Начальник Управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Петро Гармаш: «Медичні працівники Чернігівщини роблять все можливе для того, щоб знизити рівень захворюваності та смертності громадян». Про це він підкреслив у прямому ефірі передачі обласного радіо «Сівер-Центр» 29 січня 2015 року, під час якої йшлося про підсумки роботи системи охорони здоров’я у минулому році та перспективи на рік нинішній.
Враховуючи, що вже тривалий час медики Чернігівщини змушені працювати в умовах поглиблення демографічної кризи, в регіоні запроваджено низку спеціалізованих програм, спрямованих на підтримку охорони здоров’я жінок і дітей, реалізація яких позитивно позначається на процесі відтворення населення. Так загальна характеристика рівня здоров’я громадян має тенденції до покращення – у порівнянні з 2013 роком у минулому році рівень захворюваності жителів регіону знизився і становить 68709,4 на 100 тис. населення.
У 2015 році медична галузь Чернігівщини вперше отримала державну субвенцію 467 млн. грн., що на 44 млн. грн. більше, ніж у 2014 році. З цих коштів майже 315 млн. грн. буде спрямовано на заробітну плату медикам (67,5%), за тепло та енергоносії доведеться сплатити близько 41 млн. грн. (8,7%).
«З цієї субвенції є можливість виділити 55 млн. грн. на закупівлю медикаментів, засобів лікарського призначення. Майже 35 млн. грн.. буде виділено на закупівлю витратних матеріалів для здійснення гемодіалізних процедур, що вдвічі більше, ніж у минулому році. На придбання продуктів харчування передбачено 16 млн. грн. (3,4%), виплату пільгових пенсій для медичних працівників – 7 млн. грн. (1,5%), на покращення матеріально-технічної бази наших закладів передбачено 6,3 млн. грн. (1,3%). Крім того, передбачені кошти на закупівлю пально-мастильних матеріалів у розмірі майже 26 млн. грн. (5,6%)», – зауважив Петро Гармаш.
Триватиме фінансування основних медичних програм, зокрема по боротьбі з онкологічними захворюваннями, туберкульозом, іншими соціально значущими хворобами. Незважаючи на те, що з кожним роком вартість лікарських препаратів за цими програмами зростає, протягом 2015 року передбачено збільшення їхнього фінансування і є сподівання, що кошти на них надходитимуть своєчасно. Наприклад, субвенції на роботу екстреної медичної допомоги на 2015 рік будуть безперебійними і ця служба буде на 100% забезпечена всім необхідним, зокрема, лікарськими препаратами.
« Надання екстреної медичної допомоги – один з пріоритетів сучасної медицини, – наголосив Петро Гармаш. - Цьому напрямку роботи приділяється необхідна увага як з боку держави, так і з боку місцевої влади. Протягом останніх років оновлювався парк спецавтомобілів – придбано більше 35 автівок високого класу. Вони розподілені по всій області. Отримані реанімобілі, які здійснюють перевезення вкрай важких пацієнтів до інших лікарняних закладів, обладнані всім необхідним для підтримки життєдіяльності хворого. Постійно проводиться аналіз фахової підготовки медиків, що працюють в екстреній допомозі, реалізується програма щодо підвищення їх кваліфікації. Протягом нинішнього року триватиме робота по реконструкції Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і тут необхідно вирішення низки проблемних питань – обладнання автомобілів GPS -навігаторами та облаштування єдиної диспетчерської». Стосовно подальшої реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою Петро Гармаш зазначив, що під час роботи цього проекту минулого року область використала майже 3,5 млн. грн., що дало змогу значно знизити серед жителів регіону таких ускладнень гіпертонічної хвороби, як інфаркт та інсульт. Є сподівання, що Міністерство охорони здоров’я України відреагує на численні звернення медиків щодо поновлення цього дієвого проекту.
Крім того, на 2015 рік передбачено майже 15,5 млн. грн. на закупівлю інсулінових препаратів. Враховуючи, що зростання цін певною мірою відображається на кількості закуплених препаратів в Уряді зареєстрований проект щодо можливого введення референтних цін на такі препарати, що стане суттєвою підтримкою інсулінозалежних хворих.
«В медицині Чернігівщини є дві основні проблеми, – зауважив Петро Гармаш, – проблема кадрового забезпечення і постійне зменшення кількості населення. Тому, враховуючи необхідність оптимізації та реструктуризації закладів охорони здоров’я, в ряді районів немає необхідності тримати деякі відділення, наприклад, акушерсько-гінекологічні. Адже, якщо в них пологи приймаються раз на тиждень, тоді постає питання, чи потрібне таке відділення і наскільки тамтешні спеціалісти мають високий фаховий рівень? Тому наближення якісної медичної допомоги, у тому числі і родопомічної, до населення, завжди була і буде актуальною для нашого регіону. Наголошую – якісна медична допомога із сучасним обладнанням і висококласними спеціалістами у першу чергу буде сконцентрована у місцях компактного проживання населення. Звісно, що люди у маленьких селах також не будуть обділені такою допомогою, адже сімейний лікар повинен потурбуватися про те, щоб громадянин, який живе на його дільниці, своєчасно був доставлений до потужного лікувально-профілактичного закладу і там отримав необхідну допомогу.
Що ж стосується кадрової проблеми то по області не вистачає майже 400 лікарів. Тобто, проблема дуже актуальна і сподіваємося, що певні зміни до низки галузевих законів цю ситуацію покращать – будуть кошти для заохочення лікарів; кошти, які спрямовуватимуться у галузь, направлятимуться за пацієнтом; медичні заклади будуть краще фінансуватися, а відтак пацієнти отримуватимуть якіснішу та кваліфіковану допомогу».
Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
|