Якби пацієнти з першими ознаками гострого порушення мозкового кровообігу своєчасно звернулися за медичною допомогою, небажаних наслідків, наприклад, інсульту можна було б запобігти. Таким чином, людина не стала б інвалідом, а повернулася до нормального життя. На цьому наголошували учасники обласної науково-практичної конференції лікарів з питань вертебрології та судинної патології головного мозку що відбулася 10 червня 2014 року на базі КЛПЗ «Чернігівська міська лікарня №2».
Раптовий головний біль, запаморочення, порушення координації руху, оніміння кінцівок, неможливість правильно вимовляти слова – це тільки частина симптомів, які притаманні розвитку інсульту – хвороби, яка здатна за короткий час – 2-3 години – зробити людину інвалідом на все життя, або, у крайніх, причому, не таких вже і рідкісних випадках, призвести до смерті. На жаль, ця хвороба прогресує і з кожним роком кількість її випадків в Україні збільшується – стверджує завідувачка неврологічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ольга Федорова.
«Тема профілактики інсультів дуже актуальна, адже щорічно в Україні реєструється 120-130 тисяч випадків інсульту. Частіше ми стикаємося із людьми, в яких вже трапився інсульт. Поява його симптомів пов’язана з гіпертонічною хворобою, захворюваннями серця, цукровим діабетом, порушенням обміну речовин, а також атеросклерозом судин головного мозку. Тому, безумовно, прийом препаратів, ведення здорового способу життя та виконання рекомендацій лікарів – головне у профілактиці захворювання».
Медики наголошують: лікування цього підступного захворювання потребує чималих коштів. І при цьому немає гарантії, що людина повернеться до якісного життя, адже навіть при позитивному перебігу хвороби деякі з її проявів можуть залишитися на все життя. А от при своєчасному зверненні до спеціалістів захворювання можна повністю вилікувати, зауважує Ольга Федорова.
«У практиці є так зване «терапевтичне вікно», протягом якого ми здатні своєчасно та ефективно допомогти хворому. У 2012 році, я навіть назву дату – 25 липня – ми вперше виконали метод тромболітичної терапії, коли нам привезли пацієнта саме у стані терапевтичного вікна. Наші лікарі зробили все оперативно і хворий пішов від нас практично здоровою людиною, а мав він дуже виражений неврологічний дефіцит. Таких пацієнтів ми вже маємо 10. Таким методом перші кроки робить і міська лікарня №3, в Ніжині цим займаються. До речі, тромболітиками, завдяки дії спеціальної Державної програми, ми забезпечені у повному обсязі. Тому наголошую – при перших ознаках захворювання слід негайно набирати 103. Лише тоді ми зможемо повернути здоров’я людині».
Не варто вважати, що інсульт – хвороба людей старшого віку. На конференції наводилися приклади захворювання у 20-25-річному віці. Отже, враховуючи «помолодшання» гострих порушень мозкового кровообігу, до їхньої профілактики повинні активно долучатися сімейні лікарі, яким і розповіли про перші ознаки хвороби та невідкладні дії при інсультах, а також про діагностику, лікування та профілактику захворювань хребта.
Участь у конференції взяли спеціалісти Київської медичної академії післядипломної освіти, зокрема, професор, д.м.н., завідувачка кафедри неврологічних хвороб Наталія Мурашко.
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|