Меню
 
Головна arrow Новини
Ілля Буяльський – академік, анатом і хірург зі світовим ім’ям (225 років від дня народження)

Ім’я Іллі Васильовича Буяльського стоїть в перших рядах засновників хірургії. Він заклав фундамент розвитку хірургії на основі широкого використання анатомії та фізіології людини.

Народився 26 липня 1789 року 17 дитиною в сім’ї священика села Вороб’ївка Новгород-Сіверського повіту. Родовід Буяльських ішов від запорізьких козаків. Азам початкової грамоти навчив батько Василь Пимонович. Потім Ілля навчався в Новгород-Сіверському повітовому училищі. Продовжив навчання в Чернігівській духовній семінарії. Оточення сім’ї, добрі вчителі та чудові краєвиди Сіверської землі збагатили юнака духовно і виявили в ньому хист до малювання та креслення. Він став мріяти про Академію мистецтв, але батьки вирішили, що це несерйозне заняття і порадили синові вступити до Петербурзької медико-хірургічної академії. «Там служить наш далекий родич професор Петро Загорський, отож легше буде пробиватися у житті» - аргументував своє рішення батько майбутнього хірурга. Адже батько був мудрою людиною і розумів, що в медицині тих часів було засилля іноземців, переважно німців, і пробитися вихідцю із далекого поліського села буде важко.

Під час навчання в академії професор Петро Загорський звернув увагу колеги професора Івана Буша на розумного, працьовитого, наполегливого у навчанні вихідця з Чернігівщини Іллю Буяльського. Згодом його запрошують викладати анатомію та асистувати при операціях в клініці професора Буша. Там він залишається працювати, проявивши свою геніальність уже з перших кроків в медицині. Тільки за два роки своєї діяльності він зробив 220 препаратів, за що був нагороджений орденом та премією.

У 34 роки молодому хірургу присвоєно звання доктора медицини, а через рік – екстраординарного професора, а ще через два роки Буяльський очолює кафедру анатомії, якою керує до кінця життя.

Всі закони біблійної етики, що були закладені під час навчання в Чернігівській духовній семінарії, супроводжують вченого протягом всього життя.Незважаючи на надзвичайну зайнятість, Ілля Васильович безкоштовно консультував хворих в Маріїнській лікарні для бідних.

В історії Царськосільського ліцею записаний такий випадок. Дванадцятирічний ліцеїст Альоша Войков сів на вертикально підставлену йому одним із співучнів кістяну паличку, яка, мов стріла встормилась в тіло і зламалась. Дитині загрожувала смерть. Ніхто із запрошених хірургів не зміг йому допомогти. І тільки Буяльський зміг врятувати хлопчину. Відомо також, що наш земляк був запрошений на консиліум, в числі інших знаменитостей, до пораненого на дуелі Пушкіна.

Він писав: «Легко відняти руку й ногу, похизуватись витонченістю операцій, але ніколи ще не вдавалось приставити помилково відняту руку чи ногу, і даремне каліцтво, як би блискуче воно не виконано, не нагороджується ні славою хірурга, а ні його пізнім каяттям; обов’язок чесної людини сім раз подумати, перш ніж один раз відрізати».

Свою любов до образотворчого мистецтва Ілля Буяльський поєднав з медициною. Ставши професором анатомії в Академії мистецтв, втілює в життя геніальну ідею: знімає форму з замороженого тіла, а скульптор Петро Клодт відливає пізніше бронзову статую, яка отримає назву «Лежаче тіло». Вона і зараз служить чудовим посібником для вивчення анатомії.

Лекції Буяльского в Академії мистецтв слухав Тарас Шевченко, про що він згадує в автобіографічній повісті «Художник». Крім того, Ілля Васильович був близько знайомий з поетом В.А. Жуковським, товаришував з художниками К.П. Брюловим, П.М. Клодтом та багатьма іншими діячами культури.

Перебуваючи на посаді управляючого хірургічним інструментальним заводом, Ілля Буяльський багато сил та вміння докладає до створення та вдосконалення хірургічних інструментів. До сьогодні відомі створені ним інструменти: лопаточка Буяльського, набір для перев’язки, шприц для переливання крові, турнікет для зупинки кровотечі, аневризматична голка.

Будучи справжнім новатором у хірургії, він одним із перших застосував загальне знеболювання (ефір з хлороформом), крохмальні пов’язки, запропонував та описав устрій подвійного сифону для переливання крові. За своє життя він зробив більше двох тисяч блискучих операцій. Про видатного хірурга заговорила вся Європа.

Вчений прославився своїми роботами в галузі акушерства, гінекології, урології, офтальмології. Медикам відомі створені ним краплі для очей. Він протягом довгого часу був єдиним лікарем, який досконало володів мистецтвом бальзамування, метод якого сам і розробив.

Крім того, видатний лікар зібрав дуже цінний музей, який нараховує більше трьох тисяч експонатів: малюнків, препаратів, інструментів, сечових каменів, алебастрових голів та масок, серед яких знаходяться маски Петра І, Наполеона, Суворова, Крилова.

Він залишив нащадкам велику наукову спадщину – більше сотні наукових робіт, серед яких особливе місце займає атлас «Анатомо-хірургічні таблиці». Атлас отримав загальне визнання, як у своїх співвітчизників, так і за кордоном.

«Просто диву даєшся – писав професор Тартецький, - як одна людина могла виконувапти стільки складної розумової та фізичної роботи, повної душевних хвилювань, встигав при цьому не тільки прекрасно працювати, але ще й публікувати видатні в усіх відношеннях праці».

Ілля Буяльський мав міцне здоров’я, він майже ніколи не хворів. Тютюну не вживав і навіть запаху його не переносив. Він стверджував, що Бог подарував людині життя не для того, щоб знищувати шкідливими звичками, його потрібно цінити і берегти. Здоров’я слід шукати не в ліках, а в способі життя і в праці, направленій на благо ближнього.

У 1864 році Іллї Буяльському в зв’язку з 50-річчям наукової, педагогічної та медичної діяльності було вручено спеціально відлиту золоту медаль. Прожив наш земляк 75 років і похований на Охтинському кладовищі у Петербурзі.

Чернігівщина вшановує пам’ять свого земляка. 15 червня 1978 року ім’я Іллі Буяльського присвоєно Новгород-Сіверській центральній районній лікарні. В бібліотеці лікарні та в обласній науковій медичній бібліотеці зібрані матеріали про життя та діяльність нашого видатного вченого, публікуються статті в засобах масової інформації. До 100-річчя від дня народження великого хірурга виданий науково-бібліографічний покажчик його праць.

З метою піднесення ролі медичного працівника в суспільстві, підвищення престижності та стимулювання праці медичних працівників, заохочення їх до творчої, сумлінної та результативної праці на Чернігівщині започаткована обласна щорічна премія ім.І.В.Буяльського. Ця премія вручається найкращим представникам медицини, які зробили значний внесок у розвиток медичної галузі Сіверського краю.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Чернігівська обласна наукова медична бібліотека
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів