Щорічно 4 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби із раком. У зв’язку з цим 5 лютого відбулося чергове засідання прес-клубу «Ділове слово», на якому лікарі-онкологи познайомили журналістів з ситуацією щодо виявлення, лікування та профілактики онкозахворювань на Чернігівщині.
Учасники засідання – заступник головного лікаря по медичній частині обласного онкологічного диспансеру Григорій Бардаков, головний онколог м. Чернігова, завідувач поліклініки ООД, голова профільної комісії обласної ради Валерій Зуб, завідувач відділення пухлин голови та шиї ООД Олександр Колотило - були одностайними у думці – незважаючи на потужну санітарно-просвітницьку роботу, широкий доступ населення до сучасних методів діагностики та лікування, онкологічні захворювання продовжують посідати друге місце (після серцево-судинних захворювань) у світі загалом та в Україні зокрема за рівнем смертності населення. Григорій Бардаков наголосив: щорічно у світі реєструється 12 млн. випадків злоякісних новоутворень, 7 млн. людей щорічно помирають від тих чи інших форм раку, тобто, близько 20 тис. щоденно. Вважається, якщо такі темпи збережуться й надалі, то до 2030 року кількість вперше діагностованої онкопатології зросте до 27 млн. випадків на рік. В Україні протягом останнього часу фіксується близько 160 тис. випадків злоякісних новоутворень на рік, а на Чернігівщині показник захворюваності дещо вищий, ніж у середньому по Україні і складає 379 на 100 тис. населення. «Тому, – зазначає фахівець, – резерв у боротьбі з цими хворобами полягає у профілактичних оглядах для виявлення раку на ранніх стадіях. Лише тоді можна сподіватися, що ці хвороби будуть взяті під суворий контроль. На жаль, останнім часом у розвитку раку намітилися три основні тенденції – зростає кількість випадків виявлення хвороби на пізніх, занедбаних стадіях, її загальне омолодження та високе метастазування».
Разом з тим, вчасно виявлене онкологічне захворювання на ранній стадії перестає бути вироком і завдяки сучасним медичним технологіям може бути успішно вилікуваним. Як зазначив Валерій Зуб, онкозахворювання – проблема комплексна, до якої слід підходити з різних боків, а не тільки з медичної точки зору і, як не дивно, незважаючи на певні досягнення вітчизняної онкології, основне навантаження у боротьбі із раком повинно припадати на населення. «Від медицини стан здоров’я людини залежить усього на 8–10 %, на 40–50 % — від способу життя людини, стану екології, якості води, харчування тощо. Тому велику роль онкологи відводять пропаганді здорового способу життя, попередженню хронічних захворювань, боротьбі зі шкідливими звичками. Це ті завдання, що стоять сьогодні перед медициною, але до яких мають долучатися також засоби масової інформації, – підкреслює Валерій Зуб. – В області прийнято «Програму боротьби з онкологічними захворюваннями на 2012-2016 роки» та Програму «Реалізація стратегії демографічного розвитку Чернігівської області на період до 2015 року». Що стосується останньої – у ній значна частка відведена саме питанням онкології. Звісно, нам би хотілося, щоб ці програми якнайкраще були підкріплені фінансово. Втім, завдяки ним ми маємо можливість закупити сучасний мамограф для онкодиспансера, гастроскоп. Передбачено багато і нефінансових питань – рання діагностика, яку здійснюють лікарі інших профілів, а також сімейні лікарі, які повинні брати активну участь у формуванні груп ризику, проводити диспансерне спостереження за онкохворими. Виконання програм саме у цій частині допоможе значно зменшити кількість хворих».
На важливості ранньої діагностики злоякісних новоутворень вказав Олександр Колотило, який наголосив, що для виявлення деяких видів онкологічних захворювань навіть не треба коштовного обладнання, для цього досить терапевту чи сімейному лікарю володіти необхідними знаннями про ранні симптоми та ознаки того чи іншого захворювання, щоб вчасно виявити хворобу та направити пацієнта на більш глибоке обстеження.
Спеціалісти - онкологи відповіли на низку запитань, які стосувалися різних аспектів боротьби із цими недугами, а також розповіли про те, як у частині покращення ситуації із онкопатологією в області реалізуються відповідні завдання Президента України.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|