Меню
 
Головна arrow Новини
З 10 по 17 травня в Україні проводиться Тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я, який має на меті ознайомлення широких кіл громадськості, особливо молоді, із засадами здорового способу життя, роз’яснення причин та наслідків хвороб, які призводять до безплідності подружжя. Крім того, Тиждень покликаний посилити масово-роз’яснювальну роботу щодо попередження патології статевої системи, створення позитивного іміджу спеціалістів, які займаються збереженням репродуктивного здоров’я.

На Чернігівщині проведення цього Тижня має особливе значення, адже велика кількість розлучень в регіоні, неможливість мати дітей, слабка обізнаність молоді про соціально-психологічну гігієну у шлюбі, венеричні та гінекологічні захворювання створюють передумови до подальшого поглиблення демографічної кризи в області. Як допомогти вийти з такого становища? За словами завідувачки Центру планування сім’ї, що діє на базі КЛПЗ «Чернігівський пологовий будинок» Тетяни Кирилюк, головне на сьогодні – покращити саму роботу служб планування сім’ї не тільки в обласному центрі, а і в інших містах Чернігівщини, в районах та на периферії. Для цього Управлінням охорони здоров’я облдержадміністрації було видано наказ про реорганізацію системи планування сім’ї, згідно з яким в районах, де ще немає кабінетів планування сім’ї передбачено їх створення. Консультативна допомога буде надаватися на трьох рівнях. Перший рівень – сімейними лікарями, акушерками, фельдшерами в амбулаторіях, на ФАПах; на другому рівні – акушерами-гінекологами кабінетів планування сім’ї ЦРЛ та поліклінік, міських лікарень і поліклінік, жіночих консультацій, пологових будинків; на третьому рівні – фахівцями Центру планування сім’ї. «Така реорганізація передбачає покращення доступності і підвищення якості допомоги, – наголошує Тетяна Кирилюк. – Із цією метою ми проводимо тренінги з планування сім’ї лікарів акушерів-гінекологів, сімейних лікарів, фельдшерів, акушерок. Вже підготовлено групу тренерів для проведення навчання. Втім, це лише початок великого процесу зі збереження репродуктивного здоров’я чоловіків і жінок. Інше важливе наше завдання – виявлення жінок із важкими соматичними хворобами, яким вагітність протипоказана і забезпечення їх безоплатною контрацепцією (таких жінок лише по Чернігову налічується понад 620, в області – більш ніж 1800). Також до важливих завдань належить і проблема зменшення рівня абортів: у порівнянні з європейськими показниками, наші ще доволі високі. Тому навчитися використовувати контрацептиви – легкий шлях до зменшення абортів. Своєчасне виявлення та лікування захворювань репродуктивної системи (безплідність та невиношування вагітності) також є завданням, над яким ми працюємо. Для цього існує багато різноманітних методів лікування. Проблема лише у тому, щоб такі пацієнти не затягували зі зверненням до спеціалістів нашого Центру, де спеціалізовану допомогу надають 5 акушерів-гінекологів, лікар-андролог, психолог. Наша команда працює за багатьма спеціалізованими напрямами на високому професійному рівні, маємо хорошу діагностичну базу і двері нашого закладу відкрити завжди для тих, хто потребує такої допомоги, а це пари, які не можуть отримати вагітність протягом року, жінки, що не можуть виносити дитину і пари, які тільки-но планують вагітність».

Аборти – одна з причин, що стоїть на заваді збереження репродуктивного здоров’я наших громадян. Організм жінки влаштований таким чином, що одна із жінок може зробити п’ять абортів, а потім народити п’ятеро здорових дітей. А інша жінка береже себе, а завагітніти не може. «Ніхто не здатен прогнозувати, як аборт вплине на жіночій організм, – стверджує акушер-гінеколог Центру Олена Мухіна, – тому наше завдання полягає у профілактиці абортів, донести до жінки думку, що переривання вагітності може назавжди позбавити її народжувати дітей. Це не метод регулювання народжуваності та планування сім’ї. Лише контрацепція, яка використовується за консультацією спеціаліста, здатна зберегти репродуктивну функцію жінки. До речі, нас радує те, що з кожним роком збільшується кількість пар, які звертаються до нас за консультаціями щодо методів контрацепції. Тому ми можемо констатувати, що кількість абортів зменшується та складає 32 на 100 пологів, що значно менше минулорічних показників».

«Для нас важливо, щоб кожна вагітність завершувалася пологами, – наголошує гінеколог-мамолог Центру Ольга Єременко, - Починати роз’яснювати всі нюанси статевого життя, контрацепції, а відтак – збереження репродуктивного здоров’я слід якомога раніше. Тому ми проводимо лекції у школах, інших навчальних закладах. Звертаємо увагу на стан молочної залози жінок як фертильного, так і старшого віку, наголошуємо на необхідності самообстеження молочної залози та закликаємо своєчасно звертатися до спеціалістів мамологів. А при діагностуванні будь-якої патології – направляємо на лікування. Своєчасне лікування здатне зберегти репродуктивне здоров’я жінки і вона в подальшому може народити. Таких прикладів у нас безліч».

Фахівці Центру планування сім’ї констатують, що все частіше до них звертаються і чоловіки, адже заклад має все необхідне для того, щоб з’ясувати причину безплідності. За багаторічними дослідженнями, половина всіх негараздів з репродукцією полягає у проблемах із чоловічим здоров’ям. На жаль, чоловіки не звикли це визнавати, а між тим, згубні звички, нераціональне харчування, стреси, гіподинамія, так звана «чоловіча полігамія» аж ніяк не додають їм здоров’я. Тому при неможливості завагітніти варто за консультацією звертатися обом партнерам.

Важливе значення у плануванні сім’ї належить психологічному мікроклімату у родині. «Дбати про нього необхідно ще під час вагітності, – зауважує психолог Центру Тетяна Олех, - адже ланцюжок «мати-батько-дитина» повинен бути дійовим. Вагітна жінка має відчувати себе у безпеці, тому багато сімейних пар надають перевагу сімейним пологам, бо під час них створюється психологічний комфорт, запорука успіху пологів. У пологовому будинку працює Школа відповідального батьківства, де сімейні пари вчаться бути батьками, працюють над упередженням психосоматичних розладів та знайомляться із правилами грудного вигодовування. Іноді жінка стикається із ситуацією, коли вона веде здоровий спосіб життя, а от завагітніти не може. Тоді причину слід шукати у психологічному настрої подружжя. А ми володіємо всіма сучасними методиками корегування мікроклімату у родині».

Отже, лікарі, психологи Центру планування сім’ї закликають: всі, хто планує народити дитину, незалежно від віку, стану здоров’я, можуть звертатися до цього закладу, де вони знайдуть підтримку і головне – необхідну допомогу.

Прес-служба Управління охорони здоров’я облдержадміністрації
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Copyright © 2008 adprinc  E-MAIL Розробка сайтів