Про ситуацію із захворюваністю на ВІЛ/СНІД на Чернігівщині, методи профілактики та можливості системи охорони здоров’я щодо попередження поширення вірусу імунодефіциту серед населення йшлося на черговому засіданні прес-клубу «Ділове слово» 25 лютого 2014 року за участі спеціалістів обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, зокрема, головного лікаря Миколи Дейкуна.
Як зазначив Микола Дейкун, вже ні в у кого не виникає сумнівів, що стан захворюваності на синдром набутого імунодефіциту в нашій державі набув темпів епідемії, адже з кожним роком кількість людей, що живуть із ВІЛ/СНІДом, збільшується. З одного боку це свідчить про підвищення можливостей медицини щодо раннього виявлення захворювання, з іншого – про підступність вірусу імунодефіциту. Тому головне завдання медиків – призупинити поширення епідемії серед населення та забезпечити широкий доступ до сучасних методів обстеження, якими у повній мірі володіють фахівці. Так протягом минулого року понад 110 тис. жителів області обстежено на ВІЛ (близько 10% всього населення) , під диспансерний нагляд взято 510 осіб. За оцінками спеціалістів, у порівнянні з 2012 роком рівень захворюваності збільшився на 1%.
Як і протягом всього періоду епідемії (орієнтовно з 1995 року), переважно носіями інфекції є чоловіки – 52%. Втім, зростає і кількість інфікованих жінок (48% – 2013 році, 43% – у 2012 році). Серед інших тенденцій – збільшення кількості інфікованих осіб віком понад 30 років, причому, більша частка припадає на громадян працездатного віку, а також зменшення інфікованих серед молоді віком до 25 років ( 46% – у 2008 році , 27% – у 2013 році).
Статевий шлях продовжує домінувати серед інших: частка осіб, які інфікувалися таким чином, щорічно збільшується і у 2013 році становила 67%. Частка осіб, які інфікувалися через парентеральне введення наркотичних речовин – становить 31%, шляхом передачі інфекції від матері до дитини – 2%.
Микола Дейкун познайомив учасників засідання з ситуацією із захворюваністю на ВІЛ/СНІД в регіоні. Так, станом на початок 2014 року на Чернігівщині під медичним наглядом перебуває 2922 ВІЛ-інфіковані особи (поширеність 273,3 випадки на 100 тис. населення). Найбільша поширеність ВІЛ-інфекції спостерігається у містах Прилуки та Чернігів, Щорському, Талалаївському, Козелецькому, Новгород-Сіверському, Прилуцькому районах. З діагнозом СНІД на обліку перебуває 501 хворий (46,9 на 100 тис. населення).
Всі ВІЛ-інфіковані діти (83 дитини з ВІЛ-статусом, з них 15 дітей – зі СНІДом) знаходяться під подвійним медичним спостереженням в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом та у медичних закладах за місцем проживання.
В області забезпечений доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до антиретровірусної терапії, яку здійснюють працівники обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, а також спеціалізованого кабінету «Довіра» у Прилуцькій ЦМЛ. Всім інфікованим створені умови для надання необхідної медичної допомоги, забезпечений соціальний та психологічний супровід. Станом на 01.01.2014 антиретровірусну терапію (АРТ) отримує 1101 особа, з яких 71 дитина. Забезпеченість АРТ-препаратами знаходиться на достатньому рівні. В усіх містах та районах області при центральних районних та центральних міських лікарнях створені кабінети «Довіра».
Особлива увага приділяється призупиненню поширення ВІЛ-інфекції серед споживачів ін’єкційних наркотиків. Так, на базі наркологічних диспансерів області впроваджена програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). ЗПТ застосовується до 108 осіб, з них 30 осіб отримують також і антиретровірусну терапію.
Отже, боротьбі та профілактиці ВІЛ/СНІДу на Чернігівщині приділяється належна увага. Обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом повною мірою забезпечений швидкими тест-системами, препаратами антиретровірусної терапії. Планується, що у недалекому майбутньому у Чернігові запрацює сучасна лабораторія для раннього виявлення збудників ВІЛ-інфекції/СНІДу, вірусних гепатитів, інших опортуністичних інфекцій. Крім того, розроблено Концепцію проекту «Забезпечення доступності жителів області до сучасних методів лабораторного обстеження у сфері ВІЛ/СНІД», який було підтримано на засіданні обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|