Європи неможливо отримати будь-який препарат без рецепта, ми також сподіваємося, що така ж практика буде застосована і в нашій державі. Адже медики проти самолікування і будуть працювати над тим, аби кожна з аптечних установ взяла участь у даному важливому Проекті, спрямованому на покращення здоров’я наших громадян та підвищення доступу до лікарських препаратів».
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|