Меню
 
Головна arrow Новини
«Реформи потрібні не владі, а людям».

Зазвичай січень – пора підбиття підсумків за минулий рік і визначення планів на майбутнє. Враховуючи, що 2013 в Україні загалом та на Чернігівщині зокрема, пройшов під знаком реформування вітчизняної медицини, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Галина Василькова взяла участь у передачах ОДТРК «Сівер-Центр» «Мікрофон:зворотний зв’язок» та «Діалог з владою», де розповіла про те, чим позначився для медичної галузі Чернігівщини минулий рік та яким для неї буде 2014.

«Вже ні в кого – ні у медичних працівників, ні у пацієнтів – не виникає сумніву, що реформування системи охорони здоров’я вкрай потрібне. Втім, цей процес та кінцеву мету реструктуризації галузі кожен бачить по-своєму, – зазначила очільник відомства, – медики бажають мати достойні умови праці, необхідне сучасне обладнання, адекватну заробітну плату. А пацієнти, що також цілком зрозуміло, хочуть якісної, безоплатної та своєчасної медичної допомоги. У цьому напрямку всі ми і рухаємося.

Протягом року в області тривав процес оптимізації первинної ланки меддопомоги – в усіх районах Чернігівщини рішеннями місцевих сесій створені центри ПМСД, що дало можливість виділити більше коштів саме на амбулаторне лікування пацієнтів, адже, як свідчить практика, понад 80% населення починають лікування саме на первинному етапі.

На виконання Програми економічних реформ Президента України Віктора Януковича на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», а також завдяки активній позиції облдержадміністрації, обласної ради, органів місцевого самоврядування, в регіоні тривала робота із поліпшення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів, на що витрачено майже 22,5 млн. грн. коштів обласного бюджету. Зокрема, завершено реконструкцію Варвинської ЦРЛ, опікового та реанімаційного відділення обласної лікарні, відділення інтенсивної терапії новонароджених обласної дитячої лікарні, лікувального корпусу Щорської ЦРЛ, продовжилося будівництво Талалаївської ЦРЛ, здійснено капітальний ремонт ФАПів с. Єлине Щорського району та поточні ремонти майже в усіх лікувально-профілактичних закладах. Одночасно проводилася реорганізація закладів, їхня, так би мовити, трансформація, переорієнтування відповідно до обсягів надання ними медичної допомоги та реальних потреб населення. Так, 8 сільських дільничних лікарень, 2 районні лікарні були трансформовані у СЛА з ліжками денного перебування. А це, як показала практика, дуже зручно – жителі села можуть отримувати необхідну допомогу поблизу своєї домівки, не витрачаючи час на стаціонарне лікування чи на поїздки до районного чи обласного центру. Вивільнені в результаті переорієнтації закладів площі використовуються під відділення паліативної, сестринської чи хоспісної допомоги.

В процесі реформування спеціалізованої допомоги жоден із лікарняних закладів не був скорочений; по первинній мережі тривала робота з укрупнення малопотужних ФАПів. При цьому враховувався термін доїзду «швидкої допомоги» до хворого (по сільський місцевості він становить 20 хвилин), та наявність лікувально-профілактичного закладу на відстані не менше 5-6 км. Крім того, ми дотримуємося вимог доручення голови ОДА Володимира Хоменка стосовно збереження робочих місць при проведенні реструктуризації галузі. Тому жодного з медичних працівників працездатного віку не було скорочено. До цього ми підійшли виважено».

На Чернігівщині з 2002 року розпочато процес надання медичної допомоги на засадах загальної практики - сімейної медицини, паралельно йде навчання та перенавчання лікарів. Так з 9 січня розпочалися курси спеціалізації за фахом сімейної медицини. Зараз в інтернатурі навчається 40 випускників вишів, які будуть працювати у сільській місцевості за спеціальністю «сімейна медицина». Триває робота по покращенню ситуації із забезпечення кваліфікованими лікарськими кадрами ЛПЗ. Так 70% випускників медичних вишів отримали направлення для роботи за фахом. Таким чином, це може суттєво вирівняти дефіцит кадрів в регіоні. Галина Василькова зауважила, що тепер в області на засадах загальної практики сімейної медицини працює 104 заклади, які роблять значний внесок у наближення якісної медичної допомоги до населення.

Минулий рік позначився також активною участю пацієнтів та медиків у проекті із забезпечення хворих на артеріальну гіпертензію доступними препаратами за зниженим цінами. Лікарі виписали майже 400 тис. рецептів на часткове відшкодування вартості лікарських засобів, понад 160 тис. хворих отримали доступні ліки. На це було витрачено 3,9 млн. грн. коштів державного бюджету. Таку ж суму виділено і на цей рік, найближчим часом її буде розподілено між аптечними закладами, що беруть участь у реалізації пілотного проекту.

Серед інших позитивних здобутків роботи медичної галузі області слід вважати надходження до медичних закладів новітнього та ефективного обладнання. Минулого року медицина області отримала дороговартісного обладнання на суму понад 10 млн. грн. Це значний внесок у покращення діагностичної бази лікарняних установ. Галузь має можливість використовувати сучасні пересувні цифрові флюорографи, які вже не потребують застосування рентгенівської плівки. Поповнюється і парк санітарних автомобілів, щорічно за власні кошти Чернігівщина закуповує 5-8 автомобілів, а на виконання Постанови КМУ регіон очікує на поставку 33 автомобілів невідкладної медичної допомоги, в тому числі – 3 реанімобілів сучасної комплектації.

«Завдяки турботі обласної влади щодо потреб пацієнтів, на медикаменти для бригад екстреної медичної допомоги було виділено понад 2 млн. грн. Зараз медики, приїжджаючи до пацієнта за викликом, мають все необхідне для надання йому кваліфікованої меддопомоги, – зазначила Галина Василькова. – Надання екстреної допомоги – один з пріоритетів у системі охорони здоров’я. Виповнився рік, як на Чернігівщині запрацював Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Хочу відзначити, що паливно-мастильними матеріалами заклад забезпечений повністю. Нові автомобілі, які будуть отримані, розподіляться у ті відділення центру, що мають притрасове розташування і покликані надавати допомогу великій кількості населення. Інші спецавтомобілі розподілятимуться пропорційно для забезпечення відповідних термінів доїзду до пацієнтів, який, до речі, зараз виконується майже на 90%. Зараз ми працюємо над створенням єдиної диспетчерської. Для цього вже виділені кошти, проведений ремонт та реконструкція виробничих приміщень, встановлюються комунікації. Сподіваємося, що завдяки підтримки Уряду та його проекту «Вчасна допомога» єдина диспетчерська запрацює.

Потягом року приділялася і в подальшому буде приділятися належна увага вразливим категоріям населення – інвалідам, людям похилого віку, дітям. На виконання доручень голови обласної державної адміністрації, всі інваліди Великої Вітчизняної війни з вадами слуху забезпечені слуховими апаратами, первинно слухопротезовані діти-інваліди, укладена угода між облдержадміністрацією та АМН України щодо лікування важкохворих пацієнтів за кошти державного бюджету. Протягом минулого року 397 пацієнтів з області були направлені у провідні клініки країни на консультації та стаціонарне лікування. А на виконання соціальної ініціативи Президента України «Діти – наше майбутнє» Чернігівщина отримала препарат «Діспорт» та костюми «Гравістат» на суму 500 тис. грн., які використовуються для реабілітації дітей, що живуть із дитячим церебральним паралічем. Ми маємо можливість у центрі ранньої медико-соціальної реабілітації «Відродження» лікувати понад 1300 дітей, частина з них щорічно відправляється на лікування до спеціалізованої клініки у місто Трускавець.

Реформування медичної галузі Чернігівщини йде належним чином і вже є відчутні результати планомірної та ефективної політики у плані реструктуризації системи охорони здоров’я.

Я хочу побажати всім міцного здоров’я! Займайтеся профілактикою, дотримуйтеся здорового способу життя і ніколи не залишайте впевненість у краще майбутнє!»

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів