Меню
 
Головна arrow Новини
Зупинимо туберкульоз разом!

Призупинити поширення в Україні загалом та на Чернігівщині зокрема епідемії туберкульозу можливо лише спільними зусиллями влади, медиків, благодійних, громадських організацій та соціальних працівників. Такого висновку дійшли учасники «круглого столу», засідання якого відбулося 20 березня у Чернігові.

В Україні триває місячник боротьби із туберкульозом, протягом якого медики посилюють масово-роз’яснювальну роботу щодо причин виникнення захворювання, методів лікування та реабілітації хворих на сухоти. Участь у ньому беруть як громадські та благодійні організації, так і всі небайдужі громадяни, що розуміють – хвороба вже вийшла за рамки представників вразливих та соціально незахищених категорій населення та здатна вразити будь-кого.

Туберкульоз залишається серйозною проблемою та викликом для громадського здоров’я. Такі фактори, як висока захворюваність на туберкульоз, поява нових форм захворювання, висока розповсюдженість туберкульозу зі стійкими до лікарських засобів мікобактеріями, ураження ВІЛ-інфікованих осіб, а також підвищення мобільності населення сприяли тому, що туберкульоз набув темпів епідемії. А вона у сучасних умовах потребує розробки та впровадження ефективних заходів протидії як на рівні системи охорони здоров’я, так і в суспільстві в цілому, а також підвищення відповідальності кожного громадянина за своє здоров’я.

Це розуміють представники благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, що живуть із ВІЛ», обласне відділення якої виступило ініціатором проведення «круглого столу», на якому презентовано їхній проект «Раннє виявлення туберкульозу серед представників вразливих до нього груп населення Чернігівської області». Участь у заході взяли фтизіатри, соціальні працівники і, власне, самі благодійники. За словами директора обласної організації «Всеукраїнської мережі ЛЖВ» Анжели Мойсеєнко, велика роль у поширенні туберкульозу належить хворим на ВІЛ, громадянам, що повернулися з місць позбавлення волі, споживачам ін’єкційних наркотиків, представникам маргінальних прошарків населення. «Саме на таких громадян ми і спрямовуємо свій проект, в рамках якого було підписано Меморандум між певними обласними управліннями та відомствами щодо поєднання та координації зусиль по боротьбі з туберкульозом, - зауважує Анжела Мойсеєнко. - Ми мотивуємо громадян до активної профілактики хвороби. А для цього потрібно вже не так і багато – достатньо своєчасно пройти флюорографічне обстеження, а у разі підозри на захворювання – ми допоможемо звернутися до спеціалістів. Головне – почати лікування, вилікуватися і перестати бути джерелом небезпечної інфекції для оточуючих. У подальшому ми обов’язково будемо здійснювати всі види супроводу таких хворих. Не секрет – до 60-% ВІЛ-інфікованих через зниження імунітету стикаються із туберкульозом. Через нашу організацію протягом року проходять до 2 тис. ВІЛ-позитивних – величезна кількість! І хто, як не ми повинні спрямувати їх на обстеження та роз’яснити необхідність звернення уваги на своє здоров’я. Чернігівські фтизіатри здатні своєчасно допомогти таким людям професійно. Наша ж організація продовжуватиме й надалі таку роботу – будемо активно співпрацювати з кримінально-виконавчою інспекцією, громадськими організаціями для звернення уваги на тих людей, що стоять у них на обліку. Найближча мета – охопити активною діагностикою близько 400 людей. А у якості мотивації для цього ми підготували продуктові набори для громадян вразливих категорій, що пройшли діагностику. Крім того, ми разом із ВООЗ розробили анкети, по яких кожна людина здатна оцінити власний ризик щодо туберкульозу. Їх на вулицях Чернігова та інших населених пунктів області роздаватимуть наші волонтери. А ще на білбордах обласного центру та у громадському транспорті ми розміщуємо інформаційні матеріали щодо проблем боротьби із захворюванням».

У свою чергу заступник головного лікаря КЛПЗ «Обласний протитуберкульозний диспансер» Ярослав Вольський розповів про теперішні тенденції поширення туберкульозу на Чернігівщини, познайомив із пріоритетами, на які звертають увагу медики на шляху раннього виявлення інфікування паличкою Коха, а також про сучасні методики лікування та реабілітації хворих, які використовуються у закладі. «Чернігівщина – перший регіон України, де почали застосовуватися новітні діагностичні процедури «джен-експерт» – спеціальне генно-молекулярне дослідження, що дозволяє встановити діагноз протягом доби. А, враховуючи, що у порівнянні з 2012 роком у 2013 кількість вперше діагностованого туберкульозу у жителів області збільшилася на сто випадків, можна стверджувати, що це пов’язано з одного боку з деякою активізацією збудника туберкульозу, з іншого – підвищенням можливостей сучасної діагностичної бази», - розповів Ярослав Вольський.

Представники соціальних служб та громадських організацій познайомили зі своїм поглядом на проблему туберкульозу на Чернігівщині, зазначивши – лише через підвищення свідомості громадян і завдяки концентрації спільних зусиль можна призупинити темпи поширення хвороби в регіоні.





Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів