Літо, окрім цілком очевидного позитиву, приховує низку серйозних небезпек. Йдеться про гострі кишкові інфекції, збудників яких багато і всі вони «люблять» літо, адже висока температура повітря, води та ґрунту сприяє розмноженню та поширенню хвороботворних мікроорганізмів. Наприклад, ковток забрудненої води під час пірнання або при втамуванні спраги може стати причиною кишкового розладу. Цій групі захворювань схильні і дорослі, і діти. Але в силу особливостей організму у дітей хвороба викликається частіше і протікає важче.
Існує понад 30 різних гострих кишкових інфекцій – дизентерія, сальмонельоз, шигельоз, ешеріхіоз та інші. Їхня особливість – епідемічний характер. До речі, за повідомленням офіційного сайту Головного управління Державної санітарно-епідеміологічної служби у Чернігівській області, цього року «…спалахів кишкових інфекцій, харчових отруєнь, пов'язаних з продукцією харчових підприємств області, а також в дитячих дошкільних закладах, школах, в закладах оздоровлення і відпочинку не зареєстровано. Захворюваність гострими кишковими інфекціями в основному є спорадичною і пов'язана з недотриманням умов та термінів споживання продуктів в домашніх умовах. Винятком є спалах сальмонельозу – 26 випадків серед відвідувачів кафе «Кардинал» в місті Чернігові».
Як зазначає завідувач інфекційного відділення КЛПЗ «Чернігівська обласна дитяча лікарня» Микола Картель, для запобігання кишкових отруєнь та токсикоінфекцій потрібно дотримуватись наступних правил безпечного харчування: вживати харчові продукти, напої, воду свіжими та гарантованої якості, забезпечити чистоту всього, що має відношення до приготування їжі та напоїв, починаючи з рук і завершуючи кухонним обладнанням. Крім того, необхідно створити належні умови зберігання продуктів, ретельно відокремлювати готові продукти харчування від сирих, убезпечити їжу і напої від впливу комах і гризунів, піддавати гарячі страви з м'яса та риби ретельній термообробці, споживати лише свіжі, без ознак псування овочі, фрукти та молочні продукти. Забороняється купувати продукти харчування, а тим більше готову їжу у місцях стихійної торгівлі. І головне – дотримуватись правил особистої гігієни, адже кишкові інфекції – це хвороба брудних рук. «Якщо кожен із нас хоча б кілька разів на день буде ретельно мити руки з милом, ризик захворіти на гострі кишкові інфекції знижується майже вчетверо», - зауважує Микола Картель.
В разі виявлення перших ознак харчового отруєння (підвищення температури тіла, нудота, блювота, пронос, біль у животі), необхідно без зволікань звернутися за медичною допомогою.
«Головна причина виникнення кишкових інфекцій – з’їдена їжа або випита вода, яка буквально аж кишить патогенними мікроорганізмами, що «мріють» зіпсувати організм і «підпорядкувати» його собі. Звідки вони там беруться? Та звідусіль. Повітря, немиті руки продавців-кухарів-споживачів, всюдисущі й універсальні розповсюджувачі – мухи. Будь-які харчові продукти являють собою чудове середовище для розмноження мікробів. Головне, щоб порушувалося основне правило зберігання або приготування їжі – температурний режим. Якщо недосмажити річкову рибу, не помити принесені з ринку овочі чи фрукти – отримаєте кишковий розлад. Спектр неприємностей розрізнятиметься в залежності від того, якого саме збудника вам вдалося «заманити» всередину себе. Серед них є як тихі «трієчники», що нагороджують «господаря» триденним проносом без особливих наслідків, так і справжні «шибеники», здатні вбити людину. Отже, як не потрапити до пастки кишкових інфекцій? Дуже просто. Для цього достатньо, як би банально це не звучало, мити руки перед вживанням їжі, обов’язково промивати кип’яченою водою фрукти й овочі, які не зазнаватимуть термічної обробки. Інші ж можна помити й звичайною водопровідною водою. Запам’ятайте – влітку і не тільки варто пити лише кип’ячену воду або воду в пляшках. А ті продукти, що швидко псуються, зберігати виключно у холодильнику. Дотримуйтеся цих правил і нехай літо принесе вам лише позитиви!»
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|